ROZHOVOR | Pokud Trump zaútočí na KLDR, Japonsko a Jižní Korea budou prvním cílem, varuje bezpečnostní expert

ROZHOVOR - Podle nejnovějších informací prý má Korea k dispozici miniaturizované jaderné hlavice. Situace se nezlepšuje, naopak diplomatické napětí roste. Americký prezident Trump pohrozil "ohnivou odvetou". Co tím Trump myslel? Na otázky ohledně pohnutek amerického prezidenta, nebezpečnosti Severokorejců a hrozbě pro Českou republiku v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal bezpečnostní expert Andor Šándor.

Má Severní Korea nukleární hlavice?

Neumím říct, zda má Korea jadernou hlavici. Má jaderný program, zvládnutí štěpení radioaktivních prvků zvládne ledaskdo, i Česká republika by mohla vyrobit jadernou zbraň, tu technologii jsme zvládli. Otázka zní, jak ta bomba vypadá a jak je veliká. Jestli je jí Korea schopna miniaturizovat tak, aby jí dala na raketu. Není dneska ideální způsob dát ji na letoun a svrhnout.

A je toho tedy KLDR schopná?

Problém je, že Korejci umí udělat rakety dlouhého doletu. To už dokázali. Ale zda dokáží namontovat bombu na raketu, aby jí donesla na cíl, to je otázka. Dnes je všechno o informační válce a zastrašování. Informace se pouští pouze za nějakým důvodem, kvůli vyvolání nějaké reakce. Nechci tu informaci zpochybňovat, ale je musíme se ptát do jaké míry je skutečně relevantní.

Informaci teď vypustil Washington Post s odkazem na americkou armádní rozvědku. Pokud byla zveřejněna záměrně, kdo na tom mohl mít zájem?

Je tu veliký spor. Trump na Severní Koreu chce tlačit a Kim Čong-un ví, že když bude mít čím dál tím lepší raketovou technologii s dosahem na území USA a zároveň bude vyvíjet jaderný program, tak je v tom sporu partnerem. Kdyby se toho vzdal, přestává být partnerem.

Co tedy může USA se situací udělat?

Vidíme evidentní tlak Američanů na to, aby se Korea vzdala jaderného programu. Vyhrožování vojenskou silou je sice hezké, ale Kim Čong-un dobře ví, že to USA neudělá. Tlačí na ně Jižní Korea a Japonsko, protože by byli prvním cílem, pokud by k něčemu došlo. Je to hra nervů. Já doufám, že v nějaké fázi přejde v jednání.

Nepomohla by užší spolupráce s Čínou a Ruskem?

Čína, která na KLDR může tlačit asi ze všech nejvíce, potřebuje hrát jinou hru, ve které zůstává Severní Korea nárazníkovým pásmem proti Američanům z jižní části korejského poloostrova. Zároveň situaci komplikuje špatný postup amerického kongresu vůči Rusku, který v něm svými kroky ztrácí partnera.

Co znamenají Trumpova slova o ‚ohnivé odvetě‘? Pouze silácký výraz bez významu?

Nechci říci, že to nic neznamená. Trump si to vyzkoušel v Sýrii, kde odpálil 69 raket s plochou dráhou letu. Tato situace je však něco úplně jiného. Všichni vědí, že útok na KLDR znamená odpálení raket na Jižní Koreu a Japonsko. Na Kim Čong-una je možné se v tomto ohledu spolehnout. Zároveň je evidentní, že ekonomické sankce nefungují. Útok by znamenal válku pro tuto část Pacifiku a to nechce ani sám Trump. Ale samozřejmě musí udržovat nějakou rétoriku. Pošle tam letadlovou loď, nechá přelétnout bombardér.

Zafungoval by protiraketový systém za předpokladu, že by Korea skutečně odpálila rakety na USA?

Nemůžu říct, jestli by zafungoval stoprocentně. Američané ho mají ozkoušený, poslední test nevyšel spíše díky lidské chybě, než kvůli chybě systému. Jinak by ten systém samozřejmě nějakým způsobem fungoval.

Severní Korea nedávno vyhrožoval útokem na ostrov Guam. Proč zrovna ten, čím je strategicky významný?

Ostrov Guam je poměrně důležitá letecká a námořní základna Spojených států. Odtud se například organizovalo bombardování Afghánistánu strategickými letouny. Pro USA je to tedy důležitá základna.

Co by měly udělat Spojené státy i další strany pro deeskalaci napětí?

Jednat, jednat, jednat. Kim Čong-un musí dostat nějakou nabídku, takovou, aby si zachránil tvář. Ale pokud se nebude jednat, tak dojde k válce. A to je problém, který nikdo nechce. Musí to být o nějakých ústupcích. USA musí ukázat, že nechtějí likvidovat systém v Severní Korei a Kim Čong-un musí slevit ze své politiky.

Je v nějakém ohrožení Evropa, potažmo přímo Česká republika?

Nemyslím si, že by šlo o Českou republiku. Celá situace se týká Pacifiku a okolní oblasti, především Jižní Korei a Japonska.

Související

Patrik Šváb Rozhovor

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.
Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

Více souvisejících

rozhovor Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy