Jak změní lidstvo cestování vesmírem? Vědci přišli se zajímavou teorií

"Generační loď" je hypotetická Noemova archa plná různorodých rostlin, lidí a živočichů, která ovšem cestuje rychlostí světla. Tato představa není jen science fiction, ale předmět mnoha výzkumů a studií. Protože takové lodi může trvat až tisíce let, než se dostane k blízké obyvatelné planetě, budou se rodit nové a nové generace. Nová studie předpokládá, že hlavním předmětem mutace bude samotný jazyk.

Studie s názvem „Vývoj jazyka během mezihvězdného cestování“ byla publikována v časopise Evropské vesmírné agentury (ESA). Podle Andrewa McKenzieho a Jeffreye Punskeho by mutace řeči mohla znamenat, že jazyk bude naprosto nesrozumitelný, kdyby se cestovatelé později znovu setkali s obyvateli Země. Oba docenti lingvistiky předložili návrh, jak by se mohl jazyk v čase vyvíjet v případě vzájemné izolace.

Vědci použili příklady různých jazykových skupin na Zemi a jejich vývoje s ohledem na čas i vzdálenost. Zjištění poté implementovali do procesu více než 10 generací mezihvězdných cestovatelů. „Pokud byste byli deset generací na této lodi, objevily by se nové sociální problémy a lidé by museli najít společnou řeč, a to by se stalo základem pro novou slovní zásobu,“ míní McKenzie a dodává, že čím dále by loď cestovala, starší generace by umíraly a nebyl by nikdo, kdo by se s vámi domluvil.

Autoři ve studii uvádějí příklad polynéských námořníků, kteří obývali ostrovy jižního Pacifiku mezi lety 3000 až 1000 př.n.l. Podle Science Alert byli jejich kořeny vystopovány až na Tchaj-wan a jejich expanze vedla k rozvoji nových kultur.

V České republice máme dodnes rozdíly v nářečích, které byly vyvolány ekonomickým, společenským i kulturním vývojem země již od období feudalismu. Dělí se do čtyř základních skupin na středočeské, východočeské, jihozápadní a českomoravské. V jižních Čechách by slovní spojení „chyťte slepice“ znělo „chyťte slepjece“, ale v českomoravském nářečí by znělo „chycte slepice“. Středočeské nářečí se vyznačuje výměnou písmene Y za EJ (dobrý/dobrej). I když má východočeský dialekt mnoho společných znaků se středočeským, vyměňuje například písmeno V za U (krev/kreu).

Autoři studie neopomněli ani členy hypotetické posádky se sluchovým postižením a uvedli, že i znaková řeč zmutuje do jednoho srozumitelného jazyka. Ale lingvistická změna může být podle autorů irelevantní, protože i jazyk na Zemi bude jiný. „Možná budou mluvit podobně, jako my kdysi, když se používala latina,“ uvedl McKenzie.

Studie se zabývá i myšlenkou, co se stane, když další "generační loď" dopluje na již kolonizovanou planetu. Upozorňují, že bez znalosti nového jazyka by novou vlnu přistěhovalců mohla čekat diskriminace kvůli vzniklé jazykové bariéře. Proto vědci ve své studii doporučují, aby veškeré meziplanetární mise zahrnovali i vyškolené odborníky v oboru lingvistiky, protože podle vědců překladatelský software problém nevyřeší.

„Vzhledem k jistotě, že tyto problémy nastanou, důrazně doporučujeme, aby jakákoliv posádka měla kromě jazykové znalosti i vysokou úroveň metalingvistických projevů. Bude to třeba zavést jako jazykovou politiku na palubě, kterou lze zachovat do odvolání,“ uvádí studie.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmírná loď Sojuz cestování ESA (European Space Agency) jazyky

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy