Přípravy na válku: Jižní Korea vymýšlí novou taktiku proti KLDR. Jakou zbraň chce použít?

Soul - Jihokorejská armáda se chystá zahájit používání zbraní na bázi dronů, která by v případné válce mohla "změnit" hru. Jedná se o jednotky bojových dronů se zbraněmi. Podle jihokorejských politiků by jednotky, které budou nasazeny do armády už příští rok, mohly odrazit rostoucí jadernou hrozbu ze Severní Koreje. Zprávu přinesl australský server News.

Podle jihokorejské zpravodajské agentury Yonhap budou tito tzv. "dronboti" pracovat na průzkumných misích k severokorejským cílům. Stejně tak se budou pokoušet odhalit jaderné zbraně a rakety.

Jeden z úředníků jihokorejské armády agentuře Yonhap prozradil, že by jednotky měly být funkční už v roce 2018. Vzniknou kombinací technologií dronů a robotů a budou modelovány podle izraelského vzoru.

"Pro začátek vypustíme v příštím roce jednu bojovou jednotku 'dronbotů'. Použijeme ji jako 'prvek, který změní naše postavení v boji'. V případě nepředvídatelných událostí budou jednotky 'dronbotů' mobilizovány, aby zahájily útok," řekl úředník.

Experti očekávají, že tyto specializované drony by měly sloužit k napadení vojenských, infrastrukturních a komunikačních cílů v rámci Severní Koreje. Odborník na obranu a vedoucí výzkumník organizace Heritage Foundation řekl pro televizi CNBC, že by tyto drony měly mít na starost také dohled nad některými útoky, jelikož mají jednu velmi cennou výhodu.

"Je dost pravděpodobné, že tyto drony uniknou odhalení," vysvětlil pro televizi. S přelomovou rolí dronů-robotů v konfliktu souhlasí také obranný analytik Malcolm Davis z Institutu australské strategické politiky. Podle něj by mohly být "dronboty" klíčovou složkou armády, i když uznává, že se jihokorejci budou muset popasovat s tím, jak je ovládat a jak je navést na správné místo.

"Je to zákon fyziky - čím je menší platforma, tím menší je potenciální energie. Tím hůře se stroje ovládají a jsou pomalejší. Jak budou jednotky schopny zneškodnit určený cíl? Pokud se nevytvoří nějaká forma umělé inteligence, která by dokázala určité informace automaticky přenášet z jednoho dronu na druhý, budou velmi omezeny," myslí si Davis.

Odborník si však myslí, že technologický pokrok je tak velký, že to není nemožné. Navíc podle něj mají Američané a Jihokorejci v tomto ohledu situaci pod kontrolou.

Připomeňme, že Severní Korea nedávno provedla další test jaderných zbraní. Na konci listopadu odpálila KLDR raketu, která dosáhla výšky 4500 kilometrů a dopadla do Japonského moře asi 960 kilometrů od místa odpalu.

Severní Korea později oznámila úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety Hwasong-15, jejíž dosah podle Pchjongjangu pokryje celé území Spojených států.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea armáda Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně jaderné zbraně - USA (Spojené státy americké) Drony raketa Hwasong-15

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy