Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson nedávno otevřel otázku, zda by se měla jeho země angažovat na Ukrajině. Otázka, zda americkou výjimečnost tvoří právě ochota být jakýmsi světovým policistou, nabízí různé výklady.
Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson se nedávno v italské Lucce dopustil diplomatického faux pas. Vyslovil nahlas otázku, „proč by se měli daňoví poplatníci v USA zajímat o Ukrajinu?“ Na to rázně odpověděla novinářka The Washington Post. Američtí daňoví poplatníci by prý starost mít měli.
Předseda Rady pro zahraniční vztahy Richard Haass zdůraznil, že pokud by USA ponechaly Ukrajinu na pospas Vladimiru Putinovi, mohlo by to vést k tomu, že i další státy z oblasti by pak mohly pokračovat ve vývoji jaderných zbraní. V roce 1994 se totiž Ukrajina vzdala svých jaderných zbraní, odměnou byly bezpečnostní záruky ze strany USA i Ruska.
Ruský prezident Putin očividně na tento závazek zapomněl při anexi poloostrova Krym a následné agresi na východě Ukrajiny. Pokud se prý podle Haasse Američané nestarají o to, aby této agresi čelili, vysílají tím do světa „strašlivou zprávu ostatním vůdcům“ - totiž že vzdání se svého jaderného programu může znamenat potencionální nebezpečí pro jejich země, případně i narušení územní celistvosti. Závazek vzájemné pomoci ze strany Spojených států a Ruska vyplývá z tzv. Budapešťského memoranda z roku 1994.
Americké závazky vůči spojencům a jejich naplňování přitom byly v minulých letech klíčové. Server The National Interests v tomto smyslu zmiňuje Madeleine Albrightovou. "Jsme Amerika. Jsme nepostradatelným národem. Stojíme vysoko. Vidíme dále do budoucnosti," připomněl server její slova. O důležitosti amerických závazků se při prezidentské kampani zmiňovala i Hillary Clintonová, zejména pokud jde o oblast spojenectví v rámci NATO. V praxi je to však s dodržováním mezinárodních závazků zcela jinak.
Richard Haass dává konkrétní příklady. „Irák i Libye byly napadeny poté, co se vzdaly svých jaderných programů, zatímco vyzbrojená Severní Korea nečelila žádnému útoku“.
Na jedné straně jsou američtí lídři k těmto skutečnostem nečinní, na druhé straně je početná skupina Američanů, kteří se starají o to, zda někde neumírají nevinní lidí vinou vlastní vlády. Někteří představitelé amerických vlád však v situaci, kdy jejich spojenci (Egypt, Turecko, Saúdská Arábie) zneužívají svou moc vůči vlastnímu lidu, nasměrují pohledy Američanů „někam jinam“.
Ze samotné podstaty americké zahraniční politiky a postavení USA ve světě by si tak američtí vůdcové měli klást otázku, co a v jaké míře by měli dělat na Ukrajině pro zachování její integrity a ne řešit otázku, proč by se měli Ukrajinou zabývat. Trumpovo heslo „Amerika na prvním místě“ (America First!) z volební kampaně se vtělilo i do zahraničního směřování vládních elit. Rozpor mezi současným myšlením Američanů a vládních elit je nabíledni. Christopher Preble z Cato institutu dává příklad.
Před několika lety se konal průzkum mezi Američany, zda by byli ochotni jít do války s Ruskem, pokud by hrozilo napadení Polska, Turecka a Lotyšska. Ano vyslovilo ve stejném pořadí 40, 29 a 21 procent dotázaných, Británii by bránilo 56 procent respondentů. Všechny země byly v době konání průzkumu americkým smluvním spojencem. Ukrajinu, která jím není, by proti Rusům přišlo bránit 22 procent. Nelze tak ignorovat, že pro většinu Američanů není obranou bezpečnosti druhých podstatou toho, co dělá Ameriku zvláštní. Republikánské elity jsou zhruba ze 71 procent přesvědčeni, že obrana bezpečnosti spojenců je velmi důležitá. Pouze 36 procent voličů Republikánů si myslí totéž.
Co z čísel a skutků plyne? Američanům záleží, zda jsou jejich spojenci v bezpečí, ale už nejsou tolik ochotni jít a bojovat ze bezpečí nějaké jiné země. Podle Prebleho tak Tillersonův výrok sice může znít kontroverzně, ale alespoň jím otevřel závažnou otázku pro všechny Američany.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Rex Tillerson , Hillary Clintonová , Armáda , Severní Korea (KLDR) , Irák , Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák