Tragické výročí: Americké bomby srovnaly Hirošimu a Nagasaki se zemí. Zemřely statisíce lidí

Dvě města na světě se v historii stala terčem jaderného bombardování. Nad prvním z nich, japonskou Hirošimu, vystoupal hřibovitý oblak 6. srpna 1945. O tři dny později poznalo účinky této mimořádně ničivé zbraně i město Nagasaki.

Snaha Spojených států přinutit Tokio ke kapitulaci a vyhnout se ztrátám při dobývání japonských ostrovů připravila v Nagasaki o život až 80.000 osob, převážně civilistů.

V létě 1945 se Evropa těšila z konce nejhoršího ozbrojeného konfliktu v historii. Na druhém konci světa, v jihovýchodní Asii, však boje i nadále pokračovaly. Přestože Američané postupně dobývali jeden pacifický ostrov za druhým, Japonsko odmítalo zápas vzdát. V zatvrzelém postoji jej nedokázaly zviklat ani nálety amerického letectva, které v průběhu války vážně poškodily na 67 japonských měst, včetně Tokia.

Za těchto okolností zvažovali představitelé Spojených států možnost přimět císaře Hirohita ke kapitulaci silou. Velení armády proto vypracovalo návrhy operací Olympic a Coronet, jejichž cílem bylo dobýt hlavní japonské ostrovy Kjúšú a Honšú. Podle odhadů se měly ztráty na životech jen na straně USA pohybovat v řádu statisíců mužů.

Koncem července 1945 vyslali Spojenci ze svého zasedání v Postupimi Japonsku poslední varování. Buď bezpodmínečná kapitulace, nebo "okamžité a naprosté zničení." Tokio přešlo ultimátum mlčením, načež americký prezident Harry Truman sáhl ke krajnímu řešení. Tím bylo použití nového druhu zbraně - atomové bomby.

Šestého srpna 1945 se vysoko nad Hirošimou objevil stříbřitý bombardér amerického letectva, jenž ze svých útrob vypustil podlouhlý předmět. Uranová bomba přezdívaná Little Boy (Chlapeček) explodovala šest set metrů nad zemí. Přestože jaderná reakce proběhla ani ne v jednom a půl procentu štěpného materiálu, stačilo to na výbuch o síle 13 až 18.000 tun trinitrotoluenu (TNT).

Ohnivá koule, provázená silnou tlakovou vlnou a radiací, se prohnala Hirošimou a nekompromisně spálila a smetla vše, co jí stálo v cestě. Následné snímkování epicentra výbuchu ukázalo na místě někdejších domů prakticky holou planinu s nemnohými zbytky budov. V jejich troskách bezprostředně zahynulo 70.000 až 80.000 osob.

"Fat man" měl původně letět na město Kókura, kde stály zbrojovky a ocelárny. Špatná viditelnost ale přiměla velitele letounu Charlesa Sweeneyho vypálit na záložní cíl. Výbuch město Hirošima srovnal se zemí a okamžitě zabil až čtyřicet tisíc lidí. Dalších třicet tisíc zemřelo do konce roku 1945 na nemoc z ozáření. Celkem si použití jaderné zbraně v Nagasaki vyžádalo až 150 tisíc životů.Užití atomových bomb dodnes budí rozporné reakce. Radioaktivní záření ničilo zdraví lidí ještě dlouho po válce. Pokud by ale Američané bomby nesvrhli, válka by pravděpodobně pokračovala a podle některých odhadů by zemřelo mnohem víc lidí.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Atomová bomba jaderné zbraně - hirošima Nagasaki

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy