ROZHOVOR | Pokud Trump zaútočí na KLDR, Japonsko a Jižní Korea budou prvním cílem, varuje bezpečnostní expert

ROZHOVOR - Podle nejnovějších informací prý má Korea k dispozici miniaturizované jaderné hlavice. Situace se nezlepšuje, naopak diplomatické napětí roste. Americký prezident Trump pohrozil "ohnivou odvetou". Co tím Trump myslel? Na otázky ohledně pohnutek amerického prezidenta, nebezpečnosti Severokorejců a hrozbě pro Českou republiku v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal bezpečnostní expert Andor Šándor.

Má Severní Korea nukleární hlavice?

Neumím říct, zda má Korea jadernou hlavici. Má jaderný program, zvládnutí štěpení radioaktivních prvků zvládne ledaskdo, i Česká republika by mohla vyrobit jadernou zbraň, tu technologii jsme zvládli. Otázka zní, jak ta bomba vypadá a jak je veliká. Jestli je jí Korea schopna miniaturizovat tak, aby jí dala na raketu. Není dneska ideální způsob dát ji na letoun a svrhnout.

A je toho tedy KLDR schopná?

Problém je, že Korejci umí udělat rakety dlouhého doletu. To už dokázali. Ale zda dokáží namontovat bombu na raketu, aby jí donesla na cíl, to je otázka. Dnes je všechno o informační válce a zastrašování. Informace se pouští pouze za nějakým důvodem, kvůli vyvolání nějaké reakce. Nechci tu informaci zpochybňovat, ale je musíme se ptát do jaké míry je skutečně relevantní.

Informaci teď vypustil Washington Post s odkazem na americkou armádní rozvědku. Pokud byla zveřejněna záměrně, kdo na tom mohl mít zájem?

Je tu veliký spor. Trump na Severní Koreu chce tlačit a Kim Čong-un ví, že když bude mít čím dál tím lepší raketovou technologii s dosahem na území USA a zároveň bude vyvíjet jaderný program, tak je v tom sporu partnerem. Kdyby se toho vzdal, přestává být partnerem.

Co tedy může USA se situací udělat?

Vidíme evidentní tlak Američanů na to, aby se Korea vzdala jaderného programu. Vyhrožování vojenskou silou je sice hezké, ale Kim Čong-un dobře ví, že to USA neudělá. Tlačí na ně Jižní Korea a Japonsko, protože by byli prvním cílem, pokud by k něčemu došlo. Je to hra nervů. Já doufám, že v nějaké fázi přejde v jednání.

Nepomohla by užší spolupráce s Čínou a Ruskem?

Čína, která na KLDR může tlačit asi ze všech nejvíce, potřebuje hrát jinou hru, ve které zůstává Severní Korea nárazníkovým pásmem proti Američanům z jižní části korejského poloostrova. Zároveň situaci komplikuje špatný postup amerického kongresu vůči Rusku, který v něm svými kroky ztrácí partnera.

Co znamenají Trumpova slova o ‚ohnivé odvetě‘? Pouze silácký výraz bez významu?

Nechci říci, že to nic neznamená. Trump si to vyzkoušel v Sýrii, kde odpálil 69 raket s plochou dráhou letu. Tato situace je však něco úplně jiného. Všichni vědí, že útok na KLDR znamená odpálení raket na Jižní Koreu a Japonsko. Na Kim Čong-una je možné se v tomto ohledu spolehnout. Zároveň je evidentní, že ekonomické sankce nefungují. Útok by znamenal válku pro tuto část Pacifiku a to nechce ani sám Trump. Ale samozřejmě musí udržovat nějakou rétoriku. Pošle tam letadlovou loď, nechá přelétnout bombardér.

Zafungoval by protiraketový systém za předpokladu, že by Korea skutečně odpálila rakety na USA?

Nemůžu říct, jestli by zafungoval stoprocentně. Američané ho mají ozkoušený, poslední test nevyšel spíše díky lidské chybě, než kvůli chybě systému. Jinak by ten systém samozřejmě nějakým způsobem fungoval.

Severní Korea nedávno vyhrožoval útokem na ostrov Guam. Proč zrovna ten, čím je strategicky významný?

Ostrov Guam je poměrně důležitá letecká a námořní základna Spojených států. Odtud se například organizovalo bombardování Afghánistánu strategickými letouny. Pro USA je to tedy důležitá základna.

Co by měly udělat Spojené státy i další strany pro deeskalaci napětí?

Jednat, jednat, jednat. Kim Čong-un musí dostat nějakou nabídku, takovou, aby si zachránil tvář. Ale pokud se nebude jednat, tak dojde k válce. A to je problém, který nikdo nechce. Musí to být o nějakých ústupcích. USA musí ukázat, že nechtějí likvidovat systém v Severní Korei a Kim Čong-un musí slevit ze své politiky.

Je v nějakém ohrožení Evropa, potažmo přímo Česká republika?

Nemyslím si, že by šlo o Českou republiku. Celá situace se týká Pacifiku a okolní oblasti, především Jižní Korei a Japonska.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy