Pchjongjang – Jak je na tom jedna z největších armád světa, Korejská lidová armáda? Podle odhadů se na její fungování dává téměř třetina státního rozpočtu. V souvislosti s napětím, které v oblasti Korejského poloostrova panuje kvůli vyslání amerického loďstva do oblasti, si připomeňme početní stavy Kimovy armády a podívejme se, jak je na tom ve srovnání s Jižní Koreou.
Ačkoliv má Severní Korea mnohem více „pěšáků“, než její jižní soused, velké procento z nich údajně trpí podvýživou a jejich velká část je špatně placena. Severokorejská armáda pod vedením Kim Čong-una se taktéž musí potýkat se zastaralou výzbrojí. Velkou výhodou oproti Jižní Koreji je pro KLDR velmi početná dělostřelecká technika, která může způsobit jižnímu sousedu velké škody. KLDR dominuje i v počtu ponorek.
Podle Severní Koreje je na armádu vyčleněno zhruba 16 % z rozpočtového balíku. Jiné odhady však směřují ke 25 % až 38 procentům. I když se země potýká s nedostatkem zboží a její ekonomický systém skomírá, na armádě se nešetří .
Velmi důležitou součástí Korejské lidové armády je její letecká složka. V jejích řadách slouží přes 100 tisíc mužů, k dispozici mají tisíce strojů nejčastěji sovětské nebo čínské výroby. Podle expertů na obranu je však většina letounů technicky zastaralých a nedisponují vybavením, které by bylo srovnatelné s moderními letadly.
Nutno podotknout, že počet veškerého personálu, který se na fungování armády podílí, dosahuje neuvěřitelného čísla – podle odhadů jde o 4,5 až 6 milionů osob, zahrnující i dobrovolníky či techniky. Povinnou vojenskou službu musí sloužit i ženy. Severní Korea má dokonce speciální jednotku, která by měla zvládnout kybernetické útoky, ty se jí i podařily – jednotka v minulých letech „hackla“ tisíce počítačů v Jižní Koreji. Je veřejným tajemstvím, že Severní Korea disponuje také svým vlastním programem chemických zbraní. Nikdo však neví, jaký typ zbraní může Kimův režim konkrétně vlastnit, početní stavy jsou také velkou neznámou.
Podle Světového indexu palebné síly (GFI) měla Severní Korea v roce 2016 celých 70 ponorek, 4 200 tanků, 458 bojových vrtulníků, 572 bojových letadel. Korea disponuje i jaderným arsenálem, o jejím stavu však informace chybí. Severní Korea do loňského roku otestovala jaderná hlavice pětkrát, dva testy proběhly právě loni. Zajímavé je porovnání s údaji z roku 2015 od Mezinárodního institutu strategických studií (IIFSS)
Podle něj měla k roku 2015 Severní Korea v rámci aktivních jednotek celých 1,2 milionu mužů ve zbrani. Jižní Korea zhruba polovinu, 655 tisíc vojáků. Naopak v počtu bitevních tanků zastává sever. Ten má necelých 2,5 tisíce tanků (v roce 2016 už jich však měla kolem, na jihu operují s počtem 3,5 tisíc tanků. Severokorejský počet dělostřelectva se odhaduje na 21 tisíc kusů oproti jihokorejským 11 tisícům. Počet bojových letounů se u obou zemí pohybuje na zhruba stejné úrovni, kolem 570 kusů. Jihokorejci dominují počtem vrtulníků, těch mají 481, Severokorejci lehce přes 300.
Severní Korea disponuje torpédoborci v řádu jednotek, Jižní jich má kolem dvaceti. Oproti Jižní Koreji Kimův režim dominuje v počtu ponorek, má jich něco přes 70, soused jenom 23, počet ponorek KLDR je dokonce vyšší než počet amerických, horší je to s jejich technickou úrovní.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , Armáda , Jaderné zbraně , Pchjongčchang , Kim Čong-un , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek