V uprchlických táborech Rohingů hrozí epidemie, na pomoc je potřeba 434 milionů dolarů

Ženeva - Humanitární organizace pomáhající Rohingům, kteří utekli z Barmy do sousedního Bangladéše, uvedly, že v příštím půlroce budou pro muslimskou menšinu potřebovat 434 milionů dolarů (9,55 miliardy Kč). OSN vyzvala barmské úřady, aby okamžitě zastavily násilnosti v Arakanském státě.

"Máme obavy především o osud rohingských žen a dětí, které jsou terčem závažného porušování lidských práv, včetně zabíjení, znásilňování a nuceného vysídlování," konstatovaly výbory OSN pro odstranění diskriminace žen a pro práva dítěte.

"Takovéto násilí může představovat zločiny proti lidskosti a my jsme hluboce znepokojeni tím, že stát (Barma) zatím nedokázal ukončit toto šokující porušování lidských práv," dodaly zmíněné výbory.

V Bangladéši je v současnosti odhadem 809.000 Rohingů. Více než půl milionu jich přišlo od 25. srpna. Koordinátor humanitární pomoci OSN Robert Watkins uvedl, že příliv Rohingů do Bangladéše nadále pokračuje a že humanitární organizace ve svých plánech počítají s příchodem dalších 91.000 běženců.

Pomoc navíc potřebují i Bangladéšané, kteří žijí v oblastech, jež uprchlíci zaplavili. Pro celkem 1,2 milionu postižených bude podle humanitárních organizací zapotřebí v příštích šesti měsících 434 milionů dolarů.

"Plán na příští půlrok se týká 1,2 milionu lidí, mezi nimiž jsou všichni rohingští uprchlíci a 300.000 lidí z bangladéšských hostitelských komunit," prohlásil Watkins. Půl milionu lidí potřebuje potraviny a je nutné rovněž zřídit 100.000 nouzových příbytků. Více než polovina migrantů jsou děti, 24.000 pak těhotné ženy potřebující lékařskou péči, sdělily humanitární organizace. "Bez okamžitého poskytnutí pitné vody a příslušných hygienických podmínek propuknou v uprchlických táborech epidemie," varovaly organizace.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma Bangladéš OSN humanitární pomoc humanitární krize

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Šťastný muž

Vědci radí, jak být v roce 2025 šťastnější než v loňském roce

Štěstí není jen něco, co se nám děje, ale něco, co můžeme aktivně ovlivňovat. Někteří lidé mají přirozeně veselejší povahu, zatímco jiní se s ní tolik neztotožňují. Bez ohledu na to, jaký typ člověka jste, existují způsoby, jak své návyky změnit a do života přinést více radosti. BBC sestavil několik ověřených tipů, které mohou váš život obohatit o větší pocit štěstí

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Auto vjelo do davu lidí v New Orleans

Mimořádná zpráva Teroristický útok v New Orleans: Auto najelo do davu lidí, řidič začal střílet

Na přelomu roku se oslavy na Bourbon Street v New Orleans proměnily v děsivou tragédii. Během rušného novoročního večera najelo auto do davu lidí a řidič poté začal do davu střílet. Zemřelo 10 lidí a zraněno je dalších 30. Událost potvrdila městská agentura pro krizové situace NOLA Ready, která zároveň vyzvala obyvatele i návštěvníky, aby se oblasti Canal a Bourbon Street vyhnuli. Policie pachatele útoku zastřelila.

před 2 hodinami

Donald Trump

Co nás čeká v roce 2025? Pět světových klíčových momentů, které se vyplatí sledovat

Rok 2025 je tady a nelze přehlédnout, že média tradičně přinášejí ponuré předpovědi o tom, jak nadcházejících 12 měsíců bude ještě náročnějších, než ty předchozí, upozornil server Politico. Nicméně existují i optimističtější pohledy, které naznačují, že příští rok může přinést nové příležitosti a pozitivní změny, ať už jde o ukončení válek, posun geopolitické rovnováhy, nebo technologické pokroky.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 17 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy