Snímky čínské armádní lodi vyvolaly obavy. Má Peking k dispozici mocné elekromagnetické dělo?

Na konci roku 2017 obletěly svět snímky čínského výsadkového plavidla, které mělo místo protiletecké obrany na přídi velkou věž s mohutným kanónem. Okamžitě se objevily spekulace, že se jedná o railgun neboli elektromagnetické dělo. Tím by se Čína stala první zemí, která tuto technologii zavedla do praktických zkoušek. Jak uvádí server National Interest, vzbuzuje to celou řadu pochybností.

Na konci roku 2018 obletěly svět snímky čínského výsadkového plavidla, které mělo místo protiletecké obrany na přídi velkou věž s mohutným kanónem. Okamžitě se objevily spekulace, že se jedná o railgun neboli elektromagnetické dělo. Tím by se Čína stala první zemí, která tuto technologii zavedla do praktických zkoušek. Jak uvádí server  nationalinterest.org, vzbuzuje to co celou řadu pochybností.  

Elektromagnetické dělo je zaleženo na principu vysoké kumulace energie, která dokáže vystřelit náboj rychlosti až 8 machů (9800 kilometrů v hodině) na vzdálenost 100 námořních mil. Při takové rychlosti střela nepotřebuje žádnou další hlavici a cíle ničí pouze kinetickou silou. I přesto, že americké námořnictvo do vývoje investovalo přes 500 milionů dolarů, stále nemá prototyp, který by mohl být umístěn a použit na plavidle. Jak podotýká National Interest, Čína by se zavedením této zbraně do výzbroje stala vedoucí světovou námořní mocností.  

Základním problém, jak podotýká analytička Marion Ha, je možnost že strany Číny se jedná pouze o velmi chytrou hru, jejímž účelem je znejistit jiné země a přesvědčit svět o síle a nadřazenosti čínského námořnictva. Samozřejmě je zde i otázka národní hrdosti. Pro Číňany, stejně jako pro Rusy, je velmi důležitě přesvědčit vlastní obyvatelstvo, o tom, že jejich země jsou vysoce rozvinuty a dokáží ve vývoji porážet svět a především USA.

Pochybnosti o schopnostech čínského railganu podtrhává také to, že jej zatím nikdo neviděl v praktickém provozu a zbraň na přídi staré lodi, může být pouze atrapou. Navíc čínský program není ani dekádu starý, a podle předpokladu odborníků mohl pokročit jen málo.

I přesto, že Čína ve výzbroji podobnou zbraň nemá, je potřeba z modernizace a budování jejích námořních sil mít respekt. Americké námořnictvo si i přes potíže stále udržuje technologickou nadvládu. Cína však v posledních letech mohutně své námořní síly modernizuje. Navíc v případném nejpravděpodobnějším místě bojů, tedy v Jihočínském moři, by čínské loďstvo mohlo využít výhody pozemních základem a převahy, kterou má v malých útočných lodích.  Boj by tedy nemusel být dominancí amerického námořnictva a jeho jasným vítězstvím, jak mnozí ještě před několika roky předpokládali.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 2 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 10 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno

Slovensko je připraveno hostit mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer-SD) v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že si umí představit Slovensko jako dějiště rozhovorů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy