ROZHOVOR | Expert exkluzivně pro EZ: Hrozí jaderná válka? Jak bude Rusko reagovat na útoky?

ROZHOVOR – Celý svět sledoval takřka v přímém přenosu útok amerických, britských a francouzských sil na syrské vojenské cíle. V souvislosti s tím se objevila řada otázek. Server EuroZprávy.cz se na některé z nich zeptal bezpečnostního experta z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Alexeje Anisina, který působí též na Anglo-americké univerzitě v Praze..

Mnoho kritiků vyčítá USA, Velké Británii a Francii, že dnešní noční útok provedly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, ačkoliv jsou všechny tři země jejími stálými členy. Lze ale vůbec očekávat, že by RB OSN zaujala k situaci v Sýrii nějaké stanovisko, když Rusko (její další stálý člen) takové snahy v poslední době již šestkrát zablokovalo?

Proběhlé útoky mohou být z pohledu mezinárodního práva problematické. Na druhé straně je ale nutno si uvědomit, že v Sýrii panuje chaos a občanská válka, doprovázená oboustranným brutálním násilím, a to již po dobu sedmi let. Z toho plyne i problém pro mezinárodní instituce jako je OSN, protože situace v zemi je nepřehledná a těžko se určuje, kdo je původcem toho či onoho konkrétního násilí.

Bezprostředně po útocích svět s napětím očekával jaká bude reakce ze strany Ruské federace. Ta v poslední době hlasitě proklamovala svoji ochotu bránit režim Bašára Asada a dokonce Američanům vyhrožovala sestřelením jejich raket. Jakou reakci můžeme ze strany Ruska očekávat teď?

Ruská reakce bude striktně diplomatická, jelikož při útoku nezahynul žádný ruský voják nebo civilní pracovník.

Jaký dopad bude mít rozhodnutí Donalda Trumpa vést úder proti Sýrii na jeho pozici na domácí politické scéně v USA?

Trump, stejně jako britská premiérka Mayová si zřejmě polepší v průzkumech veřejného mínění. Trump ve svých veřejných vystoupeních několikrát opakoval, že likvidace syrského chemického arzenálu je v národním zájmu USA. Zároveň ale stejně hlasitě dodával, že USA v žádném případě neprovedou do Sýrie pozemní invazi jako tomu bylo například v případě Iráku. Pokud by se lídři USA a Velké Británie rozhodli vstoupit do Sýrie formou pozemní invaze, veřejné mínění by se pravděpodobně rychle obrátilo proti nim.

Mohou dnešní noční útoky nějak zvrátit vývoj syrské občanské války, nebo se skutečně jednalo pouze o omezenou akci řekněme „policejního“ charakteru?

Takovéto útoky pravděpodobně vývoj, jež směřuje k vítězství Asadova režimu, nezvrátí. Vše záleží na stabilitě a funkčnosti nedávno uzavřené dohody mezi Ruskem, Tureckem a Íránem. Na druhé straně i USA, Francie a Británie mají v regionu své zájmy. Britská letadla například k útokům startovala z Kypru, který je blízko k oblasti konfliktu. Je ale velmi nepravděpodobné, že by konflikt eskaloval do jaderné války mezi mocnostmi.  

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Alexei Anisin (politolog) USA (Spojené státy americké) Bašár Asad Rafale F2 Sýrie Rusko

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 55 minutami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko opět vyhrožuje: Odpovíme zničujícím odvetným úderem, pokud Ukrajina zaútočí na Kerčský most

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek podle agentury Reuters varovala, že Rusko odpoví "zničujícím odvetným úderem", pokud Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most nebo na anektovaný Krymský poloostrov. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy