Evangeličtí křesťané, kteří tvoří jádro voličstva Republikánské strany a amerického prezidenta Donalda Trumpa, vykazují značný skepticismus ohledně globálního oteplování. Podle stanice Deutsche Welle lze však mezi nimi vypozorovat jistý posun směrem k jistému přijetí environmentálních témat.
Podle průzkumu výzkumné organizace Pew Research Center, více než čtvrtina Američanů se identifikuje s evangelickým křesťanstvím. Jedná se o převážně bílé Američany, kteří interpretují Bibli doslovně a jsou velmi sociálně konzervativní.
Tato skupina Američanů volí většinově Republikány. Podle průzkumu Pew Research Center 81% jich podporuje současného prezidenta za Republikánskou stranu, Donalda Trumpa. S ním, jako s většinou Republikánské strany, sdílí nedůvěru k tématu globálního oteplení a k zelené environmentální politice obecně.
Nicméně, i mezi nimi se objevují ti, kteří se obávají dopadů klimatických změn na USA a svět. Když reverend Mitchell Hescox uspořádal v roce 2014 v Missouri konferenci o životním prostředí pro evangelické křesťany, objevilo se pouze pět lidí. Minulý rok v září se objevilo už 500 lidí.
Podobný nárůst se projevil i v případě jeho organizace Evangelical Environment Network. Zatímco před deseti lety měla 25 000 členů, nyní shromažďuje 4 milióny evangelických křesťanů.
Katharine Hayhoeová, ředitelka Střediska vědy klimatu na Texas Tech University a velmi hlasitá podporovatelka ochrany životního prostředí, též tvrdí, že se věci mění. Podle Hayhoeové, která sama je evangelička, na tom mají velký podíl ta řešení dopadů klimatických změn, které jsou propojena s byznysem.
Ve středu USA, odkud se rekrutuje spousta evangelíků, proběhla masivní expanze čisté energie, přičemž např. v Texasu je 30 000 pracovních pozic spojených s solární energií, poukazuje Hayhoeová. „Velmi konzervativní farmáři, kteří by si radši usekli jejich ruku než aby nechali vládu zavést regulace na emise uhlíku nyní mají na svém pozemku větrné turbíny“ , tvrdí Hayhoeová. Podle ní jak farmáři dostávají za ekologickou politiku zaplaceno, nevidí v ní žádný problém.
Na měnícím se pohledu amerických evangelíků má svůj vliv nepochybně i divoké výkyvy počasí. Nedávná extrémní zima o teplotě -30 stupňů Celsia v USA, kdy např. v Chicagu bylo více chladno než na severním a jižním pólu, byla environmentalisty uváděna jako jasný důkaz nebezpečí klimatických změn. Zvýšená teplota na středozápadě a východě USA zase způsobila rychlý nárůst populace klíšťat, které mohou přenášet lymskou boreliózu, tvrdí vládní Agentura pro ochranu životního prostředí.
Hescox si od této změny myšlení mezi evangelíky slibuje větší důraz na environmentální politiku i mezi Republikány na nejvyšší vládní úrovni. David Konisky, docent na škole veřejných a environmentálních záležitostí na univerzitě v Indianě, však krotí jeho nadšení. Podle jeho průzkumu z let 2000 až 2015 mezi evangelíky naopak zájem o environmentální téma klesá.
Proč evangeličtí křesťané nedůvěřují teorii o globálním oteplování
Dlouhodobá nedůvěra evangelických křesťanů k otázce globálního oteplování je těsně spjata s jejich politickým světonázorem. Vnímají, že se jedná o zásadní téma pro americkou politickou levici, která zastává pro ně nepřijatelné názory na otázku potratu, vládní kontroly či homosexuálních svazků. Bojí se tedy, že podporou environmentální protekce by zároveň doslova „dali zelenou“ i těmto dalším pozicím, vysvětluje Kyle Meyaard-Schaap, národní organizátor a tiskový mluvčí mladých evangelikálů pro ochranu klimatu (YECA).
Podle Meyaarda-Schaapa lze mezi křesťany ohledně otázky ochrany životního prostředí nalézt dva základní postoje, přičemž oba vychází z pasáže z knihy Genesis, která uděluje člověku „vládu“ na zemí. Jedni to vnímají jako imperativ k ochraně země jakožto Božího stvoření. Druhý proud to však vnímá jako výzvu k absolutní kontrole nad celou zemí. Někteří evangelíci též vnímají klimatické změny jako probíhající apokalyptické události popsané v knize Zjevení, které očistí zemi od hříšníků.
Související
Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí
Extrémní počasí, které způsobilo povodně, hrozí častěji. Kvůli oteplování
globální oteplování , Klimatické změny , USA (Spojené státy americké) , Náboženství , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák