V podzemí "tiká časovaná bomba", varují vědci

Vědci varují před na první pohled neviditelným důsledkem globálního oteplování. Touto „časovanou bombu“ je hladina podzemních vod, která reaguje na výkyvy klimatu ve výrazně delších časových horizontech, než jsme zvyklí.

Podzemní voda je vlastně veškerá voda, která se nachází pod zemským povrchem. Nejčastěji se drží v pórech mezi částicemi půdy a hornin. Celkově tvoří asi 20 % veškerých sladkovodních zásob na naší planetě.

Zásoby podzemní vody se jen velice pozvolna doplňují deštěm a mnohem pomaleji, než povrchové vody, také reaguje na změny teploty. Právě to děsí vědce, kteří nyní varují před „časovanou bombou“. Výsledky studie byly představeny v odborném časopise Nature Climate Change.

„Náš výzkum ukazuje, že podzemním vodním systémům trvá mnohem déle reagovat na klimatickou změnu. Jen polovina celosvětových zásob plně reaguje v lidském časovém rámci 100 let,“ cituje server Science Alert jednoho z autorů studie, Marka Cuthberta z Cardiffské univerzity.

„To znamená, že v mnoha částech světa mohou mít změny v podzemních vodách, způsobené změnou klimatu, vážné a dlouhodobé důsledky. Můžeme to popsat jako environmentální časovanou bombu,“ dodává. To, jak dnes klimatická změna ovlivní schopnost doplňování hladiny podzemních vod, se v přírodě projeví až za dlouho.

V Oblastech, které jsou citlivější, jako je Amazonie nebo střední Afrika, to může trvat „pouze“ 10 let, ale v sušších regionech to může být mnohem déle. Výzkumníci ke své studii využili počítačové modelování a dosud nasbíraná data.

V současnosti jsou na podzemní vodě závislé více jak dvě miliardy lidí. Když jsou její zásoby dostatečně vysoké, tak napájí jezera a řeky. Když poklesnou, vyschnou také povrchové zásoby. Již dnes jsou přitom pod tlakem, protože se neustále zvyšují nároky lidstva.

„Podzemní voda není vidět, proto se o těchto ohromných zásobách moc nepřemýšlí. Přitom je základem světové produkce potravin,“ řekl Cuthbert pro AFP. Společně se svým týmem nyní apelují na to, abychom vodou méně plýtvali. „Je důležité, aby byl negativní potenciál těchto dosud skrytých rizik zohledněn při budoucím plánování ,“ říká spoluautor studie.

Související

Ilustrační fotografie.

Voda v přírodních koupalištích je většinou vhodná ke koupání, platí ale i zákazy

Kvalita vody ve většině českých přírodních koupališť v Česku, která kontrolují hygienici, je nadále dobrá a lidé se v nich mohou koupat. Stále ale platí také několik zákazů, například na Vysočině v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v Plzni v jezírku Škodaland nebo v jihočeském kraji v nádrži Orlík u Podolska na Písecku. Zavřené zatím zůstává i přírodní koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku, město už ho ale vyčistilo a znovu se napouští. Dnes hygienici v Karlovarském kraji vyhlásili zákaz koupání ve vodní nádrži Skalka.

Více souvisejících

Voda ochrana životního prostředí Jezera životní prostředí řeky Klimatické změny globální oteplování věda

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy