Velká chyba USA? Muž z Pentagonu promluvil o zásadním problému, který musí Trump řešit

Posledních 15 let ukázalo, že americká armáda ve své misí v Afghánistánu nebyla úspěšná, tvrdí Michael Maloof, bezpečnostní analytik a někdejší dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany pro ruský server RT. Uvedl to poté, co přišla zpráva, že muž v uniformě afghánské armády v Afghánistánu zabil tři americké vojáky.

K činu se přihlásil Taliban. Podle Maloofa to jen dokazuje, že Taliban je na vzestupu – zejména v provincii Nangarhár na východě země, kde k útoku došlo. Ta je podle experta poměrně vzdálená a i když tam působí američtí lektoři, kteří školí tamní vojáky, nemají dostatečnou zálohu ze strany bojových jednotek.

Také se prý ukazuje, že americký proces prověřování selhal. Mluví se totiž o tom, že Taliban infiltroval afghánskou armádu. Otázkou podle něj je, zda prezident Donald Trump do země vyšle další americké síly. A pokud ano, tak jaký druh. „Budou mít bojovou úlohu? Budou to pouze speciální síly? Vypadá to, že to úsilí, které jsme tam vyvíjeli 15 let, nikam nevedlo,“ tvrdí.

„Ztratili jsme zaměření, nemáme politiku, nemáme strategii a není strategické posílat tam další vojáky. Mám obavy. Vypadá to, že to nakonec bude vyžadovat politickou rezoluci, a myslím, že se bude jednat s lidmi a zeměmi v tomto regionu. Je to jejich problém, Afghánistán je jejich problém. Neměl by to být náš problém,“ tvrdí Maloof.

Afghánistán je podle něj znám jako „zapomenutá válka“ a Taliban stále ukazuje svou sílu. „Zahnali jsme jej na útěk, ale pak se vše změnilo, když tehdejší prezident George Bush nařídil odklon 100 tisíc příslušníků bojových jednotek do Iráku. Pak jsme ztratili náš cíl. A Taliban se mohl vrátit,“ uvádí někdejší pracovník Pentagonu.

„V důsledku toho Taliban zaplnil vojenské a politické prázdno. Je zcela jasné, že pokud by teď USA měly odejít úplně, Kábul, hlavní město, by padlo do tří dnů. To je to, co mi řekli američtí zpravodajci, kteří tam působí. Je to velmi zoufalá situace. Trumpa čeká skutečně obtížný úkol. A to v době, kdy máme co do činění s dalšími problémy v této oblasti a posilováním Talibanu i jeho spojení s Islámským státem. IS roste i v Afghánistánu a stále větší počet velitelů Talibanu přísahá věrnost IS,“ dodává.

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY) Pentagon armáda Afghánistán

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy