V uprchlických táborech Rohingů hrozí epidemie, na pomoc je potřeba 434 milionů dolarů

Ženeva - Humanitární organizace pomáhající Rohingům, kteří utekli z Barmy do sousedního Bangladéše, uvedly, že v příštím půlroce budou pro muslimskou menšinu potřebovat 434 milionů dolarů (9,55 miliardy Kč). OSN vyzvala barmské úřady, aby okamžitě zastavily násilnosti v Arakanském státě.

"Máme obavy především o osud rohingských žen a dětí, které jsou terčem závažného porušování lidských práv, včetně zabíjení, znásilňování a nuceného vysídlování," konstatovaly výbory OSN pro odstranění diskriminace žen a pro práva dítěte.

"Takovéto násilí může představovat zločiny proti lidskosti a my jsme hluboce znepokojeni tím, že stát (Barma) zatím nedokázal ukončit toto šokující porušování lidských práv," dodaly zmíněné výbory.

V Bangladéši je v současnosti odhadem 809.000 Rohingů. Více než půl milionu jich přišlo od 25. srpna. Koordinátor humanitární pomoci OSN Robert Watkins uvedl, že příliv Rohingů do Bangladéše nadále pokračuje a že humanitární organizace ve svých plánech počítají s příchodem dalších 91.000 běženců.

Pomoc navíc potřebují i Bangladéšané, kteří žijí v oblastech, jež uprchlíci zaplavili. Pro celkem 1,2 milionu postižených bude podle humanitárních organizací zapotřebí v příštích šesti měsících 434 milionů dolarů.

"Plán na příští půlrok se týká 1,2 milionu lidí, mezi nimiž jsou všichni rohingští uprchlíci a 300.000 lidí z bangladéšských hostitelských komunit," prohlásil Watkins. Půl milionu lidí potřebuje potraviny a je nutné rovněž zřídit 100.000 nouzových příbytků. Více než polovina migrantů jsou děti, 24.000 pak těhotné ženy potřebující lékařskou péči, sdělily humanitární organizace. "Bez okamžitého poskytnutí pitné vody a příslušných hygienických podmínek propuknou v uprchlických táborech epidemie," varovaly organizace.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma Bangladéš OSN humanitární pomoc humanitární krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy