Peklo na zemi: Sexuální útoky na denním pořádku? Nebezpečí číhá všude

Mogadišo - Pod stále větší kritikou domácích i zahraničních institucí se ocitají vládci válkou roztříštěného Somálska. V zemi totiž bují sexuální násilí jehož obětí se vedle žen, stávají především děti. Pachateli jsou často místní mocní nebo lidé, kterým oběti věří, píše The Guardian.

Šestiletá Anaba navštěvovala do madrasu - náboženské školy. V prosinci jí učitel přikázal, aby zůstala po škole. Ve třídě zůstala jen ona a její dva bratři. Těm učitel poručil otočit se hlavou ke zdi. Poté jejich šestiletou sestru znásilnil.

Otec Jusuf byl zděšen z toho, co jim doma jejich dcera řekla: „Prostě jsem tomu nemohl uvěřit. Hned jsem ji vzal nejbližšímu lékaři.“ Když se s celým příběhem svěřil sousedům, dva přiznali, že se něco podobného stalo i jejich dcerám. Z obav před ostudou však nic neohlásili.

„Pokud bych to neohlásil na policii, tak by ten lump v tom pokračoval dodnes,“ vypráví roztrpčeně Jusuf. Za Jusufem přišla rada starších z madrasy, která mu nabídla peníze nebo možnost, že by si později učitel Anab vzal, aby zakryl znásilnění. Za to měl vzít udání Jusuf zpět. Ten to však odmítl. Muž byl v únoru zatčen a před nedávnem byl odsouzen ke dvěma rokům ve vězení.

Jusuf však spokojený není: „Pracujeme s mým právníkem na odvolání. Verdikt musí být tvrdší. Jestli na to přestaneme tlačit, brzy ho pustí a on se zase vrátí do školy.“ Malá Anab mezitím navštěvuje novou školu a trauma jí pomáhají překonat odborníci z neziskové organizace Somali Women Development Centre.

Není to bohužel ojedinělý případ. Mezi zářím 2016 a únorem 2017 bylo organizací Somalia Protection Cluster, která sdružuje na 130 neziskových ozganizací, zaznamenáno 1500 případů znásilnění. „Jen za první tři měsíce tohoto roku jsme zaznamenali 100 případů znásilnění. Z nich 26 bylo spácháno na dětech,“ říká Amina Arale, ředitelka centra pro oběti znásilnění, které navštěvuje i Anab.

Případ Anab patří mez ty se šťastnějším koncem. Většina případů není ze studu a obavám z reakce okolí ani ohlášena. Pokud již se dostanou případy před soud, bývají tresty často nízké. Somálské právo totiž vychází z italského trestního zákoníku z 30. let minulého století, a tresty za sexuální násilí jsou poměrně mírné. Všechny pokusy o reformu práva narážejí na značnou konzervativnost země a panující anarchii v Somálsku. O Oběti znásilnění, kromě několika neziskovek nikdo nepečuje.

Případ Anaby dopadl ještě poměrně dobře. Do domu dvacetileté Faiza v Mogadišu pod falešnou záminkou vtrhla policie a policsté dívku znásilnili. Když se ji její bratr pokusil zastat, jeden z policistů po něm vystřelil. Jejich matka vše nahlásila na jiném policejním oddělení. Faizu i s jejím bratrem však police obvinila z pomluvy, a již tři týdny je drží ve vazbě. Propustí je teprve tehdy, až jejich matka stáhne obvinění z dceřina znásilnění policisty.

V roce 2013 somálskou společností otřásl případ, kdy byla pro pomluvu odsouzena žena, která byla znásilněna policisty. Spolu s ní na rok putoval i novinář, který o celém případu napsal.       

Situace v Somálsku obětí sexuálního násilí se může zlepšit, pouze když se stabilizuje samotné Somálsko. Vzhledem k stupni anarchie, v jakém země je, to však nebude po dlouhou dobu možné.        

Související

Více souvisejících

Somálsko sexuální zneužívání Znásilnění

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy