Americký Goliáš nedokáže porazit Davida, vojenská síla selhává. Důstojník vysvětlil důvod

NÁZOR - Před padesáti lety překvapivá ofenziva Ted rozdrtila americké válečné snahy ve Vietnamu, připomíná major U.S. Army ML Cavanaugh, který působí v Ústavu pro moderní válčení na prestižní West Point akademii. Vojenský publicista v komentáři pro server Los Angeles Times dodává, že dopad ofenzivy se neomezil pouze na Vietnam, ale stal se stínem, který od té doby neustále halí americkou vojenskou strategii.

Nepokoušej se zvítězit, ať prohraje tvůj protivník  

Dne 31. ledna 1968 na 84 tisíc severovietnamských vojáků zaútočilo na stovku měst napříč Spojenými státy podporovaným Jižním Vietnamem, včetně klíčových uzlů jako Hue, Da Nang a Saigon, nastiňuje major. Vysvětluje, že cílem bylo rozpoutat rozsáhlé povstání, k čemuž ale nedošlo a Severní Vietnam místo toho zabředl do nákladné, i když vítězné válečné strategie.

"Nákladné proto, že více než polovina jeho útočících sil byla zabita, zraněna či zajata. Vítězné proto, že masakr přinutil Američany čelit realitě války - divokému, nekonečnému konfliktu, který odporoval oficiálním stanoviskům," pokračuje Cavanaugh. Odkazuje na prohlášení generála Williama Westmorelanda, známého strategií zaměřenou na působení co největších ztrát severovietnamským jednotkám - ideálně počtu vojáků nepřítelem vysílaných do boje -, který si byl před krátce ofenzivou Ted "naprosto jistý" americkým vítězstvím, přičemž i po útoku označil akci za "drtivou vojenskou porážku nepřítele".   

Americká média však byla skeptická, New York Times 8. února napsal, že "žádná strana nedokáže zvítězit", zatímco moderátor televize CBS Walter Cronkite 27. února sdělil dvaceti milionům diváků, že USA jsou v pasti a jedinou rozumnou cestou ven představuje vyjednávání, a to nikoliv z pozice vítězů, poukazuje důstojník. Doplňuje, že podpora americké veřejnosti brzy ochladla, prezidenta Lyndona Johnsona nahradil Richard Nixon a Spojené státy se nakonec z Jižního Vietnamu stáhly, načež ten v roce 1975 podlehl Severu.

Ofenziva Ted zužitkovala japonskou koncepci plukovníka Hiromiči Yahary, která ke konci druhé světové války, kdy americká armáda již dominovala, měla na ostrově Okinawa přinést vítězství proti silnějšímu nepříteli, konstatuje Cavanaugh. Vysvětluje, že přímý útok proti silnějším Američanům nemohl fungovat, a proto Yahara bez ohledu na vlastní vojáky trestal protivníka opotřebováním a nutil ho platit hrozivou cenu, dle hesla: "Pokud chudý bojuje se stejnou taktikou jako bohatý, zajisté prohraje".         

Yahara se masivně uchýlil k boji v bunkrech a jeskyních, aby nechal krvácet americkou vůli, což mělo bolestivé důsledky, uvádí publicista. Připomíná, že bitva o Okinawu si vyžádala stovky tisíc obětí a pomohla odradit USA od invaze do Japonska a následné okupace, ale válka byla již v takové fázi, že se Japonci nakonec vzdali, což bylo naposledy, kdy nějaká země formálně kapitulovala před americkou armádou.

"Co nefungovalo Japonsku, uspělo po (ofenzivě) Ted ve Vietnamu," píše major. Deklaruje, že od té doby si slabší strana volí proti silnějšímu nepříteli strategii s podobnými rysy založenou na premise: Nepokoušej se zvítězit, ať prohraje tvůj protivník. Útoč na odhodlání, ne na sílu. Využívej chaos, ať zisky bolí. Boř pilíře moci, i když tě to stojí vše.

Zabíjet nepřátele nestačí

 

Davidové tak po roce 1945 vyhráli většinu válek proti Goliášům a dle studie Rand Corp z roku 2010 jen v 8 ze 30 případů povstání, k nimž došlo ve světě po roce 1978, zvítězily vládní síly, podotýká Cavanaugh. Dodává, že špatně si vedl i americký Goliáš - v roce 1993 válečník Mohamed Farah Aidid svou krvavostí obrátil veřejné mínění proti angažmá USA v Somálsku a americká vojska se stáhla, z čehož odvodil svůj plán Usáma bin Ládin, který v roce 2004 hovořil o působení lidských, ekonomických a politických ztrát Spojeným státům.

"Útoky z 11, září stály al-Káidu 500 tisíc dolarů; nakonec přinutily Ameriku utratit téměř 5 bilionů dolarů v rámci dlouhodobé odpovědi. Úvodní vítězství v Afghánistánu a Iráku se změnila v dřinu a stala se nejdelšími válkami v americké historii," zdůrazňuje důstojník. Úspěšnou válku v Perském zálivu označuje za výjimku potvrzující pravidlo, jelikož jednotky USA si díky precizní palebné síle vedly dobře v otevřené poušti proti uniformovaným jednotkám, ale nejzarputilejší nepřítel si nakonec vybral boj jinde, následoval příkladu Yahary a ofenzivy Ted a válčí ve městech jako Kábul, který je v současnosti dle slov afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního "v obležení".

Nepřítel tak konfrontuje Ameriku v hustě zalidněných městských oblastech, jelikož si je vědom, že tyto podmínky eliminují americkou technologickou převahu, především co se letectva týče, vysvětluje Cavanaugh. Pokládá tedy otázku, jak může Goliáš proti takovému nepříteli zvítězit.

Byť si pár tvrdohlavých důstojníků nadále myslí, že k vítězství stačí jednoduše zabít dostatek nepřátel, podle publicisty existuje lepší cesta, která spočívá v chytré opotřebovávací válce - nasazení mnoha precizních vojenských prostředků k eliminaci "darebáků" na bojišti, což sice zahrnuje tradiční nálety, ale kombinované s jinými přístupy, například kooptacemi, vytvářením aliancí a dalšími formami podpory místních, které přinášejí zisky.

"Neměli bychom si nalhávat, že válka bude někdy bez krve, ale musíme si také uvědomit, že strategický úspěch se nikdy neomezoval striktně na zabíjení nepřátel. A nikdy nebude," deklaruje důstojník. Dodává, že po konci války v Perském zálivu prezident George H. W. Bush hovořil o "odkopnutí vietnamského syndromu jednou pro vždy", ale toto prohlášení bylo předčasné a daného cíle snad časem dosáhne chytřejší vojenská strategie.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Válka ve Vietnamu Irák II. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy