Nová revoluce? Vzdělaní Číňané ztrácejí důvěru ve vládu

Peking - Češi z první zkušenosti poznali fungování komunistického systému. Povinné spartakiády, jasně stanovený výklad dějin, formalizovaný jazyk plný předstírané radosti a loajality ke straně, to vše sloužilo k udržení režimu u moci. Po pádu Sovětského svazu se zdálo, že komunismus v této podobě je záležitostí minulosti (případně zvláštních případů typu KLDR) a že i Čína od něj odstupuje. Čína však začala zesilovat prvky tohoto systému kontroly, uvádí noviny New York Times. A pro mnohé Číňany jde o velký krok zpět.

Tím, jak mladí Číňané mají stále více možností prozkoumat cizí kultury a životní styly, neznámé či nedovolené v Číně, roste jejich nezájem o poněkud zkostnatělé a umělé komunistické učení. Režim si to uvědomuje – a děsí jej to. Proto začal s masivní politickou vzdělávací kampaní ve více než 283 000 základních a středních školách.

New York Times popisuje, jak tato výchova probíhá. „Dnešní život je bohatý, požehnaný, šťastný a radostný. Odkud pochází náš šťastný život? Kdo nám ho dal? " ptá se paní učitelka se ptá dětí ve čtvrté třídy, oblečených v červených teplákových soupravách. „Pochází z krve revolučních mučedníků! Z Rudé armády!“ říká 9letý chlapec „správnou“ odpověď. Třída mu tleská.

Nový výklad úlohy komunistické strany 

V přísné směrnici, která byla vydána minulý měsíc, strana nařídila školám, aby co nejvíce propagovaly „čínskou tradiční a socialistickou kulturu". Učebnice tak jsou plné oslavných příběhů o boji strany proti cizím mocnostem typu Japonsko a školy přidávají kurzy tradiční medicíny a konfuciánského myšleny, jenž zdůrazňují úspěchy Číny jako civilizace. V rámci tohoto nového směru je strana prezentována méně jako předvoj proletářské revoluce a více jako síla odpovědná za oživení prastaré moci Číny.

Zesílení propaganda ve školách je některými rodiči chápána jako anachronismus, nepatřící do moderní doby, kdy by se čínské děti měli učit o věcech, jenž jim pomohou v jejich kariéře. Např. Deng Zhiguo, 40, softwarový programátor, který má dvě děti v základních školách, se obává, že učení o tradiční medicíně a komunistické straně bude na úkor výuky předmětů jako je biologie a chemie. „Je to jako učit ráno darwinismus a odpoledne kreacionismus," řekl. „Jak očekáváte, že to děti zpracují?"

Kontraproduktivní politika?

Ušetřeny nových edukačních programů nezůstaly ani univerzity. Učebnice, jenž mají propagovat „západní hodnoty“ jsou zakázány a profesoři, kteří se odklánějí od oficiální komunistické linie, jsou trestáni. Někteří učenci popisují omezení svobody projevu na univerzitách za nejzávažnější od masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989.

Nedávná studie vycházející z průzkumů veřejného mínění z roku 2010 došla k závěru, „nepřetržitá ideologická indoktrinace čínské vlády se ukazuje být kontraproduktivní". Podle studie, uskutečněné americkými i čínskými vědci, mezi těmi, kdo mají vyšší stupeň vzdělání, důvěra ve vládu klesá.

Tyto poznatky potvrzuje Carl Minzner, odborník na čínské právo a vládu z Fordham University v New Yorku, podle něhož vzdělaní se staví k socialistické rétorice strany s chladným odstupem, případně se sarkastickým humorem. Jsou si vědomi, že socialistická strana je stranou bohatých a mocných a jsou znepokojeni morální prázdnotou v jádru čínské společnosti.

Vlastenecké apely však nalezly úrodnou půdu mezi čínskou pracující třídou, jenž žadoní po něčem, na co by mohla být pyšná. Někteří experti však varují, že přílišný důraz na nacionalistické vzdělání může přinést značná rizika. Podle Jiang Xueqina může tato národní hrdost snadno sklouznout k těžko kontrolovatelnému tvrdému a militantnímu nacionalismu. 

Související

Více souvisejících

Čína Komunismus komunisté

Aktuálně se děje

před 35 minutami

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Putin se sejde s generálním tajemníkem OSN Guterresem

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek setká s generálním tajemníkem Organizace spojených národů (OSN) Antoniem Guterresem, aby spolu projednali přetrvávající konflikt na Ukrajině. Tuto informaci v pondělí potvrdil Kreml.

před 2 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

včera

Petr Fiala

Fialovi se nelíbí slovenský smír s Babišem ohledně evidence u StB

Premiér Petr Fiala (ODS) ostře reagoval na uzavření smíru mezi Slovenskem a expremiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně evidence ve svazcích u StB. Slovenské ministerstvo vnitra dnes uznalo, že Babiš byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. 

včera

Ilustrační fotografie.

Izrael odhalil několik špionů svého úhlavního nepřítele

Izrael řeší uprostřed konfliktů s hnutími Hamás a Hizballáh velkou nepříjemnost. Podařilo se zadržet sedm izraelských občanů podezřelých ze špionáže pro Írán, který obě zmíněná hnutí podporuje. Oznámila to izraelská tajná služba Šin Bet ve spolupráci s policií, informoval web Times of Israel. 

včera

Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Ministři vyrazili do míst zasažených povodněmi. Řešili další pomoc

Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany zasažených obcí byly na programu setkání ministrů práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy. Pozvání přijala třicítka starostů a starostek z Moravskoslezského kraje, zástupci vedení kraje, podnikatelů i Asociace obnova 2024.

včera

Andrej Babiš

Slovensko se dohodlo s Babišem, že je ve svazcích StB neoprávněně

Slovensko se rozhodlo uzavřít smír s českým expremiérem Andrejem Babišem ve sporu, který se týkal jeho evidence ve svazcích Státní bezpečnosti (StB). Ministerstvo vnitra uznalo, že Babiš byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. 

včera

Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a Sergej Lavrov

Biden podle Lavrova lže

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil nedávná prohlášení administrativy amerického prezidenta Joea Bidena o připravenosti Washingtonu na jaderná jednání s Ruskem, Čínou a Severní Koreou bez předběžných podmínek za "lži". Lavrov tato slova pronesl v pondělí v rozhovoru pro ruský portál "Argumenty i fakta", jak informuje agentura TASS.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj: Nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině zasáhne celý svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že vojenská spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou představuje další eskalaci ruské války proti Ukrajině. Ve svém nedělním videoposelství zdůraznil, že svět musí na tuto situaci reagovat a aktivně čelit novým hrozbám. "Musíme reagovat a čelit. Nesmíme dovolit, aby se zlo dále zvětšovalo," řekl Zelenskyj. Dodal také, že pravidelné setkávání se severokorejskými vojáky na frontové linii by prodloužilo válku a poškodilo celý svět.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Víkendové vraždě na Tachovsku předcházel zdánlivě malicherný spor

Případ muže, který jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil, není jediným, který v posledních dnech zaměstnal kriminalisty z Plzeňského kraje. Tragicky skončil sobotní konflikt dvou mužů na Tachovsku, kdy mladší z nich podlehl zraněním, která utrpěl. Starší z mužů čelí obvinění z vraždy. 

včera

včera

včera

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

včera

Vrať, co jsi ukradl. S nemocným Karlem III. neměli v Austrálii slitování

Žádné slitování s nemocným králem Karlem III., který od začátku letošního roku bojuje s rakovinou, neměla jedna z australských senátorek během jeho probíhající návštěvy. Politička mu dala hlasitě najevo, že pro ni není králem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy