"Generační loď" je hypotetická Noemova archa plná různorodých rostlin, lidí a živočichů, která ovšem cestuje rychlostí světla. Tato představa není jen science fiction, ale předmět mnoha výzkumů a studií. Protože takové lodi může trvat až tisíce let, než se dostane k blízké obyvatelné planetě, budou se rodit nové a nové generace. Nová studie předpokládá, že hlavním předmětem mutace bude samotný jazyk.
Studie s názvem „Vývoj jazyka během mezihvězdného cestování“ byla publikována v časopise Evropské vesmírné agentury (ESA). Podle Andrewa McKenzieho a Jeffreye Punskeho by mutace řeči mohla znamenat, že jazyk bude naprosto nesrozumitelný, kdyby se cestovatelé později znovu setkali s obyvateli Země. Oba docenti lingvistiky předložili návrh, jak by se mohl jazyk v čase vyvíjet v případě vzájemné izolace.
Vědci použili příklady různých jazykových skupin na Zemi a jejich vývoje s ohledem na čas i vzdálenost. Zjištění poté implementovali do procesu více než 10 generací mezihvězdných cestovatelů. „Pokud byste byli deset generací na této lodi, objevily by se nové sociální problémy a lidé by museli najít společnou řeč, a to by se stalo základem pro novou slovní zásobu,“ míní McKenzie a dodává, že čím dále by loď cestovala, starší generace by umíraly a nebyl by nikdo, kdo by se s vámi domluvil.
Autoři ve studii uvádějí příklad polynéských námořníků, kteří obývali ostrovy jižního Pacifiku mezi lety 3000 až 1000 př.n.l. Podle Science Alert byli jejich kořeny vystopovány až na Tchaj-wan a jejich expanze vedla k rozvoji nových kultur.
V České republice máme dodnes rozdíly v nářečích, které byly vyvolány ekonomickým, společenským i kulturním vývojem země již od období feudalismu. Dělí se do čtyř základních skupin na středočeské, východočeské, jihozápadní a českomoravské. V jižních Čechách by slovní spojení „chyťte slepice“ znělo „chyťte slepjece“, ale v českomoravském nářečí by znělo „chycte slepice“. Středočeské nářečí se vyznačuje výměnou písmene Y za EJ (dobrý/dobrej). I když má východočeský dialekt mnoho společných znaků se středočeským, vyměňuje například písmeno V za U (krev/kreu).
Autoři studie neopomněli ani členy hypotetické posádky se sluchovým postižením a uvedli, že i znaková řeč zmutuje do jednoho srozumitelného jazyka. Ale lingvistická změna může být podle autorů irelevantní, protože i jazyk na Zemi bude jiný. „Možná budou mluvit podobně, jako my kdysi, když se používala latina,“ uvedl McKenzie.
Studie se zabývá i myšlenkou, co se stane, když další "generační loď" dopluje na již kolonizovanou planetu. Upozorňují, že bez znalosti nového jazyka by novou vlnu přistěhovalců mohla čekat diskriminace kvůli vzniklé jazykové bariéře. Proto vědci ve své studii doporučují, aby veškeré meziplanetární mise zahrnovali i vyškolené odborníky v oboru lingvistiky, protože podle vědců překladatelský software problém nevyřeší.
„Vzhledem k jistotě, že tyto problémy nastanou, důrazně doporučujeme, aby jakákoliv posádka měla kromě jazykové znalosti i vysokou úroveň metalingvistických projevů. Bude to třeba zavést jako jazykovou politiku na palubě, kterou lze zachovat do odvolání,“ uvádí studie.
Související
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
vesmir , vesmírná loď Sojuz , cestování , ESA (European Space Agency) , jazyky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 6 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 13 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek