Čínská armáda mocně posiluje, spustila na vodu vlastní torpédoborec se silnou výzbrojí

Peking – Peking posiluje své válečné námořnictvo. Dnes na vodu spustil nový silně vyzbrojený torpédoborec. Je první čínskou bitevní lodí o výtlaku 10.000 tun vlastní výroby, oznámila podle médií armáda. Předpokládá se, že Čína plánuje výrobu čtyř těchto plavidel.

Jde o další významný krok k posílení čínského válečného námořnictva v době rostoucí konkurence s námořními mocnostmi, jako jsou USA, Japonsko či Indie, v oblasti Jihočínského moře plného teritoriálních sporů.

Státní tisková agentura Nová Čína napsala, že torpédoborec „je vyzbrojený novými zbraněmi protivzdušné, protiraketové, protilodní a protiponorkové obrany".

Torpédoborec byl podle agentury AP vyroben v šanghajských loděnicích Ťiang-nan. „Spuštění této lodi na vodu je známkou toho, že vývoj našich nových torpédoborců dosáhl vyšší úrovně," zdůraznilo v prohlášení čínské vojenské námořnictvo.

S odvoláním na Středisko pro námořní analýzy ve Washingtonu také čínská agentura napsala, že čínské vojenské námořnictvo uskutečňuje ambiciózní program rozšiřování. Předpokládá se, že bude mít celkem 265 až 273 válečných lodí, ponorek a logistických plavidel. Ty by se měly vyrovnat 275 bitevním lodím, jež mohou použít USA, hlavní rival Číny v asijské části Tichomoří.

Čína letos v únoru spustila na vodu svou druhou letadlovou loď, která je zároveň prvním takovýmto plavidlem vlastní výroby. Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda válečné lodě

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy