Desetitisíce lidí v Alžírsku protestovaly proti prezidentu Buteflikovi

Desetitisíce Alžířanů dnes opět vyšly do ulic na protest proti záměru současného prezidenta Abdalazíze Butefliky znovu se ucházet o nejvyšší funkci. Demonstranti se shromáždili v Alžíru i v dalších městech. V alžírské metropoli se snažili policisté rozehnat davy studentů vodními děly, napsala agentura AFP. Právě dnes vyprší lhůta pro podání kandidatur a očekává se, že Buteflika oficiálně potvrdí, že bude kandidovat.

Podle alžírských médií bylo dnes v metropoli uzavřeno metro a rovněž dálnice spojující letiště s centrem Alžíru. Důvodem je snaha zabránit studentům, aby se dostali do středu města, poznamenala média. Tisíce studentů se dnes shromáždily zejména u univerzitních budov, jedna z nich se nachází i poblíž budovy ústavní rady, kde se odevzdávají dokumenty potřebné pro kandidaturu na prezidenta. Demonstranti vykřikovali hesla jako Žádný pátý mandát! či Svobodné a demokratické Alžírsko!

Buteflika, jemuž je 82 let, se chce ucházet o pátý mandát. Má ale zdravotní problémy a na veřejnosti už nevystupuje. Jeho záměr vyvolal značné pobouření a agentura Reuters v této souvislosti hovoří o největší vlně protivládních demonstrací v Alžírsku od takzvaného arabského jara v roce 2011. Také v pátek ve městech po celé zemi protestovaly desetitisíce lidí. Demonstrace byly nejprve pokojné, později ale došlo nedaleko prezidentského paláce k potyčkám mezi protestujícími a policií.

Jak poznamenala alžírská státní tisková agentura APS, Bufeflika nemusí dokumenty potřebné pro svou kandidaturu odevzdat osobně. Podle švýcarských médií pobývá tento týden ve Švýcarsku, kde podstupuje blíže neurčenou lékařskou prohlídku.

Prezidentské volby jsou v Alžírsku vypsány na 18. dubna a Buteflika potvrdil teprve nedávno, že v nich bude znovu kandidovat. U moci je od roku 1999. V roce 2013 utrpěl mozkovou příhodu a od té doby se na veřejnosti takřka neobjevuje. Několikrát se léčil v Evropě a přísahu po volbách v roce 2014 skládal z kolečkového křesla.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy