Brasília - Přes dva tisíce domorodých obyvatel Brazílie se sjelo tento týden do metropole této největší latinskoamerické země, aby demonstrovalo za svá práva, zejména za právo na půdu. Indiáni viní vládu prezidenta Michela Temera, že na jejich úkor upřednostňuje zájmy podnikatelů a těžařů a že zdržuje vytyčování takzvaných domorodých oblastí. Informoval o tom španělský server eldiario.es.
Letošní protest, který má trvat celý tento týden, je klidný, na rozdíl od loňského, při němž policie použila slzný plyn, když se skupiny domorodých obyvatel pokusily dostat do Kongresu. Tento týden se ve městě Brasília konají pokojné demonstrace. V centru metropole se procházejí barevně a spoře odění indiáni, dívky v rákosových sukýnkách rozdávají letáky a muži s pomalovanými obličeji nosí po vládní čtvrti transparenty.
Někteří z demonstrantů provolávali hesla: "Lula, bojovník za brazilský národ", čímž měli na mysli exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Tento socialistický prezident, který je nyní ve vězení kvůli nepravomocnému rozsudku za korupci, si získal za své vlády (2003-2010) přízeň zejména chudých obyvatel, miliony z nich totiž dostal sociálními programy z bídy.
"Tohle je první vláda v historii, která nevytyčuje území (domorodých obyvatel). Temer se zapíše do dějin jako prezident, který nevedl dialog s domorodci," postěžoval si agentuře AFP jeden z organizátorů akce nazvané Tierra Libre (Svobodná zem), která se koná už od roku 2003.
Brazilská ústava přiznává původním obyvatelům právo na půdu, kterou trvale obývají a kterou potřebují pro živobytí. V Brazílii je nyní na 600 takzvaných domorodých oblastí, ale další, které si nárokují různé kmeny, zatím nebyly úřady oficiálně vytyčeny. Kritici tohoto systému ale namítají, že původní obyvatelstvo tvoří jen asi půl procenta populace a přitom domorodé oblasti zaujímají asi 13 procent rozlohy země. Podle některých tento systém podkopává ekonomický rozvoj země.
Z asi 200 milionů Brazilců žije v této zemi necelý milion původních obyvatel. Jimi jsou označovány kmeny, které žily na území před příchodem evropských dobyvatelů v 16. století. Nyní žije v Brazílii asi dvě stovky různě početných kmenů, které čítají od desítek příslušníků až po několik tisíc. K nejpočetnějším patří amazonští Tikunové, jichž je asi 36.000.
Podle organizací pro lidská práva vyvolává zdržování ve vytyčování oblastí domorodců spory a násilnosti, které loni stály život 70 lidí. To je nejvíce za 14 let; v roce 2016 si konflikty o půdu vyžádaly 61 obětí.
Předmětem nynějších demonstrací v brazilské metropoli je také upozornit na indiánské kandidáty do voleb, které se konají letos v říjnu. Zástupce domorodců Kreta Kaingang očekává, že by mohli získat jedno křeslo v Poslanecké sněmovně i jedno v Senátu. To se podle serveru eldiario.es naposledy stalo v 90. letech minulého století. Do prezidentských voleb se chystá jako uchazečka o úřad viceprezidenta zástupkyně indiánů Sonia Guajajarová (44); kandidátky ještě nejsou oficiálně uzavřeny.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Brazilský prezident Lula da Silva podstoupil operaci hlavy
Putin tvrdil, jak se zatčení nebojí. Nakonec ale do Brazílie nepojede
Brazílie , indiáni , Demonstrace , Domorodci , společnost
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek