Možná přichází válka, míní veterán. Léto 1939 přirovnává k tomu letošnímu

NÁZOR - Britský válečný veterán varuje před předzvěstmi příchodu nového válečného konfliktu. Podle něj je letošní léto možná tím posledním mírovým. Veterán vzpomíná na rok 1939, kdy si se svými kamarády užíval míru a svobody a Adolf Hitler pro něj byl jen jakási fašistická kreatura. V této souvislosti zmiňuje i osobu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Britský válečný veterán a člen královského letectva Leslie Smith varuje pro list The Guardian před příchodem nové války. Čtyřiadevadesátiletý vnímá letošní rok podobně jako rok 1939. Tehdy prý nikdo moc nečekal, že může přijít velká válka, její předzvěsti ale šlo vycítit. Podobné předzvěsti války pociťuje veterán i v roce 2017.

Saúdská Arábie se prý na Blízkém východě snaží podkopat existenci Jemenu podobně, jako se tomu snažil Mussolini v Etiopii v roce 1935. Pokrytectví britské vlády lze zase připodobnit politice appeasementu z předválečné doby. Současná Británie prý ignoruje, že je v Sýrii a v Afghánistánu prolévána krev nevinných. Venezuela směřuje k anarchii a zahraničním zásahům, zatímco na Filipínách Rodrigo Duterte - chráněný svou aliancí s Británií a USA - vraždí ty nejvíc zranitelné, kteří se snaží z útrap bídy dostat prostřednictvím drog. 

"Protože mi je teď 94, rozpoznávám tyto předzvěsti zkázy," píše Smith. Obává se také toho, že Spojené státy vede muž, kterému chybí čest, moudrost a prostá lidská laskavost. "Je od Američanů pošetilé, když věří, že je jejich generálové ochrání před Trumpem, stejně tak tomu bylo u liberálních Němců, kteří věřili, že je armáda ochrání před Hitlerovými excesy," dodává. Británie podle jeho slov také nemá být na co pyšná. Od války v Iráku země příliš neroste, navíc se dostala do "slepé uličky" brexitu. 

Po letech vlády Toryů je prý Británie ještě méně připravená na změnu dějinného kurzu, než tomu bylo v případě vlády Nevilla Chamberlaina ve třicátých letech. Každý národ v Evropě a v Severní Americe je podle veterána plný nerovností, obrovského vyhýbání se korporátním daním - což je legitimní korupce - a neoliberalismu, který erodoval společnost.

Léto by mělo být časem pohody, ale letos tomu tak není. "Když se koukám na dnešní mládež, jak tráví volný čas, vidím děsivou podobu toho, jak se chovala moje generace v létě 1939. Když vyrazím do města, slyším jejich smích, sleduji, jak si užívají piva nebo křiku jednoho na druhého, a obávám se za ně," popisuje Smith. 

Smith popisuje letošní léto jako to z roku 1939. Tehdy šlo o poslední mírové léto až do roku 1945. Tehdy se se svými přáteli vysmíval zprávám o Hitlerovi a dalších "fašistických příšerách". Nevěděli, co znamená život bez míru, bez masakrů a leteckých náletů. "Neslyšel jsem, že přichází válka. Ale jako starý člověk to slyším teď, pro generaci mých vnoučat. Doufám, že se mýlím," uzavírá svou úvahu veterán. 

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka II. světová válka letectví Adolf Hitler

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy