V Moskvě se rokuje o libyjském konfliktu. Sarrádž se odmítl sejít s Haftarem

Premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády Faíz Sarrádž se dnes odmítl zúčastnit setkání s polním maršálem Chalífou Haftarem, na němž měly obě strany jednat o příměří v severoafrické zemi. Mírové rozhovory nicméně pokračují prostřednictvím Ruska a Turecka. S odvoláním na představitele libyjské vlády o tom dnes informovala agentura TASS.

"Odmítli jsme se sejít s Haftarem, rozhovory se v Moskvě vedou s představiteli Turecka a Ruska," uvedl Chálid Mišrí, předseda legislativního orgánu, která v Libyi zastává funkci senátu.

Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) vede proti ozbrojeným silám mezinárodně uznávané Sarrádžovy vlády ofenzivu, při níž minulý týden dobyla strategicky významné město Syrta.

Lev Děngov, který stojí v čele ruské kontaktní skupiny pro Libyi, dříve uvedl, že Sarrádž a Haftar mají v Moskvě dohodnout "podmínky budoucího urovnání v Libyi a mohou i podepsat detailní dohodu o příměří". Možnost osobní schůzky ani jedna strana nepotvrdila, s jistotou se zástupci znesvářených stran měli setkat se zástupci Ruska a Turecka. Představitelé Spojených arabských emirátů a Egypta jsou v Moskvě přítomni jako pozorovatelé.

What a photo. Turkey & Russia begin negotiations on #Libya in Moscow today. Video clips show broad smiles and friendly handshakes as the Turkish and Russian delegations enter the room. Few - particularly in Europe - saw this coming. pic.twitter.com/Br3UVniefW

— Mary Fitzgerald (@MaryFitzger) January 13, 2020

Polní maršál Haftar vyslyšel výzvu prezidentů Turecka a Ruska, kteří navrhli, aby boje mezi jeho vojskem a vládou v Tripolisu obě strany ukončily 12. ledna. K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie. Klid zbraní znepřátelené strany víceméně dodržují od půlnoci ze soboty na neděli.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jehož dnes v Moskvě zastupují ministři zahraničí a obrany, novinářům sdělil, že mírové rozhovory pokračují "pozitivním směrem". "Doufám, že v brzké době bude podepsána dohoda o zastavení palby (...) Snažíme se o to, aby bylo příměří v Libyi trvalé," řekl.

Turecký prezident dodal, že se 19. ledna hodlá osobně zúčastnit konference o Libyi v Berlíně, na níž by se měli sejít hlavní aktéři konfliktu. Kromě Německa a Turecka by na summitu mělo mít své zástupce také Rusko či Itálie.

Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Ankary bojuje po Haftarově boku 2500 ruských žoldnéřů. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky loni v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma vládami, které soupeří o moc, byly zabity a zraněny stovky civilistů.

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Putin s Erdoganem hovořili o situaci v Libyi a Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o konfliktech v Libyi a Sýrii. Shodli se, že v případě Libye je potřeba směřovat ke klidu zbraní. S odvoláním na sdělení Kremlu o tom informovala agentura Reuters. Německý ministr zahraničí na dnešní návštěvě Tripolisu varoval před novou eskalací bojů v Libyi.
Chalífa Haftar

Šance na mír v Libyi se hroutí, vládní vojska se snaží dobýt město Syrta

Síly loajální libyjské vládě v Tripolisu (GNA) dnes pokračují v postupu na město Syrta východně od metropole. Dochází k tomu za situace, kdy Egypt, který podporuje rivalské východolibyjské jednotky (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, doporučil příměří mezi oběma znepřátelenými stranami libyjského konfliktu, informuje agentura AP.

Více souvisejících

Fáiz Sarrádž Chalífa Haftar Libye Rusko Recep Tayyip Erdogan Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy