Buteflika popáté, nebo chaos? Alžírsko je jako lahev nitroglycerinu

Dosud to bylo v Alžírsku tak, že buď „Buteflika, nebo chaos". Kandidát na své páté znovuzvolení byl dosud vydáván za to „nejmenší zlo", a hradba proti „návratu islamistického násilí". Perspektiva surrealistického pátého mandátu „prezidenta přeludu" nakonec probudila ulici. Nikdo ale neví, kam až může toto „alžírské jaro" dojít, píše v editorialu francouzský konzervativní list Le Figaro.

Znali jenom Butefliku a jeho klan

Nyní to vypadá, že Buteflika je synonymem chaosu. Buteflika a chaos. Alžírsko prostě již nevěří tomu, že by tomu mohlo být tak, jak by si režim v oficiálních vystoupeních přál. Buteflika jako záruka návratu k „letům olova" prostě nakonec unavil. „Řeči o propasti mezi lidem a elitami jsou nyní v móde. A v Alžírsku to vypadá, že jsou mnohem více na pořadu dne," píše Arnaud de la Grange. 

V současném odporu jde zejména o odmítnutí „nesnesitelné perspektivy", že by tento „zkamenělý režim" měl být dalších pět let u moci, zatímco země je v odstávce.

„Zděšení z občasné války již nefunguje. Nebo jinak. Mladí Alžířané nepoznali černé desetiletí, strach a masakry. Naopak, nepoznali nic jiného než Abdelazíze Butefliku a jeho klan..." soudí Le Figaro. „Sociální sítě jim otevřely nová zorná pole. Mysleli jsme, že jsou pasivní, ale oni se dnes zvedli," dodává. Režim podle autora editorialu zatím nastavuje ulici záda, v očekávání, že „horečka opadne".

 A že možná, tato další voličská aféra zase pro jednou projde, ještě jednou. „Ale nic neříká, že by se vlna protestů nemohla proměnit ve vzedmutí, jež by mohlo zemi překlopit do nejistoty, nebo přímo násilí," uvažuje editorialista. Nikdo nemůže říct předem, kam až půjde půjde toto „alžírské jaro". 

Alžírsko je jako lahev nitroglycerinu

V Paříži se ale na to dívají pozorně. Pokud by totiž krize vyhřezla, riskuje Francie to, že se dostane do diplomatických potíží. „S alžírskou složkou se zachází jako s lahví nitroglycerinu," míní list. „Zdroje znepokojení jsou mnohé. Vychýlení směrem do propasti by mohlo vyprovokovat imigrační vlnu a napětí v komunitě alžírského původu ve Francii," varuje editorial. Alžírský spisovatel Boualem Sansal již na to na stránkách Le Figara upozorňoval dříve.

„Aniž bychom předpovídali apokalypsu, měli bychom si uvědomit dvě věci: geografickou a lidskou blízkost obou zemí. Alžírské trhliny a otřesy procházejí celým Středomořím," uzavírá Arnaud de la Grange v editorialu listu Le Figaro.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy