Konflikty a násilnosti v Barmě znovu naplno odhalily masivní účinek dezinformačních kampaní a tzv. fake news. Sociální sítě jsou zaplaveny snímky z údajného konfliktu mezi tamní armádou a muslimskými Rohingy. Fotografie jsou ale často ze zcela jiných konfliktů z minulosti.
Britský deník The Guardian se kouká na násilnosti v jihoasijské Barmě z pohledu dezinformací a tzv. fake news. Na sociálních sítích se totiž masově objevují nesprávné snímky popisující násilnosti v zemi. Ve výsledku vzbuzují nedůvěru a podkopávají práce lidskoprávních organizací, tvrdí někteří aktivisté.
Útoky proti muslimské menšině Rohingů, které turecký prezident Erdogan označil dokonce za genocidu, jsou vyobrazovány v různých podobách. Někdy jde ale o zobrazování páchání zvěrstev zcela jinde a v jiné zemi, tyto snímky jsou dávány do souvislosti spolu s tvrzeními o násilí vůči Rohingům, ale i o násilí, které rozpoutávají Rohingové. Roj zavádějících obrazů přišel po eskalaci násilí ve státě Rakhine, kde bylo zabito více než 400 lidí a vyvolalo exodus 40 tisíc Rohingských muslimů do sousedního Bangladéše.
Konflikt vypukl poté, co povstalci napadli bezpečnostní síly Myanmaru, což vyvolalo obrovský protiútok armády. Uprchlíci, kteří přišli do Bangladéše minulý týden, hlásili, že vojáci napadli a pálili jejich obce. Vláda tvrdí, že rebelové spálili sami své vlastní domovy a vraždili buddhisty i hinduisty, což tvrdí i někteří další obyvatelé.
Do dezinformační kampaně se aktivně zapojily i turecké vládní špičky. Minulý týden byl místopředseda turecké vlády Mehmet Simsek nařčen z toho, že tweetoval fotografii s mrtvými těly a varoval u ní před masakrem Rohingů. "Přestaňte zavírat oči před etnickou čistkou v Arakanu v Myanmaru, mezinárodní společenství musí jednat hned," napsal. Později příspěvek smazal po tom, co někteří uživatelé vyjádřili pochybnost o tom, zda je snímek skutečně z Myanmaru (Barmy).
Jeho příspěvek byl nicméně sdílen asi 1 600 uživateli a lajkovalo ho dalších 1 200 lidí. Jedna z fotografií, kterou politik použil, přitom pocházela z období genocidy ve Rwandě z roku 1994.
Proti těmto falešným informacím ostře vystupuje Matthew Smith, který má na starost vedení lidskoprávní skupiny FortifyRights. Šíření takových snímků označil za "neskutečně neužitečné" a vzbuzující nedůvěru.
"Snažíme se pracovat s Rohingskou komunitou a dalšími komunitami v Myanmaru, abychom dokumentovali zločiny proti lidskosti, které se zde dějí a jsou strašné. Ale když se objeví tyto falešné obrázky, to zcela diskredituje naši práci a dokumentaci a podkopává to snahu o zjištění pravdy," říká Smith.
Obtížnost posuzování toho, zda jde o autentickou fotografii je velkou výzvou pro výzkumníky. Minulý rok Komise pro lidská práva OSN nahlásila možné porušování lidských práv vůči Rohingům s tím, že jako důkazy nepoužívá žádnou fotografii ani video, které by se nepodařilo ověřit.
Kromě obrázků, které sdílel Simsek, se na sociálních sítích objevily i "důkazy", že Rohingové jsou agresivní militanti. Nakonec se však ukázalo, že šlo o cvičení bangladéšských vojáků.
Smith uvedl, že je sdíleno množství zavádějících záběrů - buď nevědomky, nebo jako součást koordinovaného pokusu diskreditovat soupeřící stranu. "Je v tom zahrnuto mnoho lidí, kteří to myslí dobře, kteří skutečně věří, že mezinárodní společenství vnímá konflikt nepravdivě," uzavírá.
Související
Rohingové jsou v Myanmaru terčem masivního násilí. Likviduje je junta i opozice
V Myanmaru se opět bojuje. Občanská válka trvá už čtvrtým rokem
barma , Boj proti dezinformacím a fake news , hoax , sociální sítě , Rohingové
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 31 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák