Zastrašování, násilí, cenzura. Lidská práva jsou v ohrožení, varuje zpráva

Ve více než polovině zemí světa jsou k umlčení kritiky využívány cenzura, zastrašování a násilí. O zneklidňujícím trendu vydala zprávu aliance organizací, které se zabývají ochranou lidských a občanských práv. Mezi zmíněnými zeměmi se objevily i některé evropské státy a USA.

Podle deníku Guardian jsou téměř v šesti z deseti zemí vážně omezovány práva a svobody. Zpráva sestavená organizací Civicus Monitor, která zaštiťuje různé občanskoprávní organizace, varovala před rostoucí mírou represí.

Vedle zemí, jako jsou Eritrea nebo Sýrie, se na seznamu objevily také Francie, Spojené státy nebo Maďarsko. Základní práva, například na svobodu vyjádření nebo shromažďování, jsou podle organizace porušována ve 111 ze 196 států. Situace se samozřejmě v jednotlivých zemích liší.

Technologický pokrok umožňuje efektivnější kontrolu obyvatel. V Číně jsou nové technologie využívány k cenzuře, která se podle organizace utužila s nástupem Si Ťin-pchinga do úřadu. Podle Cathala Gilberta z Civicusu jsou však podobná opatření jen špičkou ledovce a země se stále častěji uchylují k používání násilí a zastrašování.

„Mimosoudní opatření, jako je napadání novinářů nebo bití protestujících, jsou mnohem častější,“ citoval výzkumníka The Guardian. „Takové taktiky jsou cynicky zaměřeny na to, aby vzbuzovaly v lidech strach a odradily ostatní, kteří by si chtěli stěžovat a být aktivními občany.“

Například v Guatemale bylo v roce 2018 zavražděno přinejmenším 21 ochránců lidských práv. Do hledáčku organizace se dostaly i represivní zákony v Bangladéši nebo Francii. Civicus upozorňuje, že některé z mimořádných opatření, která byla v Paříži přijata po vlně teroristických útoků v roce 2015, zůstávají v platnosti. Rozšířené pravomoci při zatýkání nebo sledování podezřelých, měly být využity vůči environmentálním aktivistům nebo muslimským občanským skupinám.

Saúdská Arábie je zase kritizována za zatýkání náboženských vůdců a lidskoprávních aktivistů. Velkou pozornost si získalo zatčení a údajné mučení aktivistek, které usilovaly o to, aby mohly ženy řídit auta. Podle deníku Guardian jsou globálně právě ženy nejčastější obětí podobných represí.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

lidská práva cenzura Země svoboda Demonstrace

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy