Když se řekne Norimberský proces, každý hned ví, co si představit. Poválečný soud s nacistickými zločinci, který mnoho z nich poslal na smrt za zločiny proti lidskosti, které ve druhé světové válce spáchali. V našich končinách méně známý, ale neméně zajímavý proces proběhl také v Japonsku. Akorát jen čistě pod taktovkou USA.
Němečtí nacisté nebyli jediní, kdo musel po druhé světové válce čelit soudním procesů. Japonská snaha dobýt a ovládat jihovýchodní Asii a Pacifik neprošla bez povšimnutí. Začala už v roce 1931 invazí do Číny, o šest let později už Japonci obsadili město Nanking, kde mučili a znásilňovali čínské civilisty.
Podobné hrůzné zločiny předváděla japonská armáda i v dalších částech Číny a třeba i na Filipínách. Na závěrečné konferenci druhé světové války v Postupimi se vůdci Spojenců shodli, že Japonci jsou za své činy zodpovědní a musí být podle toho i potrestáni.
Jednou provždy musí být eliminována autorita a vliv těch, kteří podvedli a falešně vedli japonský lid do války. Jsme přesvědčeni, že mír, bezpečnost a spravedlnost nebude možná, dokud svět nezbavíme nezodpovědného vojenství. Nechceme Japonce zotročit nebo zničit jako národ. Tvrdá spravedlnost však stihne válečné zločince a to včetně těch, kteří stáli za krutostmi páchanými našich uvězněných vojácích.Poté, co Spojené státy shodily na Japonsko dvě atomové bomby v srpnu 1945, japonský císař Hirohito podepsal bezpodmínečný mír. Americký generál Douglas MacArthur dostal na starost okupaci Japonska, která trvala od roku 1945 až do dubna 1952. Nechal vzniknout tribunál, který měl Tokijský proces na starosti a byl řízen podle vzoru Norimberského procesu, který se konal dříve.
V Tokiu bylo souzeno celkem 28 japonských vojenských i civilních vůdců. Jejich obvinění čítaly válečné zločiny, zločiny proti míru, plánování agresivní války a také zločiny proti lidskosti. Mnoho těch, kteří mohli být souzeni se však procesu vyhnulo. Proces popsal historik John Dower:
Absence některých skupin v procesech byla šokující. Nikdo z vedení Kempeitai (obávaná vojenská policie) nebyl obviněn. Žádný vůdce ultranacionalistických společností, žádný podnikatel, který z války profitoval. Američané, kteří proces kontrolovali, se rozhodli nechat být určité skupiny lidí, které se provinily. Navíc vůbec nebrali vážně důkazy o tom, že Japonsko použilo v Číně chemické zbraně.Nejvýraznější byla nepřítomnost císaře Hirohita mezi obžalovanými. Císař byl nejvyšším představitelem Japonska po celou dobu před válkou i v průběhu války. Rozhodnutí si ho nevšímat učinil právě generál MacArthur. Stála za tím víra, že ponechání nedotknutelnosti císaře pomůže japonskému lidu akceptovat porážku a okupaci. Později to mělo vést také k přeměně Japonska v demokratický stát. Tím se nakonec také stalo.
Kritika
Stejně jako v případě Norimberku, i zde se objevily protesty, že celé protesty jsou pouze "spravedlnost vítěze" - tedy neférově diktované podmínky toho, kdo vyhrál. K tomu se přidalo také obvinění z rasismu.
Pouze 3 z 11 předsedajících soudců byli asijského původu. Radhabinod Pal z Indie poznamenal, že japonští vůdci byli odsouzeni především za útoky na Indonésii (kolonie Nizozemska), Indočínu (kolonie Francie) a Malajsii (kolonie Velké Británie). To způsobilo určité pochybnosti o spravedlivosti a nezaujatosti soudů.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Německé město se zbaví Hitlera jako čestného občana. Stojí za tím studentská iniciativa
nacisté , Japonsko , II. světová válka , Tokio , Tokijský proces
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 9 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák