Nad světem se vznáší hrozba: Kde vypukne další válka?

Canberra - Dějištěm příštího velkého konfliktu již s největší pravděpodobností nebude Země, ale vesmír. To ovšem ani přinejmenším neznamená, že jeho ničivých následků budeme ušetřeni.

Australský zpravodajský server News.com.au varuje, že pravděpodobně nejničivější válka jakou kdy svět zažil, může vypuknout prakticky kdykoliv. Tři její hlavní účastnicí, které představují Spojené státy, Rusko a Čína během posledních let intenzivně vyvíjejí, testují a v rozmisťují různé sofistikované vesmírné systémy.

Populární věda současný stav označuje novou studenou válkovu v mimozemském prostoru, jež má potenciál jednou vyvrcholit velkým střetem supervelmocí. Ačkoliv by během tohoto konfliktu bylo fyzické poškození Země s velkou pravděpodobností minimální, v přímém ohrožení by se ocitl celý náš současný způsob života. Satelity, jež jsou ve vesmíru rozmístěny, kontrolují téměř vše, a to od mobilních telefonů, přes bankomaty a energetické sítě, až po zemědělství.

Agentura Reuters přirovnává míru ozbrojení zemské orbity k samotnému povrchu planety. Na zemské oběžné dráze je podle dostupných údajů rozmístěno nejméně 1200 satelitů, které Zemi obíhají pro různé účely.

Nejsilnější velmocí zemské oběžné dráhy jsou v současnosti Spojené státy. Na jejich pozici si nicméně brousí zuby jak Rusko, tak i Čína, kterou řada politologů vnímá jako budoucího světového dominanta. Hrozbu pak představují potenciální čínské a ruské snahy o zničení zařízení USA a nahrazení je satelity vlastními.

Představitelé USA, jsou si této hrozby velmi dobře vědomi. Již více než před rokem tajemnice Amerických vzdušných sil Deborah Lee Jamesová na vesmírném sympoziu uvedla: "Musíme se připravit na možnost konfliktu, který by se jednoho dne mohl rozšířit ze Země do vesmíru."

Podle serveru Spojené státy disponují nejméně 500 satelity (nemluvě o těch, které sdílí s jinými státy), podle odhadů pak alespoň sto z nich slouží k vojenským účelům. USA svůj vesmírný program značně rozšířily zejména po nástupu administrativy George W. Bushe, která se jeho prostřednictvím snažila chránit USA před aktivitami darebáckých států, jako je například Severní Korea.

Zájem Ruska účastnit se vesmírného závodu pak není žádným velkým tajemstvím. Zvyšují se i aktivity Číny, která na oběžnou dráhu v minulých letech měla umístit až 130 kosmických lodí a satelitů a již několik let své vesmírné programy velkolepě rozšiřuje. To vše se děje navzdory existence tzv. Kosmické smlouvy z roku 1967, jež se snaží stanovovat pravidla pro chování států ve vesmíru a jíž všechny tři zmiňované velmoci podepsaly.

Psali jsme: Hrozí světová válka? Stačí málo a máme problém, varuje analytik Lidstvu hrozí zkáza, varují Stephen Hawking a Elon Musk
Má Rusko novou vesmírnou zbraň? Na oběžné dráze se cosi podivného děje
 

A jakým způsobem bude tato vesmírná bitva vedena? Server odhaduje, že takový konflikt může mít mnoho podob. Například satelity jedné velmoci budou vypínat či ničit satelity ostatních, tato destrukce pak může mít nepředstavitelné následky. Disponovat energií ve vesmíru rovná se mít vliv a dohled.

Obavy vyvolávají také představy bitev, jež jsou z vesmíru vedeny o takové konfliktní oblasti, jako je například Ukrajina či Jihočínské moře. V tomto případě by se ocitly v přímém ohrožení miliony lidských životů.

V poslední době můžeme zaznamenat sílící diplomatické aktivity, které se snaží zmírnit existující napětí. Například na konci července Evropská unie vypracovala kodex pro vesmírné programy. Snahy o jeho prosazení na půdě OSN byly nicméně zmařeny odmítavým postojem Ruska, Číny a některých dalších zemí, jako je například Indie, Brazílie či JAR.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir válka Satelity

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy