Dokumenty dokazují fiasko USA: Plán se Severní Koreou se nepovedl

Washington - Nebezpečí, které představuje pro dnešní svět Severní Korea a její jaderný program, nebylo vytvořeno v poslední době, ale už před 25 lety. George Bush starší, tehdejší prezident USA, už v té době používal stejnou rétoriku jako dnes Donald Trump. Píše o tom server The National Interest.

Situace se Severní Koreou se dostala na kritickou úroveň, blikala pomyslná červená světla. Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo obrany a Bílý dům byly stále více přesvědčeny, že Severní Korea tají Mezinárodní agentuře pro atomovou energii svoje zásoby plutonia, nebo se pokusí rozvrátit mezinárodní společenství, zatímco si bude dělat zásoby jaderného materiálu pro válečné účely.

Motivy Číny, největšího obchodního partnera Pchjongjangu, nebyly jasné - přidaly další komplikace do už tak komplikované situace.

Doba, o které je řeč, není dnes. Jedná se o roky 1991 a 1992, kdy se vláda amerického prezidenta George Bushe staršího snažila najít způsob, jak vyřadit na Korejském poloostrově jaderné zbraně a jak kontrolovat v tomto směru Pchjongjang.

Díky americkému Archivu národní bezpečnosti jsme se minulý týden mohli seznámit s více než tucty dokumentů o jaderné problematice Severní Koreji z éry Bushe staršího, které demonstrují, kterak se administrativní úředníci marně snaží dospět ke konsenzu, jenž by zabránil tomu, aby se Pchjongjang stal jadernou velmocí.

Dokumenty také ukazují, jak málo se změnila americká rétorika v diskuzi o Severní Koreji za posledních 25 let. Argumenty, politické návrhy a další poznámky, které vycházely z úst amerických představitelů, se prakticky v ničem neliší s dnešní politikou Donalda Trumpa. Pokud by někoho napadlo škrtnout jména tehdejších politiků, kteří o problematice diskutovali, a doplnit jména dnešních, těžko byste poznali rozdíl.

Tehdy, stejně jako dnes, měly Spojené státy jediný cíl - kompletní a ověřenou denuklearizaci Korejského poloostrova. "Jaderné zbraně v severokorejských rukou jsou nepřípustné," píše se v memorandu Ministerstva pro národní bezpečnost v březnu 1992. Pětadvacet let poté se americká pozice příliš nezměnila - posuďte sami. "Neumím si představit situaci, za které by Spojené státy přijaly KLDR jako jadernou velmoc," řekl koncem října tohoto roku Ministr obrany USA Jim Mattis.

Stejné je to i se sankcemi - Bílý dům před 25 lety věřil, že kombinace ekonomického nátlaku a diplomatické angažovanosti podporované spojenectvím USA a Jižní Koreji přiměje Severní Koreu k rozumu a přistoupí na podmínky Spojených států. Pentagonské dokumenty ze srpna a září 1991, které shrnují základní pozice USA a Jižní Koreji, by se daly směle označit za politiku vlády Donalda Trumpa.

A stejně jako dnes i tehdy si mohli vysocí Američtí představitelé žehlit vrásky z toho, že se jim plán nepovedl. V roce 1992 byla hlavní překážkou pro vyřešení krize odlišná stanoviska dvou amerických ministerstev. Zatímco Ministerstvo zahraničních věcí chtělo oboustranný dialog, aby se dospělo k normalizaci situace v Pchjongjangu, Ministerstvo obrany chtělo tento dialog zrušit. Pentagon totiž nemohl unést pomyšlení na to, že se USA paktuje s diktátorským režimem, který pravidelně porušoval svoje sliby.

Stručně řečeno - vypjatá situace na Korejském poloostrově v otázce jaderných zbraní trvá už téměř 30 let. Za tu dobu ani Spojené státy, ani Severní Korea, ani Čína jako prostředník nezměnily svoji rétoriku. 

Hlavním rozdílem mezi tehdejší a dnešní situací je ten, že dnes se nejedná o to, aby se Severní Korea vzdala jaderného materiálu, ze kterého by mohla vyrobit jaderné zbraně. Dnes je celá diskuze o jaderných zbraních, které KLDR vyrobila a pravidelně je testuje. To je jedinou překážkou pro Spojené státy, aby si poradili s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem jako předtím s Muamarem Kaddáfím nebo se Saddámem Husajnem.

Podle odborníka na obranu a vojenství Daniela DePetrise je nyní, po 25 letech stejných požadavků a neúspěchů v jednání, potřeba konečně změnit Americkou politiku týkající se Severní Koreje. Čím déle budou političtí lídři USA věřit, že je denuklearizace KLDR možná, tím déle potrvá Spojeným státům k vytvoření účinné strategie proti Severní Koreji, která může zahrnovat praktiky z doby Studené války.

Jestliže tehdy proti sobě stály dvě jaderné mocnosti a Sovětský svaz i USA na sebe navzájem mířily tisíci raket, dnes stojí proti USA zchudlá rodinná firma, jejíž úspěch je posuzován podle toho, jestli Kimově podnikání "nesvítí červená".

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně jaderné zbraně - Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Donald Trump Kim Čong-un Kim Čong-il George H. W. Bush (sr.) Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy