Americká vesmírná agentura NASA dnes se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnila první plně barevné snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
První snímek, který zachytil kupu galaxií SMACS 0723, zveřejnila NASA na brífinku v Bílém domě už v noci na dnešek SELČ. Další čtyři snímky zachycují zhroucenou hvězdu, tančící galaxie, analýzu exoplanety a mlhovinu plnou hvězd.
První ze snímků zachycující kupu galaxií je nejhlubším a nejostřejším infračerveným záběrem vesmíru, který byl dosud pořízen. Je na něm velké množství hvězd, s masivními galaxiemi v popředí a dalšími mimořádně vzdálenými galaxiemi rozmístěnými po celé ploše snímku. Zachycuje světlo z doby ne dlouho po Velkém třesku, který podle vědeckých odhadů nastal před zhruba 13,8 miliardy let.
Jasné světelné body uprostřed snímku jsou kupou galaxií SCMACS 0723. Kupa se podle německého vědce a někdejšího astronauta Ulricha Waltera chová jako čočka a umožňuje tak zahlédnout i vzdálenější galaxie v pozadí - rozmazané oranžové body zdánlivě uspořádané v kruhu, uvedl podle agentury DPA Walter.
Další snímek ukazuje rozlehlou mlhovinu Carinu, která je od Země vzdálená 7600 světelných let, a je domovem hvězd mnohokrát větších než Slunce a dalších, které se v ní rodí. Jde o jednu z nejzářivějších a největších mlhovin na obloze a její snímek, popisovaný jako "dechberoucí" vzbudil největší zájem odborníků i laické veřejnosti. Fotografie ukazuje takzvané kosmické útesy, které připomínají skalnaté hory za měsíčního svitu. Jejich nejvyšší vrcholky ale ve skutečnosti na délku měří až sedm světelných let, píše NASA, podle které dramatickou "krajinu" utvořily extrémně těžké, horké a mladé hvězdy.
"Vidíme struktury, o kterých ani nevíme, co jsou zač," doplnila ke snímku astrofyzička NASA Amber Straughnová.
Vesmírný teleskop Jamese Webba zaznamenal i planetární mlhovinu NGC 3132. Tento obří a rozpínající se oblak plynu obklopuje zhroucenou hvězdu - bílého trpaslíka. Zařízení zaměřilo také takzvaný Stephanův kvintet, natolik kompaktní skupinu galaxií, že se dvě z nich spojují do jedné, uvádí The Guardian.
Posledním dnes zveřejněným snímkem je spektrografická analýza obří planety WASP-96, která se skládá zejména z plynu. Tato exoplaneta, tedy planeta obíhající kromě jiné hvězdy než Slunce, se nachází téměř 1150 světelných let od Země a svou hvězdu oběhne za 3,5 pozemského dne. Objevena byla v roce 2014. WASP-96 je velká zhruba jako Jupiter, má ale jen polovinu jeho hmotnosti. Při analýze exoplanety teleskop odhalil přítomnost vodní páry, přičemž tento způsob získání dat mohou astronomové použít při dalším pátrání po obyvatelných planetách.
"Je to krásné, ale zároveň jde o příběh. Příběh o tom, odkud pocházíme," uvedl podle agentury AP po odhalení snímků astrofyzik a laureát Nobelovy ceny za fyziku John Mather. "Dojme vás to. Je to tak moc krásné," řekl ředitel vědecké divize NASA Thomas Zurbuchen.
"Opravdu jsme změnili chápání našeho vesmíru," řekl šéf ESA Josef Aschbacher, který zároveň na twitteru společně s NASA ocenil mezinárodní spolupráci na tomto projektu.
Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Teleskop vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Vědcům by Webbova observatoř měla umožnit zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu.
První zveřejněné snímky jsou jenom ochutnávkou před hlavním chodem, uvedla britská výzkumnice Gillian Wrightová, která se podílela na vývoji a konstrukci jednoho ze spektrografů na teleskopu. "Skutečnost, že tato nová data jsou tak dobrá, že jsou tak kvalitní a že byla získaná jen během několika hodin pozorování, napovídá, že objevy tam jenom čekají na to, aby je někdo učinil," řekla Wrightová zpravodajskému serveru BBC.
"Množství informací, které každý snímek obsahuje, je závratné. (...) Teleskop zatím prozkoumal jen nepatrný zlomek oblohy," doplnila vědecká redaktorka BBC Rebecca Morelleová.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Související

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
včera

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
včera

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
včera

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
včera

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
včera

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
včera

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
včera

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
včera

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
17. května 2025 21:57

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
17. května 2025 21:02

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
17. května 2025 19:56

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno 17. května 2025 18:44
Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub