Konflikty a násilnosti v Barmě znovu naplno odhalily masivní účinek dezinformačních kampaní a tzv. fake news. Sociální sítě jsou zaplaveny snímky z údajného konfliktu mezi tamní armádou a muslimskými Rohingy. Fotografie jsou ale často ze zcela jiných konfliktů z minulosti.
Britský deník The Guardian se kouká na násilnosti v jihoasijské Barmě z pohledu dezinformací a tzv. fake news. Na sociálních sítích se totiž masově objevují nesprávné snímky popisující násilnosti v zemi. Ve výsledku vzbuzují nedůvěru a podkopávají práce lidskoprávních organizací, tvrdí někteří aktivisté.
Útoky proti muslimské menšině Rohingů, které turecký prezident Erdogan označil dokonce za genocidu, jsou vyobrazovány v různých podobách. Někdy jde ale o zobrazování páchání zvěrstev zcela jinde a v jiné zemi, tyto snímky jsou dávány do souvislosti spolu s tvrzeními o násilí vůči Rohingům, ale i o násilí, které rozpoutávají Rohingové. Roj zavádějících obrazů přišel po eskalaci násilí ve státě Rakhine, kde bylo zabito více než 400 lidí a vyvolalo exodus 40 tisíc Rohingských muslimů do sousedního Bangladéše.
Konflikt vypukl poté, co povstalci napadli bezpečnostní síly Myanmaru, což vyvolalo obrovský protiútok armády. Uprchlíci, kteří přišli do Bangladéše minulý týden, hlásili, že vojáci napadli a pálili jejich obce. Vláda tvrdí, že rebelové spálili sami své vlastní domovy a vraždili buddhisty i hinduisty, což tvrdí i někteří další obyvatelé.
Do dezinformační kampaně se aktivně zapojily i turecké vládní špičky. Minulý týden byl místopředseda turecké vlády Mehmet Simsek nařčen z toho, že tweetoval fotografii s mrtvými těly a varoval u ní před masakrem Rohingů. "Přestaňte zavírat oči před etnickou čistkou v Arakanu v Myanmaru, mezinárodní společenství musí jednat hned," napsal. Později příspěvek smazal po tom, co někteří uživatelé vyjádřili pochybnost o tom, zda je snímek skutečně z Myanmaru (Barmy).
Jeho příspěvek byl nicméně sdílen asi 1 600 uživateli a lajkovalo ho dalších 1 200 lidí. Jedna z fotografií, kterou politik použil, přitom pocházela z období genocidy ve Rwandě z roku 1994.
Proti těmto falešným informacím ostře vystupuje Matthew Smith, který má na starost vedení lidskoprávní skupiny FortifyRights. Šíření takových snímků označil za "neskutečně neužitečné" a vzbuzující nedůvěru.
"Snažíme se pracovat s Rohingskou komunitou a dalšími komunitami v Myanmaru, abychom dokumentovali zločiny proti lidskosti, které se zde dějí a jsou strašné. Ale když se objeví tyto falešné obrázky, to zcela diskredituje naši práci a dokumentaci a podkopává to snahu o zjištění pravdy," říká Smith.
Obtížnost posuzování toho, zda jde o autentickou fotografii je velkou výzvou pro výzkumníky. Minulý rok Komise pro lidská práva OSN nahlásila možné porušování lidských práv vůči Rohingům s tím, že jako důkazy nepoužívá žádnou fotografii ani video, které by se nepodařilo ověřit.
Kromě obrázků, které sdílel Simsek, se na sociálních sítích objevily i "důkazy", že Rohingové jsou agresivní militanti. Nakonec se však ukázalo, že šlo o cvičení bangladéšských vojáků.
Smith uvedl, že je sdíleno množství zavádějících záběrů - buď nevědomky, nebo jako součást koordinovaného pokusu diskreditovat soupeřící stranu. "Je v tom zahrnuto mnoho lidí, kteří to myslí dobře, kteří skutečně věří, že mezinárodní společenství vnímá konflikt nepravdivě," uzavírá.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Rohingové jsou v Myanmaru terčem masivního násilí. Likviduje je junta i opozice
V Myanmaru se opět bojuje. Občanská válka trvá už čtvrtým rokem
barma , Boj proti dezinformacím a fake news , hoax , sociální sítě , Rohingové
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek