Nový koronavirus, který se začal do světa šířit loni koncem roku z Číny, je už ve všech zemích Latinské Ameriky, napsala dnes agentura DPA. Jako poslední potvrdilo nákazu Haiti, nejchudší země západní polokoule. Potvrzených nakažených zatím není v Latinské Americe tolik jako například v Evropě či Asii a úmrtí jsou tam dosud podle DPA zhruba dvě desítky, tyto počty ale mohou rychle vzrůst i vzhledem ke slabému zdravotnickému systému řady zemí.
A nejde jen o Venezuelu, kde je humanitární krize, či chudé Haiti, podle deníku El País není na koronavirovou krizi připravena ani Brazílie či Mexiko.
Státy Latinské Ameriky už také přijaly řadu opatření. Nově Argentina, kde bylo 7. března potvrzeno první úmrtí na koronavirus v regionu, omezila pohyb osob v ulicích, píše agentura Reuters. Lidé ode dneška do konce března smí ven jen na nákup potravin a léků. Výjimku mají též lékaři a další zdravotníci, policisté, prodavači a lékárníci či zaměstnanci logistických firem. V Argentině se potvrdilo zatím 128 případů nákazy a tři úmrtí, země už dříve uzavřela hranice nerezidentům a zastavila lety z nejvíce postižených zemí.
pic.twitter.com/2JmtqdxOdo
— Alberto Fernández (@alferdez) March 20, 2020
K uzavření hranic přistoupila nyní i dvousetmilionová Brazílie, která hlásí zatím na 650 nakažených a sedm úmrtí a jejíž prezident Jair Bolsonaro dlouho situaci podceňoval a tvrdil, že opatření proti šíření koronaviru jen vyvolávají "mediální hysterii". Nyní oznámil od pondělí na 30 dní zákaz vstupu lidem z EU, Británie a dalších zemí, včetně Číny, Japonska či Jižní Koreje, pokud nemají v Brazílii pobyt či rodinu.
Brazílie uzavřela také pozemní hranice s okolními zeměmi a rovněž státy této federace činí opatření. Například stát Rio de Janeiro oznámil od soboty uzavření pláží a restaurací nejméně na dva týdny a zrušil pozemní, letecké i lodní spojení s brazilskými státy s případy nákazy.
Po potvrzení prvních dvou případů na Haiti tamní vláda vyhlásila nouzový stav, zavřela školy a kostely a zakázala shlukování více než deseti lidí. Vyhlásila též noční zákaz vycházení, což tento týden udělal například i Ekvádor či Peru. Většina obyvatel Haiti přitom nemá přístup k tekoucí vodě a mytí rukou je hlavním preventivním opatřením. Například cholera na Haiti v roce 2010 si vyžádala 10.000 životů.
První tři oběti nemoci z koronaviru oznámilo ve čtvrtek i Peru, které registruje 234 infikovaných a které rovněž tento týden omezilo pohyb obyvatel a na dva týdny zavřelo hranice. Hranice tento týden na dva týdny uzavřelo i Chile, jehož vláda vyhlásila od čtvrtka na 90 dní stav katastrofy. Ten mimo jiné umožní nasazení armády k dohledu nad dodržováním pravidel v této krizi.
Kvůli koronaviru bylo v Chile na říjen odloženo dubnové referendum, v němž mají Chilané hlasovat, zda chtějí novou ústavu, informuje BBC Mundo. Radikální změna ústavy byla jedním z hlavních požadavků, kvůli nimž od loňského října Chilané masově demonstrovali.
V Uruguayi se téměř polovina ze 79 infikovaných nakazila zřejmě na svatbě v Montevideu, jíž se účastnila i žena, která se nakazila nedávno ve Španělsku. Podle agentury AFP nyní tato žena čelí útokům a diskriminaci.
Kritiku za nedostatečná opatření proti koronaviru si vysloužilo Mexiko, kde se ve čtvrtek potvrdilo první úmrtí za řad nakažených, jichž je v této zemi s téměř 130 miliony obyvatel zatím potvrzeno na 160. Mexiko až ode dneška uzavřelo na měsíc školy, hranice ale nezavřelo a cestujícím z ciziny dělá jen namátkové kontroly, uvedl server BBC Mundo.
Související
Prezidentem Argentiny bude Javier Milei. Vzor vidí v Bolsonarovi a Trumpovi
Javier Milei: Argentinský Trump je na dobré cestě stát se prezidentem
argentina , Brazílie , Haiti , Peru , Chile , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 35 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 57 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák