Naše definice života už nestačí. Vědci přišli kvůli misi NASA s novou

Důkazy o životě na Marsu by mohl najít vesmírný rover Perseverance. Přistane na území, které bylo kdysi dávno pokryté vodou, tudíž možná nalezne známky bývalého života. Vesmírná mise startuje již dnes. Vědci proto dokonce upravili definici života.

Dnes startuje z Cape Canaveral na Floridě první mise, jejímž primárním cílem je nalézt stopy po životě. Mise s názvem Mars 2020 přistane v kráteru a na rudé planetě bude působit po 687 dní. Za tuto dobu si od ní astrobiologové slibují potvrzení či vyvrácení existence života na Marsu, píše deník The Guardian. 

Podle vědců z NASA by ale rover mohl najít něco, co nepovažujeme za „život jak jej známe“. Proto ve své nové studii stanovují podmínky pro mimozemský život nazvaný „lyfe“. Klasický pracovní popis života ve vesmíru je „samostatný chemický systém schopný darwinovské evoluce“. Zatímco nový koncept lyfe stanovuje čtyři kritéria.

Organismus lyfe musí být schopen využít a přeměnit volné zdroje energie i růst a exponenciálně expandovat. Dále musí být schopen omezovat změny interně, když se věci mění externě (homeostáza), a musí být schopen učení.

Podle jednoho z autorů práce dost možná nalezneme na Marsu spíše příklad lyfe než klasického života. „Marťanské organismy možná používají jinou molekulární strukturu. Možná pro proteiny používají menší sadu aminokyselin. Možná potřebují pouze dubletový genetický kód, místo trojice, jako má život na Zemi,“ píše se v práci Stuarta Barletta, vědce z Caltechu, a Michaela L. Wonga, astrobiologa z Washingtonské univerzity.

Rover Perseverance, vážící něco přes tunu, se tedy snese na kráter a začne sbírat vzorky. Bude doprovázen vrtulníkem a vzorky, které nasbírá, se vrátí na Zemi s budoucí misí. Pokud tedy na Marsu život někdy existoval, dost možná důkazy o něm objeví Perserverance.

Související

Více souvisejících

vesmir mimozemšťané / ufo NASA vesmír, Mars věda

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

včera

včera

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy