Letadla i noční vidění. Co všechno Číňané ukradli Rusům a Američanům?

Peking – Čínská armáda má dnes pověst jedné z nejmocnějších ozbrojených sil světa. Mimo jiné proto, že v uplynulých desetiletích prošla řadou modernizací. Moderní technologie ale v případě Číňanů nebyly získány výzkumem, nýbrž šlo velmi často o průmyslové krádeže. O věci informuje web National Interest.

Během 60. let panovalo mezi Čínou a SSSR značné napětí. Proto proběhlo několik jednání, na kterých se země pokoušely usmířit. Sověti během nich například poskytli Číňanům plány na legendární stíhačku Mig–21. Usmíření sice neproběhlo, Číňané ale plány bohatě využili a na jejich základě zkonstruovali letoun J-7 (v exportní verzi známý jako F-7).

Jednalo se o téměř identickou kopii slavného Migu. Pikantní je, že oba letouny spolu dokonce na přímo soutěžily v řadě výběrových řízení, jež byla vypsána letectvy mnoha států. Když se v 70. letech Čína sblížila s USA, prodali dokonce Číňané několik F-7 přímo Američanům. Ti je používali pro výcvik, během nějž tato letadla simulovala sovětské Migy.

V 90. letech potřeboval přebujelý ruský zbrojní průmysl zoufale nová odbytiště. Obrátil se proto na Čínu, která naopak sháněla moderní letadla. Rusové tak začali Číňanům dodávat moderní bojové letouny Su-27 Flanker.

Ruští zbrojaři si představovali, že obchod proběhne za standardních licenčních podmínek, Číňané je ale vyvedli z omylu téměř okamžitě. Záhy totiž začali stroje upravovat a různě modifikovat, což odporovalo dohodám. Vyprodukovali dokonce vlastní verzi Su-27, která mohla přistávat na letadlových lodích. Znechucení Rusové ze spolupráce brzy vycouvali.

Ani Američané nezůstali ušetřeni čínským praktikám. Americká armáda po zkušenostech z Vietnamu investovala v 80. letech značné prostředky do vývoje přístrojů pro noční vidění, které by vojáků umožnily být mnohem efektivnější v nočních bojích. Projekt se vydařil a Američané disponovali pokročilými zařízeními pro noční boj. To ovšem přilákalo pozornost Číňanů a ti za pomoci lstí, úplatků a krádeží americké systémy okopírovali.

Související

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 
Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Více souvisejících

Čínská armáda MiG-21 Armáda špionáž letectví

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy