Obyvatelé Chile mají strach. Roste zájem o nákup zbraní a kurzy střelby

Protivládní protesty v Chile, které trvají od poloviny října a které zejména v začátcích provázely násilnosti radikálů, zvýšily v zemi zájem o nákup zbraní a kurzy střelby. Napsal to dnes španělský deník El Mundo. Podle chilského úřadu, který eviduje vlastníky zbraní, vzrostl počet registrací nových zbraní od konce října během dvou týdnů o 86 procent.

"Nemůžeš vést dialog s bandou, která ti přišla podpálit obchod. Lidé se chtějí chránit," citoval deník El Mundo majitele střeleckého klubu v Santigu de Chile Alejandra Rocaforta. Ten zaznamenal za poslední měsíc nárůst zájemců o kurzy střelby. "Zatímco dříve jsme pořádali kurzy pro 60 až 70 lidí, nyní se jich účastní přes 200," uvedl Rocafort.

Zástupce chilského Sdružení obchodníků se zbraněmi Ennio Mangiola uvedl, že eviduje v poslední době nárůst prodejů zbraní. "Ročně se prodá v Chile asi 7000 zbraní, ale letos to odhadujeme na 10.000," uvedl. Nárůst přičetl násilí, které na některých místech provází protivládní demonstrace. Při nich dosud zemřelo přes 20 lidí, někteří z nich na střelná zranění a asi 12 mrtvých bylo nalezeno v zapálených obchodech či podpálené továrně.

"Například já jsem za poslední měsíc prodal tolik zbraní, jako za předchozích osm měsíců," uvedl Mangiola. "Velký zájem o nákup zbraní je i mezi policisty, kteří dostávají výhrůžky od lidí. A protože nesmí nosit služební zbraň domů, kupují si vlastní," dodal. Policisté jsou kritizováni za podle některých nepřiměřené použití síly proti demonstrantům.

V Chile je držení střelných zbraní legální, ale jen doma či v centrech pro kurzy střelby, nesmí se s nimi volně chodit po ulici. Podle statistik mají nyní Chilané registrováno asi 734.000 zbraní, což je v průměru jedna zbraň na 24 obyvatel, uvedl deník El Mundo.

Protivládní demonstrace v Chile, považované za největší od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta (1973-1990), zažehlo v polovině října další zdražení cen jízdného v metru v Santiagu de Chile. Masové manifestace, při nichž radikálové zapalovali vozy metra, autobusy i obchody, se rozšířily do dalších měst a nepřestaly ani po zrušení dražších jízdenek. To bylo totiž jen poslední kapkou dlouhodobé nespokojenosti.

Velké části Chilanů vadí, že ač má země prosperující tržní hospodářství, zvyšují se jim životní náklady, včetně výdajů na školství a zdravotnictví. Široce je kritizován hlavně penzijní systém. K uklidnění protestů proto nepomohlo ani oznámení balíčku sociálních opatření, ani dohoda o referendu o nové ústavě, ačkoliv ta je jedním z hlavních požadavků protestujících.

Na dnešek chystají odborové svazy další generální stávku a demonstrace, požadují mimo jiné zvýšení minimální mzdy a minimální penze a vyšetření zásahů bezpečnostních sil proti účastníkům předchozích demonstrací.

Vláda kvůli protestům povolala minulý měsíc do ulic armádu, poprvé od dob Pinocheta. Kvůli tomu i kvůli podezření z porušování lidských práv nepřiměřeným použití síly podala minulý týden desítka členů chilského parlamentu ústavní stížnost na prezidenta Sebastiána Piňeru. Toho podle průzkumu zveřejněného v pondělí podporuje jen asi dvacet procent obyvatel.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy