Spor Ruska a USA? Ten pravý konflikt může mít Rusko s někým úplně jiným

Moskva/Peking - Dnes se hovoří především o možném vojenském konfliktu mezi USA a Ruskem, jejichž současné velmi chladné vztahy jsou přirovnávány k těm, jaké vládly během studené války. Historie studené války ale upozorňuje na často přehlížené napětí, které může i dnes opět propuknout a vést ke nečekanému konfliktu velmocí. Jedná se o případný spor mezi Ruskem a Čínou.

V době probíhající studené války měl být Sovětský svaz a komunistická Čína nejbližšími spojenci. Obě strany vyznávali stejnou ideologii , která byla v rozporu s vládnoucí ideologií USA. Právě jejich názorová blízkost z nich paradoxně dělala v určitých ohledech ještě nesmiřitelnější konkurenty, než jakou pro obě země představovaly USA.

Sověti, kteří jako jejich američtí protivníci věděli, že přímý konflikt by mohl vést k nukleární destrukci, zvolili taktiku nepřímých konfrontací, majících za cíl omezit vliv USA a zamezit národům přijmout za svoji kapitalistickou doktrínu. Čína nebyla s takovým přístupem spokojena. Zdál se jí příliš měkký a své „soudruhy“ nazvala „revizionistickými zrádci".

Rozkol vedl k mocenskému zápasu o vliv na různé komunistické buňky po celém světě. Začaly též válečné operace malého rozsahu týkající se především pohraničních území, např. boje o ostrov Damanskij na Ussuri a u jezera Žalanaškol v Kazachstánu. V duchu hesla „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ začala Čína v některých oblastech se přidávat na stranu USA v jejich boji proti SSSR – např. též podporovala rebely bojují proti sovětské okupace v Afghánistánu. Na druhou stranu, SSSR se dokázala v některých bodech spojit s USA proti Číně, např. co se týče čínského nukleárního programu.

Po rozpadu SSSR se zdálo, že spory mezi Ruskem a Čínou budou ještě vyhrocenější, vzhledem k tomu, že Rusko se vzdalo komunismu a začalo se více přibližovat Západu, zatímco Čína přijala kapitalismus jen co se týče ekonomické, nikoliv ideové stránky věci. To se nicméně nestalo a vztahy obou zemí se začaly v porovnání se sovětskou dobou zlepšovat.

Hlavní sblížení nastalo po ruskému záboru Krymu v roce 2014, kdy se stalo terčem ostrých sankcí. Tvrdě zasažené Rusko se začalo pohlížet po novém ekonomickém partnerovi a Čína, symbolizující hospodářský zázrak, se stala přirozeně prvním možným kandidátem. Pro Rusko se jedná o velmi důležitého spojence jak z pozic geopolitických, protože Čína dokáže stát jako silný protipól proti USA, tak zvláště ekonomického, protože Čína je obrovským odběratelem pro ruské hospodářství centrálních komodit jako je ropa a plyn.

Zdroje konfliktu

Společné zájmy Ruska a Číny se však mohou stát zárodkem budoucího konfliktu. Obě země chtějí být hegemony v oblasti Střední Asie. Rusko zde uplatňuje především svou „hard power“, spočívající v zakládání a spravování vojenských základen, obchodu se zbraněmi a společnými protiteroristickými operacemi. Čína naopak se soustředí na svoji obvyklou „soft power“ taktiku spočívající v ekonomické diplomacii a masivních investicích.

Právě takřka neomezený kapitál čínského obra znervózňuje ruské představitele, podotýká server Market Mogul. Ačkoliv se Rusko orientuje ekonomicky spíše na bohatší Evropu, střední Asie stále představuje pro něj důležitý trh. Čínské investice typu plynovodu z Turkemistánu snižují energetickou dominaci Ruska v regionu a komplikují Ruskem iniciovaný projekt Eurasijského ekonomického svazu, majícího za cíl vytvořit jakousi středoasijskou verzi EU – společenství úzce integrovaných národů (Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán), mezi nimiž by existoval volný pohyb osob, kapitálu a zboží.

Zatímco Rusko se snaží o vytvoření jednoho jím ovládaného uzavřeného trhu, Čína usiluje o propojení států střední Asie s jejím mamutím projektem tzv. Nové hedvábné stezky, známé jako „Jeden pás, jedna cesta“ (One Belt, One Road – OBOR), který by vedla k propojení různých trhů. Jedná se o zcela odlišné ekonomické představy.

Ty reflektují i celkově odlišné postoje obou zemí k dominantnímu světového řádu. Zatímco Rusko v poslední době aktivně vystupuje jako hlavní opoziční hlas, Čína se nepokouší o jeho zničení jako spíše jako o jeho přizpůsobení jejím zájmům – a i to by mohlo vést k potencionálnímu konfliktu, pokud by Čína vyhodnotila Rusko jako příliš velkého rebela a „škůdce“ narušujícího její představu světového řádu, zatímco Rusko by mohlo vnímat Čínu jako někoho, kdo až příliš zasahuje do jeho sféry zájmu a kdo není ochoten mu vykázat respekt, který si zaslouží.

Spor o dominanci v střední Asii může mít tak větší geopolitické důsledky než by se mohlo očekávat. Zatím nicméně situace vypadá stabilně. Rusko dokáže čelit postupujícímu čínskému vlivu v regionu díky kulturní a jazykové blízkosti, kterou země v tomto regionu k němu mají a prostřednictvím edukačních soustav si je dále k sobě připoutává.

Nicméně ekonomicky za Čínou značně zaostává (bilaterální obchod regionu s Čínou činil 30 miliard dolarů, zatímco s Ruskem jen 18,6 miliard dolarů) a středoasijské republiky se mohou rozhodnout se pragmaticky přimknout spíše k Číně než Rusku, načež by Rusko mohl reagovat podobným způsobem jako na Ukrajině – a je otázka, zda by v takovém případě Čína zůstala jen u sankcí či sáhla k jiným prostředkům. 

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Rusko Asie ropa

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy