Vyvolá počasí třetí světovou? Experti vidí souvislost s uprchlíky

Klimatické změny ohrožují mír ve světě. K takovému závěru došla studie organizace Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), která varuje, že mírové mise OSN nejsou na výzvy, které změna klimatu přináší, dostatečně připraveny.

Podle SIPRI 8 z 10 zemí, které probíhají mírové mise, jsou země, které jsou zároveň nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Ty mohou vést k vypuknutí dalších vln násilí a tím ohrozit i desítky let budované pokusy přivést do země mír.

Např. v Somálsku válečné konflikty a v důsledku klimatických změn stále častěji se objevující sucho a záplavy vedly k vyhnání více než 2,6 miliónu lidí. V dubnu 2018 např. více než 695 000 lidí bylo ovlivněno záplavami, přičemž 215 000 osob bylo nuceno odejít z oblasti, kde žili. Dlouhodobé sucho přinutilo v letech 2016 a 2017 odejít 926 000 osob.

Tyto přírodní katastrofy mají výrazný dopad na mírové mise OSN a Africké unie. Zoufalí lidé se stávají ideálními rekruty teroristických skupin jako je Al-Šabáb. Následkem toho se v zemi zvyšuje úroveň násilí.

Příchod migrantů z venkovských oblastí, které jsou nejvíce postiženy suchem a záplavami, do měst, má též ten negativní efekt na mírové mise, že mění křehkou rovnováha moci a hrozí oslavit legitimitu současné vlády. Příchod příslušníků jiných etnik a kmenů snižuje moc u dosavadních pánů a zvyšuje riziko kmenových konfliktů.

Ve východní i západní Africe dochází ke konfliktům mezi pastevci a zemědělci kvůli ubývající  úrodné půdě. Takové spory mívají i velmi nebezpečnou sektářskou dimenzi – jedna skupina může náležet mezi křesťany, druhá k muslimům.

V Afghánistánu nedostatek vody a neschopnost a nemožnost vlády podporované mezinárodní koalicí situaci řešit, zvyšuje frustraci obyvatel, kteří se pak stávají náchylnější agresivní rétorice Tábilánu, či v tom ještě horším případě, Islámského státu.

Podle Floriana Krampeho, výzkumníka z SIPRI specializujícího se na klimatické změny a bezpečnost, nelze tyto bezpečností výzvy zvládnout vojenským řešením. Varuje, že mírové mise jsou na potřebné holistické přístupy, nutné vyřešení těchto výzev, zoufale nepřipravené.

„Musíme změnit způsob, jakým se v těchto stále složitějších souvislostech zabýváme budováním míru,“ řekl serveru Deutsche Welle. „Zejména pokud mírem máme na mysli něco víc než pouhou absenci násilí."

Související

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Více souvisejících

Klimatické změny OSN Somálsko Afghanistán uprchlíci

Aktuálně se děje

před 56 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy