Překračuje už Čína meze? Školám v USA a Evropě diktuje, co mají učit

Washington - Americké vysoké školy žijí často ze sponzorských darů. Ty pocházejí od bohatých soukromých dárců z domova i ze zahraničí. Výjimkou nejsou ani dárci s Číny. Čína tento krok chápe jako součást svých investic na západních trzích.

Číňané ale americké vzdělávací instituce nesponzorují pouze z dobroty srdce. Je to nemilosrdný obchod něco za něco. Alespoň tak tento proces pro web Foreign Policy popisuje americká novinářka a sinoložka Bethany Allen-Ebrahimianová.

Ta nedávno přednášela v rámci diskusního workshopu na univerzitě v americkém Savannah. Budoucím žurnalistům mimo jiné promítala ukázky ze svých studijních a novinářských cest. Navštívila také ostrov Tchaj-wan, který má s Čínou napjaté vztahy.

Její materiály jí tiskla přímo univerzita. Když ale novinářka viděla svoje podklady k přednášce vytištěné zjistila, že Tchaj-wan byl z seznamu jejích cest vymazán. Důvod? Číňané si jej tam nepřáli.

Univerzita v Savannah podobné workshopy pořádá od roku 1975. V poslední době ale neměla dostatek financí, aby na akci pozvala i odborníky z jiných států USA. Čínský stát přislíbil akci spolufinancovat prostřednictvím svého Konfuciova institutu. Jak již ale bylo řečeno, je to něco za něco.

Podobnou zkušenost mají profesoři a studenti na mnoha menších univerzitách napříč USA. Jejich rozpočty jsou napjaté a nedaří se je vždy naplnit. Čína oproti tomu nabízí vzdělávacím ústavům štědré sponzorské dary. Na oplátku chce ale mít vliv nad tématy, která jsou na školách prezentována.

Vymazání zmínky o Tchaj-wanu není zdaleka jediný případ, kdy se Číňané pokusili zasáhnout do výuky. Jindy se zase zástupci Konfuciova institutu snažili z jisté vzdělávací akce vyloučit učitele, který měl studentům vykládat dějiny Tchaj-wanu. Tehdy neuspěli.

Zástupci zmíněného čínského institutu tvrdí, že zmínky o Tchaj-wanu považují za nemístné. "Tchaj-wan je politická otázka a tak nemá na takových akcích co dělat. Záměrem našeho institutu je šířit povědomí o čínské kultuře a čínském jazyce, nikoliv o politice." řekl pro Foreign Policy zástupce Konfuciova institutu.

V roce 2009 ale například zástupci zmíněné organizace donutili univerzitu v Severní Karolíně zrušit plánovanou návštěvu Dalajlámy. Argumentovali tím, že by akce výrazně poškodila dobré vztahy mezi školou a Čínskou lidovou republikou.

Výpady se ale neomezují pouze proti americkým školám. V roce 2014 pořádala jistá portugalská univerzita konferenci, na níž mělo být mimo jiné mluveno o Tchaj-wanu. Číňané protestovali, ale materiály byly přesto vytištěny kompletní. Zástupci Konfuciova institutu je tedy posbírali a stránky se zmínkami o Tchaj-wanu z nich vytrhali.

Američané již pracují na nápravě. Republikánští senátoři připravili návrh zákona na jehož zákoně se bude muset čínský institut registrovat, americké školy od něj budou smět přijmout maximálně 50 tisíc dolarů a jeho vliv na americké vzdělávací instituce by tak měl být menší.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství USA (Spojené státy americké) Vysoké školy cenzura Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy