Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku listopadu. Oznámil to dnes etiopský premiér Abiy Ahmed, podle nějž tím vojenská operace proti Tigraji skončila. Vojsko se k půlmilionovému městu Mekele blížilo několik dní a dnes ráno je začalo bombardovat.
Také náčelník generálního štábu armády Birhanu Jula večer oznámil, že vojáci mají pod kontrolou středisko Tigraje.
Ahmed ve svém prohlášení uvedl, že armáda "vstoupila do Mekele, aniž mířila na nevinné civilisty". Dobytí Mekele je podle premiéra ukončením poslední fáze vojenské operace, která začala 4. listopadu. "Mám potěšení podělit se o informaci, že jsme ukončili vojenskou operaci proti regionu Tigraj," uvedl premiér v tweetu.
I am pleased to share that we have completed and ceased the military operations in the #Tigray region. Our focus now will be on rebuilding the region and providing humanitarian assistance while Federal Police apprehend the TPLF clique. #EthiopiaPrevails https://t.co/WrM2BAPCD6
— Abiy Ahmed Ali ?? (@AbiyAhmedAli) November 28, 2020
Jula ve svém prohlášení vysílaném televizí sdělil, že vojáci nyní pátrají po skrývajících se členech Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), což byli protivníci v boji. Nikdo z vedení Tigrajců zatím tyto zprávy nepotvrdil. Ahmed oznámil, že policie nyní hledá tigrajské vůdce. Neoznámil, zda se někteří vzdali.
Podle premiéra armáda osvobodila ze zajetí TPLF několik tisíc vojáků ze severního velitelství, které sídlilo v Tigraji. Ahmed také sdělil, že nyní federální jednotky kontrolují v Tigraji "letiště, regionální úřady, veřejné instituce a další důležité provozy".
Podle tiskových agentury je severoetiopský stát Tigraj odříznut od světa, takže informace nelze nezávisle ověřit. V minulosti velitelé jednotek v Tigraji vydávali prohlášení odporující těm z Addis Abeby.
Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc.
Agentuře Reuters informaci o útocích poslal osobně šéf Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF), později ji potvrdilo několik diplomatů. Mluvčí centrální vlády uvedla, že vláda nebude bombardovat civilní oblasti, a dodala, že "bezpečnost Etiopanů v Mekele a ve státě Tigraj je nadále prioritou federální vlády," píše Reuters.
"Súdán potřebuje 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun) na šest měsíců, aby mohl uprchlíkům poskytnout vodu, přístřeší a zdravotní služby," uvedl šéf Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi během návštěvy tábora Um Rákúbá asi 80 kilometrů od hranic s Etiopií. Grandi vyzval dárce, aby poskytli prostředky co nejdříve. Každý den hranici z Etiopie do Súdánu přejde 500 až 600 uprchlíků, píše AFP. Podle serveru BBC News tento počet výrazně klesl od chvíle, kdy hranici do Súdánu začali hlídat etiopští vojáci.
V pátek večer nejméně jedna raketa vystřelená z oblasti Tigraje mířila na hlavní město Eritreje Asmaru, uvádí AFP s odvoláním na čtyři diplomaty z regionu. Oběti ani škody stále nejsou známé. TPLF, která na Asmaru zaútočila podobnými zbraněmi před deseti dny, se k útoku nepřihlásila a neučinil tak ani nikdo jiný.
Vedení TPLF také obvinilo ozbrojené síly Eritreje, že vstupují na území Etiopie, ničí uprchlické tábory v oblasti Tigraje a snaží se odvléct na své území lidi, kteří v minulosti z Eritreje uprchli. Agentuře Reuters se tyto informace nepodařilo ověřit.
Today I was at Eastern Sudan’s Ethiopian border, talking to refugees arriving from the Tigray region of Ethiopia. Most of them want to return home, but only if fighting ends and they can feel safe and secure. Meanwhile we are stepping up efforts to address their basic needs. pic.twitter.com/FMEA0yuOyj
— Filippo Grandi (@FilippoGrandi) November 27, 2020
Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy etipksý premiér Abiy Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Informace o průběhu bojů jsou velmi nejasné a zprávy z místa jsou těžko ověřitelné, protože v regionu je od začátku vojenské ofenzivy přerušeno telefonní a internetové spojení. Podle Reuters již v konfliktu podle neověřených informací přišly o životy tisíce osob, boji trpí také civilní obyvatelstvo.
Související
Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?
Saúdská Arábie v jednom bloku s Ruskem. BRICS se od příštího roku rozšíří o šest členů
Etiopie , Abiy Ahmed (Etiopie) , válka , uprchlíci , Súdán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko poslalo 50 tisíc vojáků včetně Severokorejců, aby vytlačili Ukrajince z Kurské oblasti
před 2 hodinami
První den COP29: Státy dojednaly mechanismus uhlíkového trhu, Trump může USA vyvázat z Pařížské dohody
před 3 hodinami
Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová
před 3 hodinami
Kreml opět blouzní. Obvinil Evropu, že se snaží zničit Rusko
před 4 hodinami
COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán
před 5 hodinami
COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí
před 6 hodinami
Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději
před 7 hodinami
Skrytá stránka diskuzí o počasí: Státy si vzájemně nerozumí, budoucnost světa závisí na neviditelném povolání
před 7 hodinami
Boj proti změnám počasí skončil? Obavy se naplňují, i USA se bojí, co udělá Trump
před 8 hodinami
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
před 8 hodinami
Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA
před 9 hodinami
NATO má nad Ruskem výraznou vojenskou převahu, ukázala analýza. Až na jednu oblast
před 9 hodinami
Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí
před 10 hodinami
Nekončící houkání sirén, útoky každou noc. Jak se žije Ukrajincům pod ruským náporem?
před 11 hodinami
Trump se připravuje na druhé funkční období. Plánuje dramatické změny ve Washingtonu i ve světě
před 11 hodinami
COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí
před 12 hodinami
Změny počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii, Pařížská dohoda padla
před 13 hodinami
Trump klimatickým změnám nevěří. Jak jeho zvolení ovlivní snahy o zastavení změn počasí?
před 13 hodinami
„Jste 38 dní od ztráty kapesného“. Trumpův syn se na Instagramu vysmál Zelenskému
před 13 hodinami
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
Žádný americký prezident se nevěnoval vztahům se Severní Koreou takovým způsobem jako Donald Trump. Bývalý prezident přešel od vyhrožování severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi „ohněm a hněvem“, pokud bude pokračovat v raketových testech, k udržování osobního kontaktu a několika setkáním, během nichž Trump tvrdil, že se do Kima „zamiloval“.
Zdroj: Libor Novák