COVID-19 se rozšířil do všech zemí Latinské Ameriky, Argentina je v karanténě

Nový koronavirus, který se začal do světa šířit loni koncem roku z Číny, je už ve všech zemích Latinské Ameriky, napsala dnes agentura DPA. Jako poslední potvrdilo nákazu Haiti, nejchudší země západní polokoule. Potvrzených nakažených zatím není v Latinské Americe tolik jako například v Evropě či Asii a úmrtí jsou tam dosud podle DPA zhruba dvě desítky, tyto počty ale mohou rychle vzrůst i vzhledem ke slabému zdravotnickému systému řady zemí.

A nejde jen o Venezuelu, kde je humanitární krize, či chudé Haiti, podle deníku El País není na koronavirovou krizi připravena ani Brazílie či Mexiko.

Státy Latinské Ameriky už také přijaly řadu opatření. Nově Argentina, kde bylo 7. března potvrzeno první úmrtí na koronavirus v regionu, omezila pohyb osob v ulicích, píše agentura Reuters. Lidé ode dneška do konce března smí ven jen na nákup potravin a léků. Výjimku mají též lékaři a další zdravotníci, policisté, prodavači a lékárníci či zaměstnanci logistických firem. V Argentině se potvrdilo zatím 128 případů nákazy a tři úmrtí, země už dříve uzavřela hranice nerezidentům a zastavila lety z nejvíce postižených zemí.

pic.twitter.com/2JmtqdxOdo

— Alberto Fernández (@alferdez) March 20, 2020

K uzavření hranic přistoupila nyní i dvousetmilionová Brazílie, která hlásí zatím na 650 nakažených a sedm úmrtí a jejíž prezident Jair Bolsonaro dlouho situaci podceňoval a tvrdil, že opatření proti šíření koronaviru jen vyvolávají "mediální hysterii". Nyní oznámil od pondělí na 30 dní zákaz vstupu lidem z EU, Británie a dalších zemí, včetně Číny, Japonska či Jižní Koreje, pokud nemají v Brazílii pobyt či rodinu.

Brazílie uzavřela také pozemní hranice s okolními zeměmi a rovněž státy této federace činí opatření. Například stát Rio de Janeiro oznámil od soboty uzavření pláží a restaurací nejméně na dva týdny a zrušil pozemní, letecké i lodní spojení s brazilskými státy s případy nákazy.

Po potvrzení prvních dvou případů na Haiti tamní vláda vyhlásila nouzový stav, zavřela školy a kostely a zakázala shlukování více než deseti lidí. Vyhlásila též noční zákaz vycházení, což tento týden udělal například i Ekvádor či Peru. Většina obyvatel Haiti přitom nemá přístup k tekoucí vodě a mytí rukou je hlavním preventivním opatřením. Například cholera na Haiti v roce 2010 si vyžádala 10.000 životů.

První tři oběti nemoci z koronaviru oznámilo ve čtvrtek i Peru, které registruje 234 infikovaných a které rovněž tento týden omezilo pohyb obyvatel a na dva týdny zavřelo hranice. Hranice tento týden na dva týdny uzavřelo i Chile, jehož vláda vyhlásila od čtvrtka na 90 dní stav katastrofy. Ten mimo jiné umožní nasazení armády k dohledu nad dodržováním pravidel v této krizi.

Kvůli koronaviru bylo v Chile na říjen odloženo dubnové referendum, v němž mají Chilané hlasovat, zda chtějí novou ústavu, informuje BBC Mundo. Radikální změna ústavy byla jedním z hlavních požadavků, kvůli nimž od loňského října Chilané masově demonstrovali.

V Uruguayi se téměř polovina ze 79 infikovaných nakazila zřejmě na svatbě v Montevideu, jíž se účastnila i žena, která se nakazila nedávno ve Španělsku. Podle agentury AFP nyní tato žena čelí útokům a diskriminaci.

Kritiku za nedostatečná opatření proti koronaviru si vysloužilo Mexiko, kde se ve čtvrtek potvrdilo první úmrtí za řad nakažených, jichž je v této zemi s téměř 130 miliony obyvatel zatím potvrzeno na 160. Mexiko až ode dneška uzavřelo na měsíc školy, hranice ale nezavřelo a cestujícím z ciziny dělá jen namátkové kontroly, uvedl server BBC Mundo.

Související

Více souvisejících

argentina Brazílie Haiti Peru Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Proč USA odkládaly pomoc pro Ukrajinu? Jeden z politiků konečně prozradil důvod

Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů, v neděli zdůraznil, že USA musí nadále podporovat Ukrajinu, aby zabránily rozsáhlejší válce. Za zdržení dodávek pomoci pro Ukrajinu obvinil frakci v řadách Republikánské strany, která je nakloněna Rusku, informuje stanice CBS News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy