Titan 2? Záhadná jaderná základna, která byla připravena zničit svět

V sedmdesátých a osmdesátých letech uprostřed arizonské pouště seděly posádky v jaderných silech dnem i nocí připraveni k odpalu. Co by se stalo, kdyby dostali rozkaz rakety odpálit? Velitelka základny promluvila.

Yvonne Morris patřila k prvním velitelkám posádky nukleárního sila s názvem Titan 2. V silu se skrývala devět megatun silná nukleární rakety. „Ačkoliv jsme měli hlavně bojovat za mír, museli jsme být připraveni kdykoliv vypálit, pokud by se to nepodařilo,“ uvedla pro BBC.

Mezi šedesátými a osmdesátými lety bylo město Tuscon obklopeno osmnácti takovými sily. Pokud by došlo ke střelbě, byly by hlavním sovětským cílem. Dnes zůstává pouze jedno silo, které slouží jako Titan Missile Museum. V jeho čele stojí právě Yvonne Morris.

Čas se zde zastavil v roce 1982, nic nebylo změněno. Zůstala tam i jaderná raketa, ačkoliv vyřazená z provozu. Slouží jako připomínka, že po studené válce mohl také nastat konec světa. Místo, kde silo stojí, vypadá zcela nevinně. Kromě kovové struktury a ostnatého drátu na povrchu nic není. Silo je pod zemí.

Posádky sila sloužily čtyřiadvaceti hodinové směny a jejich den začal briefingem na letecké základně Davis-Monthan. „Cítila jsem se líp, když jsem byla v práci. Po bezpečnostním briefingu jsem si mohla říct, že dneska se to nestane,“ vysvětlila Morris. Dostat se do sila nebylo nic jednoduchého.

Morris pomocí telefonu sdělila své heslo a pak měla tři minuty na to, aby se dostala dovnitř. Jakmile sešla po schodišti dolů, znovu zavolala na kontrolní centrum, které jí otevřelo dveře ke schodišti a dalším dveřím. Tam znovu zavolala se vstupním kódem dne. „Koukali se do bezpečnostní kamery, aby se ujistili, že jsem tam sama a nikdo mi nedrží u hlavy zbraň.“

Silo se skrývá za ocelovými a betonovými dveřmi. Samo silo je koncipováno tak, aby bylo schopné přežít zásah nukleární zbraně v okolí. „Na přežití přímého zásahu ji nikdo nenavrhoval,“ prohlásila Morris. Kontrolní centrum je kruhová místnost s počítačovými terminály, přepínače.

Vzadu místnosti je červený safe, který má sloužit v případě války. Obsahuje karty s kódy pro ověření prezidentského rozkazu. Safe je zabezpečený dvěma zámky, které jsou na kombinaci. Tu mají vedoucí směn. „Nechcete, aby jeden člověk měl přístup ke všem kódům, aby měl jeden člověk možnost odpálit rakety,“ vysvětlila Morris.

Zaměstnanci měli prosto s postelemi, kuchyní i koupelnou. Jedná se o jediné místo v objektu, kam mohli pracovníci jít sami. Kdykoliv jindy museli být pod dohledem dalšího člena. Toto bezpečnostní opatření je stejné jako odmítnutí zanechat kódy jedinému člověku – je lepší nelákat člověka k odpálení.

Při směnách měla posádka zkontrolovat a udržovat veškeré vybavení v silu – od vysávání koberce po samotnou raketu. A protože nikdo nesměl být sám, jen dojít pro vysavač byla práce pro tři lidi – aby se mohli vzájemně kontrolovat.

Titan 2 byla tak efektivním odstrašením, protože byla schopná vypálit v 58 sekundách. Logika vzájemně zaručeného zničení (MAD) spočívala ve schopnosti odpovědět na jakoukoliv hrozbu. „Měli jsme dost zbraní na to, abychom se několikrát zničili, ale nezbyl by nikdo, kdo by oslavoval vítězství.“

Proces odpálení byl složitý a všichni zaměstnanci ho museli umět nazpaměť. Kontrolní kódy, telefonáty a další ochrany byly navrženy tak, aby nikdo neodpálil rakety jen tak. Protože to by bylo šílenství, které by mohlo zničit svět. Bylo tedy nemožné odstartovat třetí světovou válku omylem.

„Jakmile by odpalovací sekvence začala, velitel by následoval řadu světel ke ovládací desce. Pak následovalo otevření silo, zapnutí navigace a odpal,“ popisovala Morris. „Na 99,999 % bych to udělala,“ dodala. Posádka uzavřená v kontrolní místnosti by ani neslyšela odpal. Přežila by asi o několik minut déle než zbytek země.

Dnes je silo nezměněné a lidé si musí udělat vlastní názor. Muzeum podle Morris nemá nikomu žádný názor nutit, slouží jako ukázka technologie a toho, co tato technologie mohla napáchat.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Jaderné zbraně jaderné zbraně - studená válka USA (Spojené státy americké) válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy