Nobelova cena za mír pro etiopského premiéra? Šéf rady pro uprchlíky má výhrady

Generální tajemník OSN António Guterres, šéf NATO Jens Stoltenberg, německý prezident Frank-Walter Steinmeier a další světoví politici ocenili mírové a prodemokratické kroky etiopského premiéra Abiye Ahmeda, který dnes získal Nobelovu cenu za mír.

Vyzdvihli loňské uzavření mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou a rozsáhlé demokratické reformy, které Ahmed zahájil po nástupu do úřadu. Humanitární organizace ale poukázaly na to, že situace v Etiopii zdaleka není ideální, hlavně kvůli etnickému násilí.

Agentura AFP také připomněla, že etiopsko-eritrejská hranice byla znovu uzavřena a vnitrozemská Etiopie stále nemá přístup do eritrejských přístavů.

VIDEO: Watch as Berit Reiss-Andersen, the Chair of the Norwegian Nobel Committee, announces that the #NobelPeacePrize has been awarded to Ethiopian Prime Minister #AbiyAhmed #Nobel2019 pic.twitter.com/gQEHKP3Q6x

— AFP news agency (@AFP) October 11, 2019

"Často jsem opakoval, že v Africe je stále silněji cítit závan naděje", a etiopský premiér je jedním z hlavních důvodů, proč tomu tak je, řekl dnes generální tajemník OSN v reakci na ocenění etiopského premiéra. Etiopsko-eritrejská mírová dohoda podle něj otevřela nové příležitosti pro dlouho neklidnou oblast Afrického rohu, kam by se teď mohla vrátit bezpečnost a stabilita.

"Kroky, které podnikl premiér Ahmed, se mohou stát skvělým příkladem pro země Afriky i dalších oblastí světa, aby před boji daly přednost zájmům obyvatelstva," dodal Guterres. Sám považuje za čest, že byl v loňském roce svědkem podpisu mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou, která ukončila jeden z nejdelších konfliktů v Africe.

Letošní laureát Nobelovy ceny za mír Abiy Ahmed "ukázal, že s trpělivostí, odvahou a přesvědčením je dosažení míru možné", prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Předseda etiopské vlády Abiy Ahmed dal svým odvážným a energickým úsilím najevo, že hluboké, staré spory mezi lidmi a národy lze překonat," uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Šéf Norské rady pro uprchlíky Jan Egeland ocenil, že Ahmed jako nejmladší africký vůdce během prvního roku v premiérské funkci uzavřel po téměř 20 letech nepřátelství mír s Eritreou, propustil politické vězně a novináře, povolil činnost opozičních organizací a jmenoval ženy do své vlády. "Teď ale musí za svou prioritu stanovit vyřešení etnického napětí v Etiopii a musí neúnavně pracovat na zajištění míru pro svůj lid," dodal šéf rady.

Egeland řekl, že byl ohromen pokrokem, kterého Etiopie v poslední době dosáhla, stejně ho ale "šokovaly miliony Etiopanů, kteří museli opustit své domovy v důsledku etnického násilí", jež se v zemi rozpoutalo po uvolnění represivních opatření. Podle expertů by etnické násilí mohlo zmařit uspořádání svobodných, spravedlivých a demokratických voleb, které Ahmed v zemi se zhruba 110 miliony obyvatel slíbil na rok 2020.

Agentura AFP upozorňuje, že překážky se objevují i na cestě k trvalému míru mezi Etiopií a Eritreou. Po uzavření mírové dohody v loňském roce se obě země dohodly na obnovení komunikačních a dopravních linek a poprvé po dvou desetiletích se mohli znovu setkat členové rozdělených rodin. V současné době je ale etiopsko-eritrejská hranice znovu uzavřená, podpis obchodních dohod se oddaluje a vnitrozemská Etiopie stále nemá přístup do eritrejských přístavů.

Související

Více souvisejících

nobelova cena Abiy Ahmed (Etiopie) Etiopie Eritrea OSN António Guterres Jens Stoltenberg Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 32 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy