Americká armáda čelí nedostatku rekrutů. Mladí lidé chtějí jinou kariéru, anebo nesouhlasí s politikou

Armáda Spojených států vždy spoléhala na děti z rodin s vojenskou tradicí. Tvoří totiž většinu nových rekrutů. Systém je ale nyní v ohrožení, což je pro Pentagon špatná zpráva, píše list Wall Street Journal. Existuje řada důvodů, proč mladí lidé nechtějí jít do armády – může jít o nesouhlas s politikou a vojenskými akcemi nebo také jiné kariérní možnosti. 

Americká armáda je jednou z největších a nejvýznamnějších na světě. Hraje klíčovou roli ve světové geopolitice. Skládá se z pěti hlavních složek, každá již má svou dlouholetou tradici – armáda, námořnictvo, námořní pěchota, letectvo a pobřežní stráž.

Navíc disponuje největším rozpočtem na světě. Každoročně se pohybuje v miliardách dolarů a financuje provoz, výzkum a vývoj nových technologií, zbrojní programy, výcvik vojáků a další vojenské aktivity. Armáda rovněž investuje do vývoje nejmodernějších technologií, mezi které patří umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a bezpilotní letouny. 

Ubývá ale mladých lidí, kteří do armády chtějí jít. „Vlivní lidé jim neříkají, aby šli do armády. Maminky a tatínkové, strýcové, trenéři a pastoři to nevidí jako dobrou volbu,“ řekl bývalý předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen.

Zejména během studené války a nového tisíciletí byla americká armáda zapojena do řady konfliktů. Některé z nich dosud vyvolávají vážné kontroverze. Například při válce ve Vietnamu padly desítky tisíc mladých Američanů, veřejné pobouření zase vyvolala invaze do Iráku v roce 2003.

Když 11. září 2001 teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku, došlo zejména u mladých lidi v USA k vlasteneckému probuzení. Jenže armáda prožila v Iráku a Afghánistánu dvacet let bez rozhodujících vítězství. 

WSJ upozorňuje také na skandály kvůli nekvalitnímu vojenskému ubytování a zdravotní péči, špatným platům pro vojáky nižších hodností, a v neposlední řadě také rostoucí počet posttraumatických stresových poruch a sebevražd. 

Problém se stává ještě závažnějším kvůli nové éře velmocenského soupeření s Ruskem a Čínou. „Nedostatek rekrutů v USA představuje dlouhodobý problém, který, pokud se nevyřeší, donutí armádu snížit početní stavy,“ píše americký list. 

Zatímco armáda USA má v aktivní službě 1,4 milionu vojáků, Čína dosáhla už na dva miliony. V posledních desetiletích neustále rozšiřuje své vojenské kapacity, zejména v Jihočínském moři a okolí Tchaj-wanu. „Studuji náborový trh asi 15 let a nikdy jsme neviděli takový stav,“ řekl vysoký úředník ministerstva obrany.

Loni americká armáda nesplnila svůj náborový cíl o 25 %. Pro rok 2023 očekává asi o 15 tisíc rekrutů méně oproti svému cíli 65 tisíc nováčků. Námořnictvo očekává minimálně o 10 tisíc méně rekrutů než 38 tisíc, které by potřebovalo. 

Pentagon vyčíslil, že pouze 9 % mladých lidí ve věku 16-21 let uvažuje o vojenské službě. Před pandemií covidu-19 jich bylo 13 %. Armádní ministryně Christine Wormuthová připravuje návrh zákona, který zřejmě bude muset schválit Kongres v plném rozsahu. „Právě teď nevyužíváme komplexním a strukturovaným způsobem naše vztahy s veteránskými organizacemi,“ přiblížila.

Armáda rovněž vyžaduje vysokou úroveň disciplíny, fyzické připravenosti a ochoty obětovat mnoho aspektů běžného života. Mladí lidé často tíhnou k hledání kariéry jinde, zatímco možnosti na uplatnění mimo armádu v USA rostou společně s jejich vzděláním. 

Voják může mít také omezenou svobodu v rozhodování o místě svého pohybu, nemůže tolik uplatňovat své názory a musí zachovávat prioritní postavení vojenských povinností před jeho osobními zájmy. Mnozí mladí lidé se navíc neztotožňují s vojenskými akcemi a politikou, které americká armáda reprezentuje.

Čísla ale ukazují, že se i přes úbytek zájemců najde mnoho mladých lidí, pro které je vstup do armády atraktivní. Ať už je důvodem patriotismus, touha po dobrodružství nebo služba v rámci rodinné tradice. 

Poměrně paradoxně splnila svůj cíl poslat do výcvikového tábora 33 tisíc rekrutů Námořní pěchota, jejíž členové jsou obvykle známí coby mariňáci. Očekává, že splní cíl i pro rok 2023, ačkoliv je nábor velmi náročný. 

Kromě vysokých nároků na zdravotní a psychickou způsobilost zahrnuje také tzv. Boot Camp, kde jsou budoucí mariňáci vystaveni například spánkové deprivaci, dlouhým pochodům ve dne i v noci či výzvám, které musí zvládat v případě, že budou vystaveni nepřátelskému mučení a výslechu. 

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. Navy) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy