Fake news v praxi: Snímky z dávných konfliktů, propaganda a nedůvěra k Rohingům

Konflikty a násilnosti v Barmě znovu naplno odhalily masivní účinek dezinformačních kampaní a tzv. fake news. Sociální sítě jsou zaplaveny snímky z údajného konfliktu mezi tamní armádou a muslimskými Rohingy. Fotografie jsou ale často ze zcela jiných konfliktů z minulosti.

Britský deník The Guardian se kouká na násilnosti v jihoasijské Barmě z pohledu dezinformací a tzv. fake news. Na sociálních sítích se totiž masově objevují nesprávné snímky popisující násilnosti v zemi. Ve výsledku vzbuzují nedůvěru a podkopávají práce lidskoprávních organizací, tvrdí někteří aktivisté. 

Útoky proti muslimské menšině Rohingů, které turecký prezident Erdogan označil dokonce za genocidu, jsou vyobrazovány v různých podobách. Někdy jde ale o zobrazování páchání zvěrstev zcela jinde a v jiné zemi, tyto snímky jsou dávány do souvislosti spolu s tvrzeními o násilí vůči Rohingům, ale i o násilí, které rozpoutávají Rohingové. Roj zavádějících obrazů přišel po eskalaci násilí ve státě Rakhine, kde bylo zabito více než 400 lidí a vyvolalo exodus 40 tisíc Rohingských muslimů do sousedního Bangladéše.

Konflikt vypukl poté, co povstalci napadli bezpečnostní síly Myanmaru, což vyvolalo obrovský protiútok armády. Uprchlíci, kteří přišli do Bangladéše minulý týden, hlásili, že vojáci napadli a pálili jejich obce. Vláda tvrdí, že rebelové spálili sami své vlastní domovy a vraždili buddhisty i hinduisty, což tvrdí i někteří další obyvatelé.

Do dezinformační kampaně se aktivně zapojily i turecké vládní špičky. Minulý týden byl místopředseda turecké vlády Mehmet Simsek nařčen z toho, že tweetoval fotografii s mrtvými těly a varoval u ní před masakrem Rohingů. "Přestaňte zavírat oči před etnickou čistkou v Arakanu v Myanmaru, mezinárodní společenství musí jednat hned," napsal. Později příspěvek smazal po tom, co někteří uživatelé vyjádřili pochybnost o tom, zda je snímek skutečně z Myanmaru (Barmy). 

Jeho příspěvek byl nicméně sdílen asi 1 600 uživateli a lajkovalo ho dalších 1 200 lidí. Jedna z fotografií, kterou politik použil, přitom pocházela z období genocidy ve Rwandě z roku 1994.

Proti těmto falešným informacím ostře vystupuje Matthew Smith, který má na starost vedení lidskoprávní skupiny FortifyRights. Šíření takových snímků označil za "neskutečně neužitečné" a vzbuzující nedůvěru. 

"Snažíme se pracovat s Rohingskou komunitou a dalšími komunitami v Myanmaru, abychom dokumentovali zločiny proti lidskosti, které se zde dějí a jsou strašné. Ale když se objeví tyto falešné obrázky, to zcela diskredituje naši práci a dokumentaci a podkopává to snahu o zjištění pravdy," říká Smith. 

Obtížnost posuzování toho, zda jde o autentickou fotografii je velkou výzvou pro výzkumníky. Minulý rok Komise pro lidská práva OSN nahlásila možné porušování lidských práv vůči Rohingům s tím, že jako důkazy nepoužívá žádnou fotografii ani video, které by se nepodařilo ověřit.

Kromě obrázků, které sdílel Simsek, se na sociálních sítích objevily i "důkazy", že Rohingové jsou agresivní militanti. Nakonec se však ukázalo, že šlo o cvičení bangladéšských vojáků.

Smith uvedl, že je sdíleno množství zavádějících záběrů - buď nevědomky, nebo jako součást koordinovaného pokusu diskreditovat soupeřící stranu. "Je v tom zahrnuto mnoho lidí, kteří to myslí dobře, kteří skutečně věří, že mezinárodní společenství vnímá konflikt nepravdivě," uzavírá. 

Související

Více souvisejících

barma Boj proti dezinformacím a fake news hoax sociální sítě Rohingové

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy