Čína zbrojí o závod? Srovnání s USA a Ruskem je zarážející

NÁZOR - Čínský parlament na svém nedávném zasedání schválil navýšení výdajů na obranu o 8,1%, což v řeči čísel představuje 175 miliard dolarů pro Čínskou lidovou armádu v roce 2018, konstatuje Nan Liová. Ekonomka z National University of Singapor situaci rozebrala v komentáři pro server National Interest.

Čísla mohou klamat

Čínští analytici zdůrazňují, že navýšení je s souladu s čínským ekonomickým růstem, který v roce 2017 činil 6,9%, a na rozdíl od situace před rokem 2016, kdy výdaje na obranu rostly dvojciferným tempem, bude čínský vojenský rozpočet posílen o jednociferné procento již třetí rok po sobě, připouští Liová. Poukazuje též na prohlášení Číny, že její obranný rozpočet v poměru k růstu HDP a celkových vládních výdajů na hlavu zůstává ve srovnání s ostatními velmocemi relativně nízký.   

Čínský vojenský rozpočet na rok 2018 například tvoří jen 1,4% HDP země, zatímco v případě USA a Ruska 3,4%, resp. 2,8%, připouští ekonomka. Stejně tak přiznává, že čínské výdaje do vojenské oblasti představují jen čtvrtinu těch amerických, a proto letošní navýšení financí povede jen k mírné modernizaci čínské armády.

"Ačkoliv je takový argument smysluplný, existuje mnoho dalších důvodů naznačujících, že navýšení rozpočtu může být mnohem podstatnější, než se zdá," pokračuje akademička. Jako hlavní důvod uvádí  fakt, že výrazný čínský ekonomický růst v posledních více než třech dekádách způsobil, že dnes i procentuální navýšení výdajů do vojenské oblasti v řádu jednociferných čísel může finančně výrazně převyšovat dvouciferný růst z minulosti.

Letošní nárůst o 25 miliard dolarů například převyšuje celkové čínské výdaje na obranu z roku 2003, které dosahovaly jen 23 miliard dolarů, poukazuje Liová. V důsledku toho zpochybňuje argument čínské armády, že navyšování výdajů má především splatit "starý dluh" politiky Teng Siao-pchinga z 80. let, podle které měla být armáda trpělivá a vojenské rozpočty byly udržovány nízko.  

Současné protikorupční tažení v čínské armádě spolu s nezávislejším a přísnějším dozorem, kontrolou disciplíny a auditorskými úřady může navíc vytvářet odstrašující efekt, který přispívá k výraznému omezení plýtvání a efektivnějšímu využívání rozpočtu k vojenským účelům, podotýká ekonomka. Dodává, že poslední restrukturalizace a zeštíhlení armády o 300 tisíc příslušníků, které se zaměřilo na nevojenské orgány, jednotky a personál, jdoucí ruku v ruce se striktnějším dohledem nad velikostí různých armádních organizací může vést k optimálnějšímu financování bojových úkolů menšího vojska.

Armáda se soustředí na podstatné věci

"Dále, relativně úspěšné civilní vládnutí stranického a státního vedení s důrazem na pokračování ekonomického růstu spolu s politickou a sociální stabilitou neposkytuje Lidově osvobozenecké armádě větší důvod k vstupování do domácí politiky a mocenského boje," pokračuje Liová. Připomíná, že spolu s výzvami Si Ťin-pchinga, aby se armáda připravovala na boj a vítězství ve válce, umožňuje takový vývoj armádě soustředit se na zlepšení funkčních a technických expertíz, které rovněž přispívají k optimálnímu využívání přidělených prostředků k vojenským úkolům.    

Ačkoliv náklady na výrobu v Číně rostou, stále jsou nižší než v USA, dokonce i z pohledu nákladů na pořízení srovnatelných technologií, uvádí ekonomka. Připomíná, že kupříkladu čínská stíhačka páté generace J-20 stojí 110 milionů dolarů za kus, zatímco její americký protějšek, F-22, vyjde o 40 milionů dolarů dráž.

Čínský vojenský rozpočet postačí k pokrytí nákupu a modernizaci zbraňových systémů, výcviku a lidských nákladů, a protože jeho podstatná část se neváže k sofistikovaným technologiím, kupní síla čínských prostředků na obranu je zřejmě vyšší než v případě USA, míní akademička.

S ohledem na Siho politiku, která zakazuje platit armádě za služby, přišlo vojsko o příjmy ze své podnikatelské činnosti, připouští Liová. Konstatuje však, že ta na něj měla negativní dopad, jelikož vedla ke korupci, sociálním tensím, rivalitě mezi různými útvary, zanedbávání vojenských úkolů a podrývání civilní kontroly, zatímco nyní se armáda od byznysu zcela odstřihla, což může přispět k posílení její bojové efektivity.  

"Konečně, ačkoliv čínský obranný rozpočet tvoří jen čtvrtinu rozpočtu Spojených států, na rozdíl od globální orientace americké armády jsou primární cíle Lidové osvobozenecké armády regionální," zdůrazňuje ekonomka. Připomíná, že čínské ozbrojené síly se také soustředí na obranu a odstrašení, ačkoliv se jejich perimetr rozšířil z pevniny do přilehlých moří. I tato omezená orientace pomáhá podle odbornice optimalizovat čínský vojenský rozpočet.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Čínská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

před 1 hodinou

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 2 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 11 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy