USA nemohou v Afghánistánu zvítězit? Stažení vojáků je správné, tvrdí analytik

Prezident Donald Trump chce z Afghánistánu postupně stáhnout všechny americké jednotky. Poté, co oznámil snížení jejich stavu ze čtrnácti na sedm tisíc, nyní Američané ohlásili postup v jednáních se zástupci hnutí Taliban. Část politiků i bezpečnostních expertů odchod ze země vnímá jako nebezpečný krok a Trumpa za něj kritizuje. Podle amerického analytika, však válku v Afghánistánu nelze vyhrát, a proto je odchod ze země správným rozhodnutím.

Podle průzkumu ze srpna minulého roku si 57 % Američanů přeje, aby Spojené státy odešly z Afghánistánu. Mezi veterány sdílí tento názor dokonce 69 %. Část amerických politiků a odborníků však považuje odchod za velkou chybu.

„V Afghánistánu nemůžeme ani vyhrát válku, ani dosáhnout trvalého míru. Prostě odejít, tak, jako se to chystáme udělat v Sýrii, by však byla chyba,“ cituje magazín National Interest Richarda Hasse, prezidenta neziskové společnosti Rada pro mezinárodní vztahy.

Charles V. Peňa, který působí v think-tanku Defense Priorities, však vidí pro odchod mnoho pádných argumentů. Souhlasí s Hassem, že Američané nemohou válku vyhrát. Podle protipovstalecké strategie, na kterou se americká armáda spoléhá, je k úspěšné pacifikaci území zapotřebí přinejmenším 20 vojáků na každých 1000 obyvatel. Pro Afghánistán, kde žije 33 milionů lidí, by tak bylo zapotřebí 660 000 vojáků. I pokud by se počítalo jen s oblastmi, kde jsou tálibové nejaktivnější, bylo by zapotřebí 232 000 mužů.

Kritici stahování často argumentují tím, že odchod ze země ohrozí bezpečnost Spojených států a vytvoří podmínky, v nichž se bude dařit teroristům. „Skutečnost je taková, že hnutí Talibán není přímou hrozbou pro americkou národní bezpečnost a teroristé z Al-Káidy a Islámského státu v Afhánistánu nepředstavují přímou, existenční hrozbu pro Američany ve Státech,“ tvrdí Peňa.  

Kritizuje také tezi, že by se země stala bezpečným útočištěm, v němž by mohli teroristé trénovat a plánovat své útoky proti zájmům USA ve světě i doma. „Je důležité pochopit, že hrozba terorismu spočívá v ideologii, a ne v konkrétním teritoriu.“ Útoky podle analytika mohou být plánovány odkudkoli. Zmiňuje, že klíčoví aktéři útoku z 11. září plánovali svůj čin v německém Hamburku a většina útočníků pocházela ze Saúdské Arábie.

Náklady na válku v Afghánistánu jsou přitom astronomické. Studie z minulého roku, kterou provedlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia, zjistila, že od roku 2001 stály operace ministerstvo obrany více než 840 miliard dolarů. Další studie uvádějí ještě vyšší částky. Projekt Cost of War vyčíslil náklady, po započtení všech výdajů, včetně následné péče o veterány, na astronomické 2 biliony. Současný státní dluh Spojených států přitom dosahuje 21 bilionů dolarů.

Washington by měl podle Peňi více tlačit na země sousedící s Afghánistánem, aby převzaly za osud země více zodpovědnosti a „Američané by měli přemýšlet, proč i po sedmnácti letech bojují ve válce, která nemůže být vyhrána.“

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Terorismus Americká armáda (U.S. ARMY) Pentagon Tálibán

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 4 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 5 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu

O víkendu budou v Česku panovat typicky podzimní teploty. Sobota bude podle ČHMÚ.cz chladnější a denní maxima mohou vyrůst i jen na tři stupně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy