Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní vybavení

Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v hlavní nemocnici docházejí základní potřeby. V sobotu etiopský premiér Abiy Ahmed oznámil dobytí půlmilionového města Mekele a ukončení armádní ofenzívy proti Tigraji, kterou vláda zahájila 4. listopadu.

Tigrajci ale v bojích chtějí pokračovat. Jejich vedení dnes oznámilo v textové zprávě agentuře Reuters, že tigrajské oddíly sestřelily letadlo etiopské armády a zajaly pilota. Podle vůdce Tigrajců měl pilot úkol "bombardovat". Centrální vláda ani armáda tuto informaci nepotvrdily.

Tigraj je odříznut od telefonického i internetového spojení a informace z něj nelze nezávisle ověřit.

Vláda dnes zahájila stíhání tigrajských vůdců a na několik z nich vydala zatykače.

Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že v nemocnicích v Mekele dochází vybavení, a to včetně gumových rukavic. Není ani dost pytlů pro uložení těl mrtvých. Vláda, etiopská armáda ani Červený kříž zatím neuvedly žádné údaje o počtu padlých nebo raněných. Státní etiopská televize oznámila, že v tigrajském městě Humera bylo nalezeno 70 hrobů, z nichž část jsou masové.

The situation in Mekelle today is quiet and we hope that we will be able to get urgently needed assistance into the city soon. Red Cross ambulances have thus far been able to move around and transport injured and deceased. pic.twitter.com/07XxGYUnRf

— ICRC Africa (@ICRC_Africa) November 29, 2020

Vůdce Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF) Debretsion Gebremichael po sobotním oznámení dobytí Mekele sdělil agentuře Reuters, že se jeho oddíly stahují z města, ale budou dále bojovat. Vyvolalo to obavy z pokračování bojů, kvůli nimž odešlo do sousedního Súdánu na 44.000 lidí. Odhaduje se, že o život přišly stovky lidí.

Násilí by se mohlo také rozšířit na sousední Eritreu. Jejím hlavním městem Asmarou otřáslo podle amerického ministerstva zahraničí v sobotu večer šest explozí. Povstalci z Tigraje stříleli na Asmaru rakety už dříve. TPFL podle agentury AFP obvinilo ozbrojené síly Eritreje, že vstupují na území Etiopie, ničí uprchlické tábory v oblasti Tigraje a snaží se odvléct na své území lidi, kteří v minulosti z Eritreje uprchli.

Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. Současný konflikt tam propukl 4. listopadu, kdy premiér Ahmed vyslal do Tigraje armádu poté, co vláda obvinila TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie Eritrea Abiy Ahmed (Etiopie) afrika Červený kříž humanitární krize

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 49 minutami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Richard Turcsányi

Čína chce přetvořit systém tak, aby jí vyhovoval. Expert pro EZ odhalil vztahy Trumpa s Pekingem

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vylíčil čínský přístup ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Také popsal, jak se bude Trump chovat k Číně. „Trump v Bílém domě je pro všechny rizikem, protože je velkou neznámou a nikdo dopředu neví, co udělá a co se stane,“ říká.

před 5 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Kdo povede USA? Kolem Trumpa se začíná formovat jeho "elita"

Po svém vítězství v prezidentských volbách začal Donald Trump utvářet tým, který odráží jeho přísný postoj "Make America Great Again" (MAGA). Jeho vláda by se mohla stát jednou z nejpravicovějších administrativ v moderní historii USA, zaměřenou na Washingtonské elity, nelegální migranty a posílení zásady „America First“.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

včera

včera

Ilustrační foto

COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

včera

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy