Americká armáda má zásadní problém? Profesor poukázal na důležitou skutečnost

NÁZOR - Tragédie v Nigeru, kde bojovníci Islámského státu (IS) zabili čtyři americké vojáky, otevírá několik důležitých právních otázek, deklaruje Jimmy Gurulé, který přednáší práva na Univerzitě Notre Dame. V komentáři pro server CNN připomíná prohlášení několika předních amerických senátorů, například republikána Lindseyho Grahama a demokrata Chucka Schumera, že do incidentu o přítomnosti více než osmi stovek vojáků USA v Nigeru neměli ponětí.

Nezákonné vojenské operace

Pentagon přitom trvá na tom, že Kongres o rozmístění a pohybech amerických vojsk provádějících protiteroristické akce v Nigeru a dalších afrických zemích pravidelně informoval, podotýká odborník. Deklaruje však, že zásadní otázka nezní, co a kdy se Kongres dozvěděl, ale zda poskytl prezidentu Trumpovi zvláštní zmocnění k nasazení amerických ozbrojených sil do bojů v Nigeru.

"Pokud ne, nasazení amerických vojáků v Nigeru je nezákonné a porušuje rezoluci o válečných pravomocích...a jde o zneužití prezidentských exekutivních pravomocí daných ústavou," píše Gurulé. Vysvětluje, daná rezoluce má zajistit naplňování americké ústavy a bojové nasazení ozbrojených sil USA podmínit kolektivním posouzením ze strany Kongresu a prezidenta.

Zakladatelé USA zřetelně nechtěli, aby rozhodnutí o nasazení amerických vojáků na nepřátelském území záviselo pouze na prezidentovi či jakémkoliv jiném jednotlivci, konstatuje profesor. Dodává, že rezoluce o válečných pravomocech má prezidentovi zamezit v jednostranně rozhodnutém vystavování jednotek USA nebezpečným situacím.

Pokud nebyla vyhlášena válka, na základě oné rezoluce musí prezident v případě jakéhokoliv nasazení amerických ozbrojených sil do konfliktu v zahraničí do 48 hodin předložit Kongresu zprávu, v níž vysvětlí nutnost tohoto kroku, požádat o ústavní a legislativní o souhlas s danou operací a sdělit předpokládaný rozsah a dobu angažmá amerických vojáků v příslušném konfliktu, poukazuje expert. Doplňuje, že pokud prezident od Kongresu neobdrží zvláštní zmocnění k pokračování vojenské operace, musí ji ukončit.

Poskytnutí jakýchkoliv finančních prostředků ministerstvu obrany Kongresem navíc neznamená udělaní zvláštního zmocnění vyžadovaného rezolucí o válečných pravomocích, zdůrazňuje Gurulé. Podotýká, že zmocnění k bojovému nasazení ozbrojených sil také nelze  odvodit od žádného jiného zákonného opatření, které by se specificky nevyjadřovalo ke konkrétní situaci.

"Kongres nepřijal zvláštní zákon povolující nasazení amerických vojáků v Nigeru za účelem vedení vojenské operace proti IS, Boko Haram či přidruženým teroristickým organizacím," deklaruje profesor. Připomíná, že členové Kongresu ani prezident netvrdí opak, přičemž Trump v této otázce pozoruhodně mlčí.

Porušení ústavy

Požadavek, aby Kongres vydal zvláštní právní zmocnění k vyslání amerických vojáků do Nigeru, podle odborníka rázně vyvrací veškerou argumentaci Trumpovy administrativy, že povolení k nasazení vojenské síly z roku 2001 poskytuje dostatečnou legislativní bázi pro současné operace, míní Gurulé. Dodává, že 16 let staré povolení umožňuje prezidentovi nasadit veškeré "potřebné a přiměřené" síly pouze proti členům al-Káidy a na ni navázaným jedincům, skupinám a teroristickým organizacím odpovědným za útoky z 11. září 2001.

Povolení k nasazení vojenské síly z roku 2001 dle profesora není oním zvláštním zmocněním pro nasazení amerických vojáků v Nigeru do vojenských akcí proti IS. "Rozmístění amerických jednotek v Nigeru je proto nelegální a neústavní," nebere si servítky Gurulé. Vinu přesto nepřisuzuje pouze Trumpově administrativě, jelikož Kongres zanedbal své ústavní povinnosti s ohledem na to, že dle prvního článku ústavy je to právě Kongres, nikoliv prezident, kdo vyhlašuje válku.  

Povolení k nasazení vojenské síly z roku 2001 je faktickým vyhlášením války proti al-Káidě a jejím stoupencům, konstatuje akademik. Varuje, že za prezidenta Obamy i jeho nástupce Trumpa však ospravedlňovalo a ospravedlňuje nasazení vojenské síly proti IS a přidruženým skupinám v Sýrii, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Libyi, Somálsku, Jemenu a jinde. Ačkoliv jde o pochybnou právní kličku, Kongres tiše souhlasil, kritizuje profesor. Deklaruje, že tragický incident v Nigeru by měl být budíčkem pro Kongres, aby zajistil, že prezident Trump bude dodržovat rezoluci o válečných pravomocech, nikoliv dle svého vlastního uvážení rozmisťovat americké vojáky v rizikových oblastech.

Kongres by podle experta měl přijmou nové povolení k nasazení vojenské síly proti IS a přidruženým teroristickým organizacím, protože při jeho absenci prezident jedná nezákonně a neústavně, pokud vysílá americké vojáky do Nigeru a dalších zemí. "Takto nezákonné akce by neměly být schvalovány Kongresem či americkým národem," uzavírá Gurulé.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Niger Islámský stát (IS) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy