Americká armáda čelí nedostatku rekrutů. Mladí lidé chtějí jinou kariéru, anebo nesouhlasí s politikou

Armáda Spojených států vždy spoléhala na děti z rodin s vojenskou tradicí. Tvoří totiž většinu nových rekrutů. Systém je ale nyní v ohrožení, což je pro Pentagon špatná zpráva, píše list Wall Street Journal. Existuje řada důvodů, proč mladí lidé nechtějí jít do armády – může jít o nesouhlas s politikou a vojenskými akcemi nebo také jiné kariérní možnosti. 

Americká armáda je jednou z největších a nejvýznamnějších na světě. Hraje klíčovou roli ve světové geopolitice. Skládá se z pěti hlavních složek, každá již má svou dlouholetou tradici – armáda, námořnictvo, námořní pěchota, letectvo a pobřežní stráž.

Navíc disponuje největším rozpočtem na světě. Každoročně se pohybuje v miliardách dolarů a financuje provoz, výzkum a vývoj nových technologií, zbrojní programy, výcvik vojáků a další vojenské aktivity. Armáda rovněž investuje do vývoje nejmodernějších technologií, mezi které patří umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a bezpilotní letouny. 

Ubývá ale mladých lidí, kteří do armády chtějí jít. „Vlivní lidé jim neříkají, aby šli do armády. Maminky a tatínkové, strýcové, trenéři a pastoři to nevidí jako dobrou volbu,“ řekl bývalý předseda sboru náčelníků štábů Mike Mullen.

Zejména během studené války a nového tisíciletí byla americká armáda zapojena do řady konfliktů. Některé z nich dosud vyvolávají vážné kontroverze. Například při válce ve Vietnamu padly desítky tisíc mladých Američanů, veřejné pobouření zase vyvolala invaze do Iráku v roce 2003.

Když 11. září 2001 teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku, došlo zejména u mladých lidi v USA k vlasteneckému probuzení. Jenže armáda prožila v Iráku a Afghánistánu dvacet let bez rozhodujících vítězství. 

WSJ upozorňuje také na skandály kvůli nekvalitnímu vojenskému ubytování a zdravotní péči, špatným platům pro vojáky nižších hodností, a v neposlední řadě také rostoucí počet posttraumatických stresových poruch a sebevražd. 

Problém se stává ještě závažnějším kvůli nové éře velmocenského soupeření s Ruskem a Čínou. „Nedostatek rekrutů v USA představuje dlouhodobý problém, který, pokud se nevyřeší, donutí armádu snížit početní stavy,“ píše americký list. 

Zatímco armáda USA má v aktivní službě 1,4 milionu vojáků, Čína dosáhla už na dva miliony. V posledních desetiletích neustále rozšiřuje své vojenské kapacity, zejména v Jihočínském moři a okolí Tchaj-wanu. „Studuji náborový trh asi 15 let a nikdy jsme neviděli takový stav,“ řekl vysoký úředník ministerstva obrany.

Loni americká armáda nesplnila svůj náborový cíl o 25 %. Pro rok 2023 očekává asi o 15 tisíc rekrutů méně oproti svému cíli 65 tisíc nováčků. Námořnictvo očekává minimálně o 10 tisíc méně rekrutů než 38 tisíc, které by potřebovalo. 

Pentagon vyčíslil, že pouze 9 % mladých lidí ve věku 16-21 let uvažuje o vojenské službě. Před pandemií covidu-19 jich bylo 13 %. Armádní ministryně Christine Wormuthová připravuje návrh zákona, který zřejmě bude muset schválit Kongres v plném rozsahu. „Právě teď nevyužíváme komplexním a strukturovaným způsobem naše vztahy s veteránskými organizacemi,“ přiblížila.

Armáda rovněž vyžaduje vysokou úroveň disciplíny, fyzické připravenosti a ochoty obětovat mnoho aspektů běžného života. Mladí lidé často tíhnou k hledání kariéry jinde, zatímco možnosti na uplatnění mimo armádu v USA rostou společně s jejich vzděláním. 

Voják může mít také omezenou svobodu v rozhodování o místě svého pohybu, nemůže tolik uplatňovat své názory a musí zachovávat prioritní postavení vojenských povinností před jeho osobními zájmy. Mnozí mladí lidé se navíc neztotožňují s vojenskými akcemi a politikou, které americká armáda reprezentuje.

Čísla ale ukazují, že se i přes úbytek zájemců najde mnoho mladých lidí, pro které je vstup do armády atraktivní. Ať už je důvodem patriotismus, touha po dobrodružství nebo služba v rámci rodinné tradice. 

Poměrně paradoxně splnila svůj cíl poslat do výcvikového tábora 33 tisíc rekrutů Námořní pěchota, jejíž členové jsou obvykle známí coby mariňáci. Očekává, že splní cíl i pro rok 2023, ačkoliv je nábor velmi náročný. 

Kromě vysokých nároků na zdravotní a psychickou způsobilost zahrnuje také tzv. Boot Camp, kde jsou budoucí mariňáci vystaveni například spánkové deprivaci, dlouhým pochodům ve dne i v noci či výzvám, které musí zvládat v případě, že budou vystaveni nepřátelskému mučení a výslechu. 

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. Navy) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy