Afrika bojuje proti sňatkům mladých dívek. Jedna z nich popsala peklo po pohlavním styku

Konakry - Sňatky velmi mladých dívek jsou v západní a centrální Africe časté - šest z deseti zemí světa, kde jsou takové sňatky nejčastější se nachází právě v tomto regionu. Tento týden se v Senegalu setkali představitelé řady organizací na ochranu lidských práv a duchovní, aby hovořili o strategii, která pomůže sňatkům nezletilých v budoucnu zabránit. Jejich snahy podpořilo i mnoho obětí tohoto násilí.

Patnáctiletá dívka oděná v černém seděla na zemi a tiskla k sobě své dítě. Měla strach a oči se jí pomalu zalily slzami. Kdyby se o tom, že hovoří s novináři, dozvěděl její o dvacet let starší manžel, mohl by jí zabít, píše agentura AP.

Rodiče dívku v západoafrické Guineji provdali, když jí bylo pouhých třináct let. Chtěli zabránit tomu, aby měla předmanželský sex, který by mohl ohrozit její šanci se vdát. V té době dívce však ani nenarostla prsa. "Dali mě muži, kterého jsem si nevybrala, ještě předtím, než jsem byla připravena na pohlavní styk," řekla dívka. "Celý týden jsem se pak nemohla hnout, protože jsem krvácela a byla jsem oteklá."

Více než polovina dívek v Guineji se vdává před svými 18. narozeninami. Přestože nový zákon sňatek osobám mladším 18 let zakazuje, značná část populace ho nedodržuje.

Některé dívky se vdávají z bezpečnostních důvodů či kvůli chudobě. "Je to komplexní problém, který je důsledkem chudoby, kulturních zvyklostí a snahy rodin dělat pro své děti to nejlepší," řekla ředitelka organizace na ochranu dětí Save the Children Helle Thorningová-Schmidtová. "Dokud nezastavíme koloběh, podle kterého může dívka udělat čest své rodině pouze tím, že se vdá a rodí děti, tak nic nezměníme," dodala.

Vzdělání je podle expertů klíčové, jelikož dívkám může poskytnout nové možnosti a zároveň pomůže zlepšit regionální ekonomickou situaci. Musu Bakotoová Sawoová, které je 27 let a působí jako právnička v Gambii, byla provdána, když jí bylo jen 14 let. V 21 letech se stala vdovou a nezdědila nic. Trvá na tom, že uspěla pouze díky vzdělání. "Je to jediný způsob, jak se dá bojovat se systémem," řekla.

Dívky i v případech, kdy se jim podaří sňatku vyhnout, mohou nést těžké následky. "Zažila jsem nejhorší noční můru svého života, když mi rodiče řekli, že se mám provdat za svého devětatřicetiletého bratrance," řekla čtrnáctiletá Fatoumata s tím, že v tu noc utekla z domu v pyžamu k rodině své kamarádky. "Otec hrozil, že se mne zřekne, pokud sňatek odmítnu... Vyhrožoval i matce, musela kvůli mně trpět," dodala.

Některé mladé ženy se vdát chtějí kvůli bezpečí," řekla Zuwaira Bello z organizace Girl Child Concerns, která působí na severu Nigérie, kde operuje islamistická teroristická skupina Boko Haram, jejíž příslušníci mimo jiné unášejí mladé dívky a nutí je k sňatku. Belloová se domnívá, že je důležité do iniciativy, jejímž cílem je zabránit svatbám nezletilých, zapojit více dívek, které byly provdány proti své vůli.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

manželství ženy afrika Nigérie Guinea (Guinejská republika) děti

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy