Světový mír v rozpadu? Zbrojit začíná i Japonsko, poprvé od 2. světové války.

Tokio - Japonsko se po rozsáhlé změně legislativy, která měla zajistit po 2. světové válce demilitarizaci země, plně vrhlo do obnovování svých ozbrojených sil. Důkazem toho je uvedení do plné bojové pohotovosti první jednotky japonské námořní pěchoty od konce 2. světové války.

„Obrana naší země se dostala do kritické fáze,“ prohlásil při této příležitosti náměstek ministra obrany Tomihiro Jamamoto na základně blízko města Sasebo na jhapadě ostrova Kjušů. Již umístění jednotky dokazuje, z koho má Japonsko především obavy.

Základna se totiž nachází u Jihočínského moře, ve kterém vede Japonsko mnoho sporů s Čínou.  Obojživelná brigáda rychlého nasazení má 2100 mužů. Je vybavena obojživelnými výsadkovými plavidly, konvertoplány Osprey, helikoptérami nebo obrněnými transportéry. Oficiálně je jednotka určena k obraně pobřeží.

Toto je však u mnoha japonských vojenských projektů velmi sporný faktor. Velkou kontroverzi v poslední době způsobili nové vrtulníkové lodě japonského námořnictva Ise a Izumo. Ty jsou sice dle oficiální specifikace schopny nést pouze vrtulníky, ale podle odborníků jsou schopny převážet a operativně zajistit i vertikálně startující bojové letouny F-35. I přesto, že to Japonsko dlouho popíralo, v letošním roce se skutečně při námořních cvičeních F-35 z palub obou lodí cvičně operovali.

To, že Japonsko se pomalu zbavuje své poválečné zátěže, ukazuje také to, že armáda poprvé od roku 1945 zavedla do výzbroje své vlastní dopravní lodě, operující nezávisle na námořnictvu. Japonští vojáci se také zúčastnili několika vojenských misí v Asii a Africe. Přestože Japonsko rychle obnovuje svoje vojenské kapacity je stále jeho vojenský rozpočet třikrát nižší než sousední Číny, která ročně do armády investuje 176 miliard dolarů, upozorňuje Reuters.   

Související

Více souvisejících

Japonská armáda zbrojní průmysl Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy