Válka ve vesmíru se stane realitou. Zbrojení už dávno začalo a konflikt je za dveřmi, varují analytici

Washington – Hvězdné války možná brzy nebudou jenom názvem pro kultovní sci-fi film. Toto sousloví by mohlo popisovat děj, jež vlastně už probíhá. Závody ve zbrojení se přesunuly do vesmíru. USA, Rusko a Čína už spolu nesoupeří jen na zemi, na moři a ve vzduchu, ale utkávají se již i v kosmickém vzduchoprázdnu.

Vesmír bude bitevním polem válek 21. století. Alespoň to tvrdí americký magazín Newsmax. A nasvědčuje tomu i vývoj na zbrojním trhu. Nedávno probíhal v USA zbrojařský veletrh zaměřený právě na toto téma. Nazván byl příznačně – Vesmírné sympózium.

Například světově proslulá firma Boeing na něm představila svůj zbrusu nový simulátor. Na něm si mohou piloti vyzkoušet, jak by se asi pilotoval futuristický vesmírný koráb. Nejedná se ale o žádné sci-fi. Je dost možné, že právě tento simulátor vychová budoucí letecká esa vesmírné války.

Vesmírné zápolení ale není příběhem jen z 21. století. Již od 60. let se spolu USA a Sovětský svaz utkávaly o to, kdo první dobude neprobádané končiny vesmíru. Po svém úspěšném „vylodění“ na Měsíci se zdálo, že kosmický primát připadne Americe. V poslední době se ale ve vesmíru stále více prosazuje Rusko a také Čína.

Američané tyto hrozby berou vážně. Čínské a ruské vesmírné ambice mohou ohrozit americké satelity a další komunikační zařízení. Řeč o tom byla i na zmíněném Vesmírném sympóziu. „Čína a Rusko vyvíjí zařízení, jež by vyřadila naše satelity“ uvedla během veletrhu vysoká představitelka amerického vojenské letectva Heather Wilsonová.

Z uvedeného je patrné, že vesmírné zbrojení již dávno probíhá. Sami Američané se tématu dlouhodobě věnují a na podobné programy vynakládají značné finanční prostředky. „Hrozba je docela vážná“ nechal se slyšet Bob Work, jež zastával vysokou bezpečnostní pozici v Obamově administrativě. Podle něj Rusko a Čína vyvíjejí technologie k oslepení optických senzorů a dělají vše proto, aby americkou dominanci ve vesmíru narušily.

Americké armádní kruhy se ale úplně neshodují v otázce, kdo by měl být vlastně za „obranu vesmíru“ odpovědný. Přirozeně si vůdčí roli nárokuje letectvo. U. S. Air Force se v současné době stará o vojenský vesmírný program asi z devadesáti procent. Někteří experti jdou ale ještě dál a tvrdí, že by USA potřebovaly samostatná „vesmírná vojska“. Ta by měla být částečně nezávislá na letectvu.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. AIR FORCE) vesmir Satelity zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy