Tady odstartoval Černobyl. Turisté mohou nově do velína elektrárny

Černobylská havárie byla jednou z nejhorších jaderných katastrof v historii. Ukrajina nyní zpřístupnila velín elektrárny. Sovětští inženýři v roce 1986 v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla a to způsobilo výbuch a požár. Zemřelo nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření. Po katastrofě bylo evakuováno 50 tisíc obyvatel.

Většina návštěvníků viděla elektrárnu pouze zevnějšku. Zájem o návštěvu Černobylu vzrostl po odvysílání seriálu Černobyl na HBO. Počet návštěv v letošním roce dosáhl 87 tisíc, uvedl server Telegraph. Vláda zlepšovala turistické stezky a kontrolní stanoviště.

V Černobylu se pro návštěvníky otevřela kilometr dlouhá chodba ze zlatě zbarveného hliníku, která vede do reaktoru čtyři. Zatímco většina zařízení byla během vyšetřování po nehodě odstraněna z velínu, stále jsou vidět rezavé panely, tlačítka a displeje.

Yaroslav Yemelianenko, ředitel největší výletní společnosti Chernobyl Tour, řekl, že pokud návštěvníci zůstanou na prohlídkové trase po celý den, jsou vystaveni menšímu záření než za hodinu v transatlantickém letadle.

Lékař Yury Bandazhevsky, který studoval Černobyl po desetiletí, však označil cestování do zakázané zóny jako zbytečné riziko. Varoval, že zejména ohně mohou uvolňovat velké množství nebezpečných částic. "Turisté mohou být obětí i zdrojem tohoto nebezpečí," řekl pro server Telegraph.

Související

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Více souvisejících

Černobyl Turisté Ukrajina HBO jaderné elektrárny katastrofy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 40 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy