Rusko, Čína nebo USA? Útok může přijít z míst, ze kterých by to nikdo nečekal

Washington – Kdo rád pozoruje hvězdnou oblohu, jistě si všimnul, kolik umělých družic každou chvíli proletí nad našimi hlavami. Analytická společnost Stratfor nyní zveřejnila analýzu, která se zaměřuje na problematiku vesmírných satelitů a jejich využití pro vojenské účely.

Obrana proti zatím neexistujícím zbraním

Podle analýzy už vesmírné zbrojení dávno začalo, ale zatím probíhá pouze neveřejně. Prozatím se navíc země soustředí spíše na využívání vesmírných satelitů pro podporu konvenčních zbraní: „Satelity slouží pro znásobení síly pozemních operací, umožňují termální snímání, zaměřování zbraní přes GPS a celosvětovou komunikaci."

Zatím však do vesmíru nebyly vypuštěny zbraně, které by například útočily z orbity. Podle analýzy s touto možností nicméně světové mocnosti počítají, což vedlo ke vzniku velkého množství technologií, které se zaměřují na ničení satelitů (ASAT).

Jak analýza upozorňuje, ASAT mohou cílit nejen na potenciální vesmírné zbraně, ale mohou také ničit již vypuštěné družice, které slouží k jiným účelům. Dělo se tak za studené války, ale i během posledního desetiletí, kdy se ASAT „staly předmětem soupeření nejvyspělejších světových armád."

Jedním z hlavních rizik těchto technologií je podle analýzy vznik vesmírného odpadu, který po zničení satelitů zůstává na oběžné dráze a stává se nebezpečím pro ostatní družice.

Hlavně nezůstat pozadu

Analýza dále podotýká, že jakmile některý stát začne být v této oblasti aktivní, ostatní státy ze strachu před zaostáním zareagují také. Takto podle ní Čína v letech 2005 a 2007 testováním technologií ASAT a zničením nefunkční meteorologické družice vyprovokovala Spojené státy a Rusko k provádění vlastních testů.

Vznik družic, které by mohly útočit na Zemi, přitom není podle analýzy jednoduchý. Tento typ zbraní by totiž byl velmi nákladný a neefektivní. Z tohoto důvodu například Spojené státy od plánů na militarizaci vesmíru, které v 80. letech minulého století získaly jméno „Hvězdné války", zcela upustily. Ve vývoji ASAT však pokračují.

Jak také analýza upozorňuje, ASAT nemusí sloužit pouze pro ničení satelitů – Rusko například oznámilo, že „upraví některé ze svých mezikontinentálních balistických raket a zaměří je na asteroid 99942 Apophis, který by se měl v roce 2036 přiblížit k Zemi."

Nejistá budoucnost satelitů

Analýza předpokládá, že se k vývoji a testování ASAT brzy připojí i další státy, jako například Japonsko, Severní a Jižní Korea, Indie, Izrael či Írán. Vzhledem ke zranitelnosti satelitů kvůli jejich předvídatelné dráze se přitom nejedná o náročný nebo nákladný problém.

Úspěšnou obranou proti vzniku dalších vesmírných trosek na orbitě by podle analýzy mohlo být postupné nahrazení satelitů alternativními technologiemi, jako jsou například drony či drobné družice CubeSat. Takové řešení by mohlo být obzvláště vhodné pro Spojené státy, které jsou na satelitech velmi závislé a jsou tak zároveň i velmi zranitelné.

Jiné řešení navrhuje Japonsko, které již zahájilo testování speciálního satelitu, který by fungoval jako „vesmírná síť" a zachytával by trosky na orbitě.Na závěr analýza dodává, že ačkoliv zřejmě nebude vývoj vesmírných zbraní rychlý, militarizace vesmíru bude v budoucnu pokračovat a postupně bude zahrnovat více a více států.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Satelity zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy