Americká armáda čelí nedostatku rekrutů. Mladí lidé chtějí jinou kariéru, anebo nesouhlasí s politikou

Armáda Spojených států vždy spoléhala na děti z rodin s vojenskou tradicí. Tvoří totiž většinu nových rekrutů. Systém je ale nyní v ohrožení, což je pro Pentagon špatná zpráva, píše list Wall Street Journal. Existuje řada důvodů, proč mladí lidé nechtějí jít do armády – může jít o nesouhlas s politikou a vojenskými akcemi nebo také jiné kariérní možnosti. 

Americká armáda je jednou z největších a nejvýznamnějších na světě. Hraje klíčovou roli ve světové geopolitice. Skládá se z pěti hlavních složek, každá již má svou dlouholetou tradici – armáda, námořnictvo, námořní pěchota, letectvo a pobřežní stráž.

Navíc disponuje největším rozpočtem na světě. Každoročně se pohybuje v miliardách dolarů a financuje provoz, výzkum a vývoj nových technologií, zbrojní programy, výcvik vojáků a další vojenské aktivity. Armáda rovněž investuje do vývoje nejmodernějších technologií, mezi které patří umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a bezpilotní letouny. 

Ubývá ale mladých lidí, kteří do armády chtějí jít. „Vlivní lidé jim neříkají, aby šli do armády. Maminky a tatínkové, strýcové, trenéři a pastoři to nevidí jako dobrou volbu,“ řekl bývalý předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen.

Zejména během studené války a nového tisíciletí byla americká armáda zapojena do řady konfliktů. Některé z nich dosud vyvolávají vážné kontroverze. Například při válce ve Vietnamu padly desítky tisíc mladých Američanů, veřejné pobouření zase vyvolala invaze do Iráku v roce 2003.

Když 11. září 2001 teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku, došlo zejména u mladých lidi v USA k vlasteneckému probuzení. Jenže armáda prožila v Iráku a Afghánistánu dvacet let bez rozhodujících vítězství. 

WSJ upozorňuje také na skandály kvůli nekvalitnímu vojenskému ubytování a zdravotní péči, špatným platům pro vojáky nižších hodností, a v neposlední řadě také rostoucí počet posttraumatických stresových poruch a sebevražd. 

Problém se stává ještě závažnějším kvůli nové éře velmocenského soupeření s Ruskem a Čínou. „Nedostatek rekrutů v USA představuje dlouhodobý problém, který, pokud se nevyřeší, donutí armádu snížit početní stavy,“ píše americký list. 

Zatímco armáda USA má v aktivní službě 1,4 milionu vojáků, Čína dosáhla už na dva miliony. V posledních desetiletích neustále rozšiřuje své vojenské kapacity, zejména v Jihočínském moři a okolí Tchaj-wanu. „Studuji náborový trh asi 15 let a nikdy jsme neviděli takový stav,“ řekl vysoký úředník ministerstva obrany.

Loni americká armáda nesplnila svůj náborový cíl o 25 %. Pro rok 2023 očekává asi o 15 tisíc rekrutů méně oproti svému cíli 65 tisíc nováčků. Námořnictvo očekává minimálně o 10 tisíc méně rekrutů než 38 tisíc, které by potřebovalo. 

Pentagon vyčíslil, že pouze 9 % mladých lidí ve věku 16-21 let uvažuje o vojenské službě. Před pandemií covidu-19 jich bylo 13 %. Armádní ministryně Christine Wormuthová připravuje návrh zákona, který zřejmě bude muset schválit Kongres v plném rozsahu. „Právě teď nevyužíváme komplexním a strukturovaným způsobem naše vztahy s veteránskými organizacemi,“ přiblížila.

Armáda rovněž vyžaduje vysokou úroveň disciplíny, fyzické připravenosti a ochoty obětovat mnoho aspektů běžného života. Mladí lidé často tíhnou k hledání kariéry jinde, zatímco možnosti na uplatnění mimo armádu v USA rostou společně s jejich vzděláním. 

Voják může mít také omezenou svobodu v rozhodování o místě svého pohybu, nemůže tolik uplatňovat své názory a musí zachovávat prioritní postavení vojenských povinností před jeho osobními zájmy. Mnozí mladí lidé se navíc neztotožňují s vojenskými akcemi a politikou, které americká armáda reprezentuje.

Čísla ale ukazují, že se i přes úbytek zájemců najde mnoho mladých lidí, pro které je vstup do armády atraktivní. Ať už je důvodem patriotismus, touha po dobrodružství nebo služba v rámci rodinné tradice. 

Poměrně paradoxně splnila svůj cíl poslat do výcvikového tábora 33 tisíc rekrutů Námořní pěchota, jejíž členové jsou obvykle známí coby mariňáci. Očekává, že splní cíl i pro rok 2023, ačkoliv je nábor velmi náročný. 

Kromě vysokých nároků na zdravotní a psychickou způsobilost zahrnuje také tzv. Boot Camp, kde jsou budoucí mariňáci vystaveni například spánkové deprivaci, dlouhým pochodům ve dne i v noci či výzvám, které musí zvládat v případě, že budou vystaveni nepřátelskému mučení a výslechu. 

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. Navy) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy