Alžír ochromila obří demonstrace. Desítky tisíc lidí protestují proti Buteflikovi

Desítky tisíc lidí se dnes sešly v centru Alžíru na demonstraci proti další kandidatuře dlouholetého alžírského prezidenta Abdalazíze Butefliky v prezidentských volbách. Informovala o tom agentura AFP. Místní úřady podle agentury Reuters kvůli očekávaným protestům zastavily provoz městských vlaků a metra.

Buteflika (82), kterého sužují zdravotní problémy, je odhodlán 18. dubna usilovat o pátý mandát hlavy státu, což v posledních třech týdnech vyvolalo demonstrace. Dnešní demonstrace v Alžíru a dalších městech by mohly být podle Reuters dosud největší.

V metropoli se shromáždily desítky tisíc lidí. Podle AFP demonstranti provolávali slogany proti kandidatuře Butefliky, který stojí v čele země 20 let. Davy mužů a žen s alžírskými vlajkami odpoledne zamířily na náměstí v centru města, aby se připojily k dalším tisícovkám, které tam už byly.

Agentura Reuters napsala, že úřady v hlavním městě zastavily provoz železnice a metra a přijaly přísná bezpečnostní opatření.

#Algeria ??: anti-#Bouteflika protests have erupted all over the country again. Like in the #Amazigh city of #TiziOuzou (#Kabylie) where thousands are marching today.#لا_للعهدة_الخامسة pic.twitter.com/M8pJGsf5Ez

— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) 8. března 2019

Na stranu protestujících se dnes podle agentury Reuters přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce. Kolik poslanců se proti Buteflikově kandidatuře tímto způsobem postavilo, ale zatím není jasné.

Buteflika ve čtvrtek vydal prohlášení, v němž varoval před nepokoji, které by mohly Alžírsko destabilizovat. Situaci se už dříve pokusil uklidnit příslibem, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období. Nynější protesty v zemi, která je významným producentem ropy a zemního plynu, jsou největší od takzvaného arabského jara z roku 2011.

Buteflika nehovořil na veřejnosti od roku 2013, kdy utrpěl mozkovou mrtvici. V současnosti je v ženevské nemocnici. Všeobecně je prezident považován jen za tvář režimu, který tvoří skupina politiků, vojáků a podnikatelů. Za vedoucí postavu této skupiny je považován prezidentův mladší bratr Saíd Buteflika.

VIDEO: Large anti-government protest in the center of Algiers #Algeria. - @ZahraaRhm pic.twitter.com/WZqVT1xd2F

— Conflict News (@Conflicts) 8. března 2019

V ženevské univerzitní nemocnici, kde se Buteflika nyní léčí, dnes policie zadržela muže, který podle ní vznášel "politické požadavky". Podle zdroje agentury AFP se jedná o alžírsko-francouzského podnikatele Rašída Nakkáze, který chtěl rovněž kandidovat na prezidenta, volební komise jej ale z klání vyloučila kvůli tomu, že donedávna měl i francouzské občanství. Nakkáz, který dnes zorganizoval před budovou nemocnice také nepovolenou demonstraci se zhruba stovkou účastníků, je známý mimo jiné jako odpůrce zákazů zahalování tváře. Muslimkám z několika evropských zemí v minulosti nabídl, že za ně bude platit pokuty, pokud budou navzdory zákazu nosit na veřejnosti šátek zakrývající obličej.

Související

Politolog Michel Perottino Rozhovor

65 let od zvolení de Gaullea prezidentem. Francii hrozila občanská válka, tvrdí Perottino

Charles de Gaulle, se do historie zapsal především svou rolí během druhé světové války, kdy vedl francouzský zahraniční odboj. Hlavou Francie se však stal později, 21. prosince 1958, v době silně napjaté situace krize, kterou v zemi vyvolala hrozící ztráta Alžírska, vysvětluje Michel Perottino v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm mimo jiné uvedl, že rychlost, s níž se de Gaulleovi a jeho stoupencům podařilo demontovat dosavadní, z jejich pohledu nestabilní a neefektivní politický systém a nastolit nové zřízení, pátou republiku, zůstává zarážející. Vysvětlil také, proč je de Gaulle stále vnímán jako velikán francouzských dějin, třebaže na adresu jeho desetiletého prezidentství míří zpětně i kritika.

Více souvisejících

Alžírsko Abdal Azíz Buteflika

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy