Buteflika popáté, nebo chaos? Alžírsko je jako lahev nitroglycerinu

Dosud to bylo v Alžírsku tak, že buď „Buteflika, nebo chaos". Kandidát na své páté znovuzvolení byl dosud vydáván za to „nejmenší zlo", a hradba proti „návratu islamistického násilí". Perspektiva surrealistického pátého mandátu „prezidenta přeludu" nakonec probudila ulici. Nikdo ale neví, kam až může toto „alžírské jaro" dojít, píše v editorialu francouzský konzervativní list Le Figaro.

Znali jenom Butefliku a jeho klan

Nyní to vypadá, že Buteflika je synonymem chaosu. Buteflika a chaos. Alžírsko prostě již nevěří tomu, že by tomu mohlo být tak, jak by si režim v oficiálních vystoupeních přál. Buteflika jako záruka návratu k „letům olova" prostě nakonec unavil. „Řeči o propasti mezi lidem a elitami jsou nyní v móde. A v Alžírsku to vypadá, že jsou mnohem více na pořadu dne," píše Arnaud de la Grange. 

V současném odporu jde zejména o odmítnutí „nesnesitelné perspektivy", že by tento „zkamenělý režim" měl být dalších pět let u moci, zatímco země je v odstávce.

„Zděšení z občasné války již nefunguje. Nebo jinak. Mladí Alžířané nepoznali černé desetiletí, strach a masakry. Naopak, nepoznali nic jiného než Abdelazíze Butefliku a jeho klan..." soudí Le Figaro. „Sociální sítě jim otevřely nová zorná pole. Mysleli jsme, že jsou pasivní, ale oni se dnes zvedli," dodává. Režim podle autora editorialu zatím nastavuje ulici záda, v očekávání, že „horečka opadne".

 A že možná, tato další voličská aféra zase pro jednou projde, ještě jednou. „Ale nic neříká, že by se vlna protestů nemohla proměnit ve vzedmutí, jež by mohlo zemi překlopit do nejistoty, nebo přímo násilí," uvažuje editorialista. Nikdo nemůže říct předem, kam až půjde půjde toto „alžírské jaro". 

Alžírsko je jako lahev nitroglycerinu

V Paříži se ale na to dívají pozorně. Pokud by totiž krize vyhřezla, riskuje Francie to, že se dostane do diplomatických potíží. „S alžírskou složkou se zachází jako s lahví nitroglycerinu," míní list. „Zdroje znepokojení jsou mnohé. Vychýlení směrem do propasti by mohlo vyprovokovat imigrační vlnu a napětí v komunitě alžírského původu ve Francii," varuje editorial. Alžírský spisovatel Boualem Sansal již na to na stránkách Le Figara upozorňoval dříve.

„Aniž bychom předpovídali apokalypsu, měli bychom si uvědomit dvě věci: geografickou a lidskou blízkost obou zemí. Alžírské trhliny a otřesy procházejí celým Středomořím," uzavírá Arnaud de la Grange v editorialu listu Le Figaro.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy