Washington – Kdo rád pozoruje hvězdnou oblohu, jistě si všimnul, kolik umělých družic každou chvíli proletí nad našimi hlavami. Analytická společnost Stratfor nyní zveřejnila analýzu, která se zaměřuje na problematiku vesmírných satelitů a jejich využití pro vojenské účely.
Obrana proti zatím neexistujícím zbraním
Podle analýzy už vesmírné zbrojení dávno začalo, ale zatím probíhá pouze neveřejně. Prozatím se navíc země soustředí spíše na využívání vesmírných satelitů pro podporu konvenčních zbraní: „Satelity slouží pro znásobení síly pozemních operací, umožňují termální snímání, zaměřování zbraní přes GPS a celosvětovou komunikaci."
Zatím však do vesmíru nebyly vypuštěny zbraně, které by například útočily z orbity. Podle analýzy s touto možností nicméně světové mocnosti počítají, což vedlo ke vzniku velkého množství technologií, které se zaměřují na ničení satelitů (ASAT).
Jak analýza upozorňuje, ASAT mohou cílit nejen na potenciální vesmírné zbraně, ale mohou také ničit již vypuštěné družice, které slouží k jiným účelům. Dělo se tak za studené války, ale i během posledního desetiletí, kdy se ASAT „staly předmětem soupeření nejvyspělejších světových armád."
Jedním z hlavních rizik těchto technologií je podle analýzy vznik vesmírného odpadu, který po zničení satelitů zůstává na oběžné dráze a stává se nebezpečím pro ostatní družice.
Hlavně nezůstat pozadu
Analýza dále podotýká, že jakmile některý stát začne být v této oblasti aktivní, ostatní státy ze strachu před zaostáním zareagují také. Takto podle ní Čína v letech 2005 a 2007 testováním technologií ASAT a zničením nefunkční meteorologické družice vyprovokovala Spojené státy a Rusko k provádění vlastních testů.
Vznik družic, které by mohly útočit na Zemi, přitom není podle analýzy jednoduchý. Tento typ zbraní by totiž byl velmi nákladný a neefektivní. Z tohoto důvodu například Spojené státy od plánů na militarizaci vesmíru, které v 80. letech minulého století získaly jméno „Hvězdné války", zcela upustily. Ve vývoji ASAT však pokračují.
Jak také analýza upozorňuje, ASAT nemusí sloužit pouze pro ničení satelitů – Rusko například oznámilo, že „upraví některé ze svých mezikontinentálních balistických raket a zaměří je na asteroid 99942 Apophis, který by se měl v roce 2036 přiblížit k Zemi."
Nejistá budoucnost satelitů
Analýza předpokládá, že se k vývoji a testování ASAT brzy připojí i další státy, jako například Japonsko, Severní a Jižní Korea, Indie, Izrael či Írán. Vzhledem ke zranitelnosti satelitů kvůli jejich předvídatelné dráze se přitom nejedná o náročný nebo nákladný problém.
Úspěšnou obranou proti vzniku dalších vesmírných trosek na orbitě by podle analýzy mohlo být postupné nahrazení satelitů alternativními technologiemi, jako jsou například drony či drobné družice CubeSat. Takové řešení by mohlo být obzvláště vhodné pro Spojené státy, které jsou na satelitech velmi závislé a jsou tak zároveň i velmi zranitelné.
Jiné řešení navrhuje Japonsko, které již zahájilo testování speciálního satelitu, který by fungoval jako „vesmírná síť" a zachytával by trosky na orbitě.Na závěr analýza dodává, že ačkoliv zřejmě nebude vývoj vesmírných zbraní rychlý, militarizace vesmíru bude v budoucnu pokračovat a postupně bude zahrnovat více a více států.
Související
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák