Je Západ na štíru s obranou? Dostali jsme se do nebezpečného bodu, varují odborníci

Washington – Bývalý vysoce postavení úředníci NATO varují, že Západ nemá armádu v takovém stavu, jak se může na první pohled zdá. Vojáci mají zastaralé přístroje a příliš malý arzenál, tvrdí stanice BBC.

Někteří velitelé ozbrojených sil podle stanice BBC mluví o tom, že jejich síly upadají. Vysvětlují to rostoucím počtem nepřátel a dlouhodobými starostmi o stabilitu v mnoha částech světa. „To, co jsme zažili v posledních dvou dekádách, je jakási forma fyzického a morálního odzbrojení. Dostali jsme se do nebezpečného bodu," uvedl generál Richard Schirreff, do loňského léta druhý nejvyšší velitel sil NATO.

Bývalý zástupce velitele amerického letectva to potvrzuje. Spojené státy podle něj nakoupily v posledních deseti letech příliš málo bojových letadel. Letectvo je tak podle něj zralé na důchod.

„Jak to může být pravda, když NATO a USA vydávají tolik peněz na armádu?" ptali se novináři BBC. Odpověď dostali v zápětí. Podle bývalé třetí ženy Pentagonu Michele Flournoy dává americká armáda více než polovinu rozpočtu na platy, zatímco velmoci jako Rusko, Čína nebo Indie dávají na lidi v uniformách daleko méně.

Armáda také doplácí na to, že kupuje stále novější a dražší zbraně.Kkvůli ceně pak nakoupí méně kusů, než kolik mají nahradit. Pierre Sprey, hlavní designér stíhaček F-16 přiznává, že nákup letadel za stovky milionů může mít devastující účinky. „V podstatě jsme zničili americké letecké síly," dodal.

V důsledku toho, jak Pentagon zadává veřejné zakázky, mají stíhačky v průměru 24 let a bombardéry dokonce 38. V loňském roce navíc americké letectvo nakoupilo nejméně letadel od roku 1915, poprvé tak spojené státy překonalo Rusko.

Novináři poukazují, že Spojené státy si zachovají velkou sílu, ale zhruba do deseti let se zastarávání vybavení začne naplno projevovat. S největší pravděpodobností to povede k významnému snížení počtu mnoha zbraňových systémů.

Republikánští senátoři se zavázali, že se pokusí zvrátit plány prezidenta Baracka Obamy, který chce výdaje na armádu snižovat. To se jim ale zatím nepovedlo. Představa, že by USA měly dávat na armádu 70 nebo 75 % toho, co dává NATO, je podle velvyslance USA v NATO Douglase Lutea neudržitelná. Pentagon tak sice posílá malý počet vojáků a letadel na Ukrajinu, zároveň ale opouští otázku, jak nejlépe reagovat na rostoucí asertivitu Kremlu.

„Můj názor je jasný, vstoupili jsme do éry nové studené války a myslím, že bude trvat desítky let," uvedl k situaci na východě Evropy bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen se také domnívá, že je pravděpodobné, že Vladimir Putin bude zkoušet odhodlání aliance přímým tlakem na Pobaltí.

Vášnivé diskuse tak podle BBC vyvolává právě pokles bojeschopnosti západních armád a rostoucí sebevědomí protivníků. Rusko a Čína prý z toho důvodu očekávají, že budou mít větší volnost při řešení vojenských konfliktů poblíž svých hranic, protože Američané nebudou chtít zasahovat.

Obama navíc čelí kritice kvůli slabému vedení, které podle některých přispívá k rostoucímu chaosu na Blízkém východě. Lidé z prezidentova okolí hází vinu na své republikánské předchůdce, kteří údajně zapříčinili nestabilitu v Iráku v roce 2003. Kde je pravda je podle BBC nejasné, co však z celé situace vyplývá, je fakt, že ekonomická a vojenská síla západních zemí klesá, zatímco u nově vznikajících mocností roste.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) NATO Armáda

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 56 minutami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 5 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 6 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 6 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 8 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 10 hodinami

Počasí se příští víkend nečekaně oteplí

Ačkoliv má před sebou Česko relativně chladný týden, příští víkend by se mohlo oteplit. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou až na 13 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy