Šéf Pentagonu váhá s úderem na Sýrii, loňský útok byl k ničemu

Washington - Americký ministr obrany Jim Mattis není jednoznačně pro vojenskou operaci proti Sýrii, kterou plánuje prezident Donald Trump. Ačkoli se uvádí, že USA jsou připraveni podpořit spojenci jako Francie a Británie, britská premiérka Therasa Mayová váhá.

Mattisův spolupracovník a bývalý velvyslanec v Iráku James Jeffrey pro server Politico řekl, že šéf Pentagonu není pro odvetnou akci, pokud nebude promyšlena celková strategie USA v Sýrii. Americká dministrativa nyní podle něj takovou strategii nemá.

Také Eric Edelman, který pracoval v administrativě George Bushe, řekl, že loňský raketový útok na Sýrii rovněž nebyl ukotven v širší strategii. Trump loni rozhodl o útoku na syrskou základnu za chemický útok na Chán Šajchún. Z amerických lodí bylo vypáleno 59 střel. Podle Edelmana americká loňská odveta syrský režim neodradila od dalšího použití chemických zbraní právě proto, že chyběl širší strategický plán.

Jeffrey také poukázal na to, že se Mattis snaží chránit vojenské zdroje kvůli Severní Koreji a chce, aby se pozornost soustředila na ni. "Dokud je tu nebezpečí severokorejských raket, nebude Mattis chtít rozptylovat pozornost kvůli něčemu na Blízkém východě, co může skončit širším konfliktem s Íránem," řekl.

Americký generál ve výslužbě Jack Keane řekl, že odradit režim od používání chemických zbraní nelze odvetným útokem. "Musíte použití chemických zbraní zabránit a to je možné jedině zničením odpalovacího zařízení nebo chemických zbraní samotných či obojího," řekl.

Mayová dnes podle agentury Reuters prohlásila, že vše nasvědčuje tomu, že za chemickým útokem je syrský režim. Británie podle ní ve spolupráci se spojenci bude usilovat o to, aby viníci nesli odpovědnost.

Podle The Times v úterním telefonátu Trumpovi řekla, že Británie potřebuje další důkazy o chemickém útoku na Dúmu. Podle listu ji Trump o vojenskou účast v odvetné akci nežádal. Dohodli se prý, že mezinárodní společenství musí zareagovat, avšak jednoznačně neobvinili syrský režim.

"Útok chemickými zbraněmi, který se odehrál v sobotu v Dúmě v Sýrii byl šokujícím a barbarským činem," řekla Mayová novinářům v anglickém Birminghamu. Útok chemickými zbraněmi nemůže zůstat bez odpovědi," zdůraznila.

Podle The Times Trump Mayovou o vojenskou účast v odvetné akci nežádal. Dohodli se prý, že mezinárodní společenství musí zareagovat, avšak jednoznačně neobvinili syrský režim. "Shodli se, že zprávy o chemickém útoku v Sýrii jsou nepřijatelné a pokud se potvrdí, budou dalším důkazem krutosti režimu syrského prezidenta Bašára Asada proti vlastnímu národu a jeho naprosté lhostejnosti k právním závazkům týkajícím se chemických zbraní," stojí prý v záznamu o rozhovoru.

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.

Více souvisejících

James Mattis Sýrie USA (Spojené státy americké) Pentagon Donald Trump Theresa Mayová Chemické zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy