Vyvolá počasí třetí světovou? Experti vidí souvislost s uprchlíky

Klimatické změny ohrožují mír ve světě. K takovému závěru došla studie organizace Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), která varuje, že mírové mise OSN nejsou na výzvy, které změna klimatu přináší, dostatečně připraveny.

Podle SIPRI 8 z 10 zemí, které probíhají mírové mise, jsou země, které jsou zároveň nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Ty mohou vést k vypuknutí dalších vln násilí a tím ohrozit i desítky let budované pokusy přivést do země mír.

Např. v Somálsku válečné konflikty a v důsledku klimatických změn stále častěji se objevující sucho a záplavy vedly k vyhnání více než 2,6 miliónu lidí. V dubnu 2018 např. více než 695 000 lidí bylo ovlivněno záplavami, přičemž 215 000 osob bylo nuceno odejít z oblasti, kde žili. Dlouhodobé sucho přinutilo v letech 2016 a 2017 odejít 926 000 osob.

Tyto přírodní katastrofy mají výrazný dopad na mírové mise OSN a Africké unie. Zoufalí lidé se stávají ideálními rekruty teroristických skupin jako je Al-Šabáb. Následkem toho se v zemi zvyšuje úroveň násilí.

Příchod migrantů z venkovských oblastí, které jsou nejvíce postiženy suchem a záplavami, do měst, má též ten negativní efekt na mírové mise, že mění křehkou rovnováha moci a hrozí oslavit legitimitu současné vlády. Příchod příslušníků jiných etnik a kmenů snižuje moc u dosavadních pánů a zvyšuje riziko kmenových konfliktů.

Ve východní i západní Africe dochází ke konfliktům mezi pastevci a zemědělci kvůli ubývající  úrodné půdě. Takové spory mívají i velmi nebezpečnou sektářskou dimenzi – jedna skupina může náležet mezi křesťany, druhá k muslimům.

V Afghánistánu nedostatek vody a neschopnost a nemožnost vlády podporované mezinárodní koalicí situaci řešit, zvyšuje frustraci obyvatel, kteří se pak stávají náchylnější agresivní rétorice Tábilánu, či v tom ještě horším případě, Islámského státu.

Podle Floriana Krampeho, výzkumníka z SIPRI specializujícího se na klimatické změny a bezpečnost, nelze tyto bezpečností výzvy zvládnout vojenským řešením. Varuje, že mírové mise jsou na potřebné holistické přístupy, nutné vyřešení těchto výzev, zoufale nepřipravené.

„Musíme změnit způsob, jakým se v těchto stále složitějších souvislostech zabýváme budováním míru,“ řekl serveru Deutsche Welle. „Zejména pokud mírem máme na mysli něco víc než pouhou absenci násilí."

Související

Více souvisejících

Klimatické změny OSN Somálsko Afghanistán uprchlíci

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy