Pchjongjang – Jak je na tom jedna z největších armád světa, Korejská lidová armáda? Podle odhadů se na její fungování dává téměř třetina státního rozpočtu. V souvislosti s napětím, které v oblasti Korejského poloostrova panuje kvůli vyslání amerického loďstva do oblasti, si připomeňme početní stavy Kimovy armády a podívejme se, jak je na tom ve srovnání s Jižní Koreou.
Ačkoliv má Severní Korea mnohem více „pěšáků“, než její jižní soused, velké procento z nich údajně trpí podvýživou a jejich velká část je špatně placena. Severokorejská armáda pod vedením Kim Čong-una se taktéž musí potýkat se zastaralou výzbrojí. Velkou výhodou oproti Jižní Koreji je pro KLDR velmi početná dělostřelecká technika, která může způsobit jižnímu sousedu velké škody. KLDR dominuje i v počtu ponorek.
Podle Severní Koreje je na armádu vyčleněno zhruba 16 % z rozpočtového balíku. Jiné odhady však směřují ke 25 % až 38 procentům. I když se země potýká s nedostatkem zboží a její ekonomický systém skomírá, na armádě se nešetří .
Velmi důležitou součástí Korejské lidové armády je její letecká složka. V jejích řadách slouží přes 100 tisíc mužů, k dispozici mají tisíce strojů nejčastěji sovětské nebo čínské výroby. Podle expertů na obranu je však většina letounů technicky zastaralých a nedisponují vybavením, které by bylo srovnatelné s moderními letadly.
Nutno podotknout, že počet veškerého personálu, který se na fungování armády podílí, dosahuje neuvěřitelného čísla – podle odhadů jde o 4,5 až 6 milionů osob, zahrnující i dobrovolníky či techniky. Povinnou vojenskou službu musí sloužit i ženy. Severní Korea má dokonce speciální jednotku, která by měla zvládnout kybernetické útoky, ty se jí i podařily – jednotka v minulých letech „hackla“ tisíce počítačů v Jižní Koreji. Je veřejným tajemstvím, že Severní Korea disponuje také svým vlastním programem chemických zbraní. Nikdo však neví, jaký typ zbraní může Kimův režim konkrétně vlastnit, početní stavy jsou také velkou neznámou.
Podle Světového indexu palebné síly (GFI) měla Severní Korea v roce 2016 celých 70 ponorek, 4 200 tanků, 458 bojových vrtulníků, 572 bojových letadel. Korea disponuje i jaderným arsenálem, o jejím stavu však informace chybí. Severní Korea do loňského roku otestovala jaderná hlavice pětkrát, dva testy proběhly právě loni. Zajímavé je porovnání s údaji z roku 2015 od Mezinárodního institutu strategických studií (IIFSS)
Podle něj měla k roku 2015 Severní Korea v rámci aktivních jednotek celých 1,2 milionu mužů ve zbrani. Jižní Korea zhruba polovinu, 655 tisíc vojáků. Naopak v počtu bitevních tanků zastává sever. Ten má necelých 2,5 tisíce tanků (v roce 2016 už jich však měla kolem, na jihu operují s počtem 3,5 tisíc tanků. Severokorejský počet dělostřelectva se odhaduje na 21 tisíc kusů oproti jihokorejským 11 tisícům. Počet bojových letounů se u obou zemí pohybuje na zhruba stejné úrovni, kolem 570 kusů. Jihokorejci dominují počtem vrtulníků, těch mají 481, Severokorejci lehce přes 300.
Severní Korea disponuje torpédoborci v řádu jednotek, Jižní jich má kolem dvaceti. Oproti Jižní Koreji Kimův režim dominuje v počtu ponorek, má jich něco přes 70, soused jenom 23, počet ponorek KLDR je dokonce vyšší než počet amerických, horší je to s jejich technickou úrovní.
Související
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , Armáda , Jaderné zbraně , Pchjongčchang , Kim Čong-un , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 5 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě