COVID-19 se rozšířil do všech zemí Latinské Ameriky, Argentina je v karanténě

Nový koronavirus, který se začal do světa šířit loni koncem roku z Číny, je už ve všech zemích Latinské Ameriky, napsala dnes agentura DPA. Jako poslední potvrdilo nákazu Haiti, nejchudší země západní polokoule. Potvrzených nakažených zatím není v Latinské Americe tolik jako například v Evropě či Asii a úmrtí jsou tam dosud podle DPA zhruba dvě desítky, tyto počty ale mohou rychle vzrůst i vzhledem ke slabému zdravotnickému systému řady zemí.

A nejde jen o Venezuelu, kde je humanitární krize, či chudé Haiti, podle deníku El País není na koronavirovou krizi připravena ani Brazílie či Mexiko.

Státy Latinské Ameriky už také přijaly řadu opatření. Nově Argentina, kde bylo 7. března potvrzeno první úmrtí na koronavirus v regionu, omezila pohyb osob v ulicích, píše agentura Reuters. Lidé ode dneška do konce března smí ven jen na nákup potravin a léků. Výjimku mají též lékaři a další zdravotníci, policisté, prodavači a lékárníci či zaměstnanci logistických firem. V Argentině se potvrdilo zatím 128 případů nákazy a tři úmrtí, země už dříve uzavřela hranice nerezidentům a zastavila lety z nejvíce postižených zemí.

pic.twitter.com/2JmtqdxOdo

— Alberto Fernández (@alferdez) March 20, 2020

K uzavření hranic přistoupila nyní i dvousetmilionová Brazílie, která hlásí zatím na 650 nakažených a sedm úmrtí a jejíž prezident Jair Bolsonaro dlouho situaci podceňoval a tvrdil, že opatření proti šíření koronaviru jen vyvolávají "mediální hysterii". Nyní oznámil od pondělí na 30 dní zákaz vstupu lidem z EU, Británie a dalších zemí, včetně Číny, Japonska či Jižní Koreje, pokud nemají v Brazílii pobyt či rodinu.

Brazílie uzavřela také pozemní hranice s okolními zeměmi a rovněž státy této federace činí opatření. Například stát Rio de Janeiro oznámil od soboty uzavření pláží a restaurací nejméně na dva týdny a zrušil pozemní, letecké i lodní spojení s brazilskými státy s případy nákazy.

Po potvrzení prvních dvou případů na Haiti tamní vláda vyhlásila nouzový stav, zavřela školy a kostely a zakázala shlukování více než deseti lidí. Vyhlásila též noční zákaz vycházení, což tento týden udělal například i Ekvádor či Peru. Většina obyvatel Haiti přitom nemá přístup k tekoucí vodě a mytí rukou je hlavním preventivním opatřením. Například cholera na Haiti v roce 2010 si vyžádala 10.000 životů.

První tři oběti nemoci z koronaviru oznámilo ve čtvrtek i Peru, které registruje 234 infikovaných a které rovněž tento týden omezilo pohyb obyvatel a na dva týdny zavřelo hranice. Hranice tento týden na dva týdny uzavřelo i Chile, jehož vláda vyhlásila od čtvrtka na 90 dní stav katastrofy. Ten mimo jiné umožní nasazení armády k dohledu nad dodržováním pravidel v této krizi.

Kvůli koronaviru bylo v Chile na říjen odloženo dubnové referendum, v němž mají Chilané hlasovat, zda chtějí novou ústavu, informuje BBC Mundo. Radikální změna ústavy byla jedním z hlavních požadavků, kvůli nimž od loňského října Chilané masově demonstrovali.

V Uruguayi se téměř polovina ze 79 infikovaných nakazila zřejmě na svatbě v Montevideu, jíž se účastnila i žena, která se nakazila nedávno ve Španělsku. Podle agentury AFP nyní tato žena čelí útokům a diskriminaci.

Kritiku za nedostatečná opatření proti koronaviru si vysloužilo Mexiko, kde se ve čtvrtek potvrdilo první úmrtí za řad nakažených, jichž je v této zemi s téměř 130 miliony obyvatel zatím potvrzeno na 160. Mexiko až ode dneška uzavřelo na měsíc školy, hranice ale nezavřelo a cestujícím z ciziny dělá jen namátkové kontroly, uvedl server BBC Mundo.

Související

Více souvisejících

argentina Brazílie Haiti Peru Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy