Tokijský proces byl divadlem v režii USA, císař Hirohito trestu unikl

Když se řekne Norimberský proces, každý hned ví, co si představit. Poválečný soud s nacistickými zločinci, který mnoho z nich poslal na smrt za zločiny proti lidskosti, které ve druhé světové válce spáchali. V našich končinách méně známý, ale neméně zajímavý proces proběhl také v Japonsku. Akorát jen čistě pod taktovkou USA.

Němečtí nacisté nebyli jediní, kdo musel po druhé světové válce čelit soudním procesů. Japonská snaha dobýt a ovládat jihovýchodní Asii a Pacifik neprošla bez povšimnutí. Začala už v roce 1931 invazí do Číny, o šest let později už Japonci obsadili město Nanking, kde mučili a znásilňovali čínské civilisty.

Podobné hrůzné zločiny předváděla japonská armáda i v dalších částech Číny a třeba i na Filipínách. Na závěrečné konferenci druhé světové války v Postupimi se vůdci Spojenců shodli, že Japonci jsou za své činy zodpovědní a musí být podle toho i potrestáni.

Jednou provždy musí být eliminována autorita a vliv těch, kteří podvedli a falešně vedli japonský lid do války. Jsme přesvědčeni, že mír, bezpečnost a spravedlnost nebude možná, dokud svět nezbavíme nezodpovědného vojenství. Nechceme Japonce zotročit nebo zničit jako národ. Tvrdá spravedlnost však stihne válečné zločince a to včetně těch, kteří stáli za krutostmi páchanými našich uvězněných vojácích.

Poté, co Spojené státy shodily na Japonsko dvě atomové bomby v srpnu 1945, japonský císař Hirohito podepsal bezpodmínečný mír. Americký generál Douglas MacArthur dostal na starost okupaci Japonska, která trvala od roku 1945 až do dubna 1952. Nechal vzniknout tribunál, který měl Tokijský proces na starosti a byl řízen podle vzoru Norimberského procesu, který se konal dříve.

V Tokiu bylo souzeno celkem 28 japonských vojenských i civilních vůdců. Jejich obvinění čítaly válečné zločiny, zločiny proti míru, plánování agresivní války a také zločiny proti lidskosti. Mnoho těch, kteří mohli být souzeni se však procesu vyhnulo. Proces popsal historik John Dower:

Absence některých skupin v procesech byla šokující. Nikdo z vedení Kempeitai (obávaná vojenská policie) nebyl obviněn. Žádný vůdce ultranacionalistických společností, žádný podnikatel, který z války profitoval. Američané, kteří proces kontrolovali, se rozhodli nechat být určité skupiny lidí, které se provinily. Navíc vůbec nebrali vážně důkazy o tom, že Japonsko použilo v Číně chemické zbraně.

Nejvýraznější byla nepřítomnost císaře Hirohita mezi obžalovanými. Císař byl nejvyšším představitelem Japonska po celou dobu před válkou i v průběhu války. Rozhodnutí si ho nevšímat učinil právě generál MacArthur. Stála za tím víra, že ponechání nedotknutelnosti císaře pomůže japonskému lidu akceptovat porážku a okupaci. Později to mělo vést také k přeměně Japonska v demokratický stát. Tím se nakonec také stalo.

Kritika

Stejně jako v případě Norimberku, i zde se objevily protesty, že celé protesty jsou pouze "spravedlnost vítěze" - tedy neférově diktované podmínky toho, kdo vyhrál. K tomu se přidalo také obvinění z rasismu.

Pouze 3 z 11 předsedajících soudců byli asijského původu. Radhabinod Pal z Indie poznamenal, že japonští vůdci byli odsouzeni především za útoky na Indonésii (kolonie Nizozemska), Indočínu (kolonie Francie) a Malajsii (kolonie Velké Británie). To způsobilo určité pochybnosti o spravedlivosti a nezaujatosti soudů.

Související

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

nacisté Japonsko II. světová válka Tokio Tokijský proces

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Aktualizováno před 5 hodinami

Ceny Anděl 2024 Prohlédněte si galerii

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy

Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

včera

Pražští hasiči zasahovali u požáru domu v Troji. (5.4.2025) Prohlédněte si galerii

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil

Požár domu v Troji zaměstnal v sobotu dopoledne pražské hasiče. Dva lidé museli být z hořící budovy evakuováni, nikomu se naštěstí nic nestalo. Událost omezila i provoz hromadné dopravy ve zmíněné městské části. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

včera

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

včera

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

včera

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji

Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy